Дестинации за посета оваа есен

есенски дестинации

Во ништо ќе дојдеме да паднеме, и огромното мнозинство луѓе веќе ќе уживале во своите одмори. Ако сте од оние што заштедуваат дел од своите одмори, или сите, за ниската сезона на есен, ова се вашите дестинации. Места кои не се преполни и кои можеме да ги видиме со целосен мир на умот.

Постојат многу места во кои можете да одите есенска сезона, дури и без тоа без плажа. И ќе имате голема предност што цените ќе бидат многу пониски. Без сомнение, одлична идеја е да ги зачувате своите годишни одмори, бидејќи тие имаат и многу интересни дестинации.

Предности на патување во есен

Есенски дестинации

Иако скоро сите сакаат да имаат одмори среде лето за да уживаат во активности и секакви пренасочувања на своите дестинации, вистината е дека има многу предности во патувањето на есен. Знаеме дека има активности и работи што се резервирани за високата сезона, но вистината е дека патувањето во есен значи да заштедите многу кога вработувате патувања, бидејќи тоа е ниска сезона и цените се многу пониски, и за да се добие авионски билет и за сместување. И тоа не е сè, бидејќи во текот на есента ќе имаме и голема предност што гужвата ќе биде многу помала, нема да мора да чекаме во редица толку многу за да ги посетиме локалитетите и ќе одиме помирно. Тоа е порелаксиран начин да се видат туристички места, пријавувајќи се за ниската сезона.

Плажа во близина и на есен

Есенски плажи

Ако не можете да уживате во вашите сесии на плажа во текот на летото, ништо не се случува, бидејќи и на есен имате дестинации за да може да се игра и уживајте во малку сонце, претворајќи се во тен по остатокот од луѓето. Можете дури и да изберете помеѓу блиските или понатамошните дестинации. Ако сте и вие од оние кои доаѓаат од студена клима и не можат да издржат екстремни горештини, тогаш идеално е да го изберете овој пат кога топлината не е толку силна.

на Канарските Острови тие се одлична можност од многу причини. Тие имаат многу прифатливи цени, особено во ниската сезона, и уживаат во одлична клима цела година, така што можеме да уживаме на плажата тивко за време на есента. Бидејќи е ниска сезона, може да најдеме помалку активности и услуги во хотелите, но за возврат ќе имаме поголем душевен мир.

Друга можност е да се оди на островите на Медитеранот. Сицилија, Корзика, Санторини, Крф, Миконос или Сардинија се некои од можните дестинации наесен. Е ги имаме истите карактеристики како и на другите острови, а тоа е дека времето ќе биде поблаго, совршено ако не можеме да издржиме премногу топлина и помалку гужва во најтуристичките места.

Европски градови

Прага

На есен имаме и идеално време за посета на некои европски градови. Цените се подобри, а редиците се пократки кога станува збор за гледање на најистакнатите споменици. Покрај тоа, ќе имаме поблага клима од зимата, која е прилично студена во одредени делови на северна Европа.

Лондон е еден од тие градови што може добро да се посети наесен, кога времето е благо. Е имаме и многу туристи, но ако се организираме добро ќе можеме да видиме сè. Покрај тоа, можеме да уживаме во есенските светла над градот и тој лондонски допир, кога ќе започне да пристигнува студеното време.

Други градови што треба да ги посетите наесен може да бидат Прага, што е убаво во секое време од годината. Може да најдеме и ефтини летови до Единбург или да одиме во Милано, кога нема толку многу луѓе. Рим е исто така друга можност затоа што во лето е многу топло да се посети и редиците немаат крај. Огромното мнозинство на европски градови може да се посети во есен и се поздрави.

Паркови на природата на есен

Есенско патување

Природните паркови се идеални дестинации за време на есента, бидејќи се облечени во бои што ги немаат остатокот од годината. Места како Шума Ирати во Навара Тие можат да бидат одлична дестинација, да се види како земјата е обоена во длабока црвена боја поради падот на листот. Во La Garrotxa, во Каталонија, можеме да уживаме во некои дрвја што се обоени во златни и окерни тонови, создавајќи скоро фантастичен амбиент. Природниот парк Горбеја во Баскија е уште едно од оние волшебни места каде што ќе направиме илјада фотографии, бидејќи местото станува фасцинантна мешавина од зелена, црвена и окер.

Рурални дестинации за одмор

Есенски дестинации

Друг од првите десет кога станува збор за одење на одмор за време на есента се рурални дестинации. Во Шпанија имаме многу од нив, и секако дека е одлична опција. Одмарањето во природна околина е совршено за празници, а во овие рурални куќи наоѓаме се повеќе активности и удобности, од спа центар до отворен базен или активности во планините, како што се пешачење или јавање коњи.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*