Дестинации да поминете застрашувачка Ноќта на вештерките

Замокот на Дракула

Интересното пристигнува забава за Ноќта на вештерките, и сигурно сакате да си поминете убаво оваа година. Ако сакате да биде посебна Ноќта на вештерките, само треба да одите на една од дестинациите за која ќе ви кажеме. Места на легендата, со застрашувачки приказни или облечени за таа пригода. Сите имаат нешто маѓепсано и мистериозно, па не заборавајте да ги потпишете овие дестинации што се наведени за оваа забава.

На Ноќта на вештерките ја изложуваме нашата најпаранормална и најмистериозна страна, така што имаме многу дестинации што можеби ќе ви се допаднат. Од градови со вештерки до места каде што се облекуваат сите, настани за целото семејство и замоци на легендата. Постојат многу дестинации кои можат да бидат најдобриот избор на овој празник од паганско потекло.

Ова е нашиот избор на интересни дестинации за поминување на „смртоносен“ Ноќ на вештерките. За да изберете хотел, можете да користите a хотелски компаратор и видете ги различните опции што се на секое место.

Салем, Масачусетс, дом на вештерки

Salem

Ако зборуваме за Салем, сигурно тоа е име што веднаш го поврзувате со вештерки. Па, овој мал град во Масачусетс е познат по тоа што го прослави Испитувања на вештерки во Салем во 1692. До дваесет луѓе починаа во исто време кога се стравуваше од овој вид магија. Денес станува навистина посебно место за славење на Ноќта на вештерките. Од саеми до проекции на филмови, настани и забави кои ја изведуваат волшебната страна на градот за неколку дена.

Зугарамунди во Навара, пештерата на советите

Пештери Зугарамунди

Ако не сакате да одите толку далеку, тука имаме сопствен маѓепсан град и каде легендите велат дека имало работи за вештерство. Сигурно филмот за „Вештерките на Зугарамунди“ ќе ви звучи познато, инспириран од легендите што постојат за овој град. Во оваа пештера очигледно се сретнале во самракот до извршувајте ги своите завет. Дали ќе се осмелите да влезете во неа и да бидете дел од овие вештерки?

Замокот на Дракула во Романија

Замокот Бран или Дракула

Замокот Бран се стекна со слава како таканаречен замок на Дракула, и дали книгата на Брам Стокер зборува за многу сличен замок. Овој замок се наоѓа во Романија и беше дом на кралски семејство, не поврзан со Дракула. Сепак, сте на патеките за да му влезете во трага во Романија. Тоа е замок во кој денес се наоѓа музеј и секако е интересно место ако ни се допаѓа приказната за Дракула и ако сакаме да поминеме многу посебен Ноќ на вештерките.

Париските катакомби

Катакомби во Париз

Париските катакомби се дел од историјата на градот, и застрашувачко место за многумина. Под Париз има околу 300 километри тунели во кои има закопано милиони луѓе. Во принцип, овие катакомби не беа ништо повеќе од каменоломи за создавање на спомениците, но во XNUMX век пристигнаа епидемиите, а со нив и потребата да се пренесат мртвите на место далеку од живите, а со тоа се појави и идејата за катакомбите , или подземни гробишта. Секако дека е сцена достојна за Ноќта на вештерките.

Спан Холоу, легендарно место во Newујорк

Поспано Hollow

Ова е мало село кое се наоѓа во округот Вестчестер, Newујорк. Ова е местото каде што се одвива приказната за Вашингтон Ирвинг, „Легендата на спиечкиот холоу“. Да, таа легенда за застрашувачки коњаник без глава. Бидејќи Ноќта на вештерките се живее многу во САД, овие специјални настани не можат да се пропуштат во овој град, со маршрути низ прекрасните и мистериозни гробишта, улични панаѓури, музика во живо и секако страшниот Коњаник без глава.

Маршрутата Jackек Мевосек во Лондон

Лондон

Легендата за Jackек Мевосек започнува во Маало со Вајчепел од Лондон во 1888 година, кога првата проститутка починала од рацете на овој сериски убиец. Никогаш не беше откриено кој е Jackек Мевосек, но се претпоставуваше дека тој е истата личност, бидејќи сите негови жртви беа проститутки на кои им ги пресекоа стомакот. Постојат специјални рути со обиколки, иако на Интернет можете да пребарувате места каде што се случиле настаните и да ја завршите патеката во пабот „Десет камбани“, кој има список со жртви и беше местото каде што посетуваа многу проститутки.

Ден на мртвите во Мексико

Ден на мртвите

Денот на мртвите се слави во Мексико на 1 и XNUMX ноември, што се совпаѓа со празникот на сите светци на христијанството, што е XNUMX ноември. Со овие свечености претседаваше божицата Миктекачихуатл, која во моментов е се преведува во Лас Катринас колку се прославија низ целиот свет. На оваа прослава се одбележуваат починатите роднини. Сè е облечено со шарени черепи, со катрини и типични носии.

Самаин во Единбург

Единбург

Одењето во Единбург да го прослави Ноќта на вештерките е да се дојде до потеклото на овој празник, кој е дел од Селтик Самаин. Ова стана забава за Ноќта на вештерките што им се случи на САД со ирските емигранти и таму стана многу позната. Во келтската култура овој ден беше зимска краткоденица и крај на жетвата, ноќ кога светот на живите и мртвите беше поблизок од кога било. Во градот Единбург живеете особено, со стариот град украсен со мотиви на Ноќта на вештерките и со многу шарени и интересни настани и претстави кои ја обединуваат традицијата со модерноста.

Ноќ на вештерките за деца во Дизниленд

Дизниленд

Децата несомнено се оние кои можат најмногу да уживаат во овие датуми со играта „Трик или лекување“, така што има и дестинации за патување со нив. Во огромното мнозинство на Забавни паркови Постојат посебни настани за Ноќта на вештерките, како на пример во Дизниленд, каде сè е облечено со тикви и застрашувачки мотиви, но за деца има костуми, игри и мјузикли со ликови како Maleficent, кој ги чека во дворот на замокот за да уживаат со семејството на оваа партија.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*