Дестинации за рурален одмор

 

Слика | Катедрала Сигуенца | Викимедија комонс

Оваа есен, има многу празници кои се совршени за патување. Од север кон југ и од исток кон запад, Шпанија има бројни дестинации за рурален одмор. Откријте кои 5 градови се совршени за краток одмор оваа година.

Сигуенца

Овој град во Гвадалајереја, сместен на 130 километри од Мадрид, е една од оние дестинации за рурален одмор што ве тера да се в inубите благодарение на својата единственост и шарм. Тоа е совршен пример за најкласичниот Кастилја со корени кои одат длабоко во средниот век, ренесансата, барокот и неокласицизмот. Збир на стилови што се рефлектираат на секој агол и кои го прават достоен за задолжителен преглед во внатрешноста на Шпанија.

Сигуенца е еден од најдобро сочуваните средновековни градови во Европа. Некои од најубавите и најистакнатите споменици на општината се замокот-тврдината Сигуенца од XNUMX век, катедралата со романескна, готска и барокна влијанија што е завршена во XNUMX век, гробот на Дончел во катедралата, Родно место на Дончел и сегашно седиште на Историскиот архив на Сигуенца што ви овозможува да знаете каква била средновековната куќа и аркадниот градоначалник на Плаза, една од најубавите во Шпанија.

На ниво на екотуризам, природниот парк Рио Далче, микро-резерватот Саладарес дел Рио Саладо и Гран Пинар се многу интересни.

Patones од горе

За Патонес де Ариба се вели дека е најубавиот град во Мадридската заедница. Лоциран на 72 километри од главниот град, тој ја носи титулата единствен „црн град“ во покраината поради својата уникатна архитектура., кој ја користи чешата како свој главен конструктивен елемент бидејќи е ефтин и многу изобилен материјал во областа. Ова му даде уникатен стил што го споделува со некои области на Гвадалахара или Сеговија.

За разлика од Патонес де Абахо, станбен град, скоро никој не живее во Патонес де Ариба и тоа е претежно туристичко место. Веројатно неговата далечна локација им овозможи на нејзините обичаи, архитектура и начин на живот да преживеат со текот на годините. Збирот на овие фактори постигна дека таа е прогласена за средство од културен интерес.

Patones de Arriba е совршена дестинација за рурално бегство. Тој е многу посетен, затоа е препорачливо да стануваме рано и да пристигнуваме рано во градот ако не сакаме да истрчаме од место за паркирање на малиот паркинг, бидејќи пристапот до возилата е ограничен.

Слика | Рурален клуб

Бага

Во провинцијата Барселона, една од најубавите дестинации за рурално бегство е Бага, која е основана од господарите на Пинос во 1233 година искористување на привилегираното место во пред-Пиринеите и природниот парк Кади-Моиксеро.

Некои од неговите туристички атракции се Палатата на бароните од Пинос, која датира од XNUMX век и во моментов се сместени средновековниот и катарскиот центар, како и туристичката канцеларија. Прогласено е за културно богатство од национален интерес.

За оние кои ја сакаат природата, на два километри од Бага се наоѓа светилиштето на Вирген де Палер, заштитник на градот, во прекрасен амбиент во срцето на природниот парк Кади-Моиксеро. Неговата посветеност датира од XNUMX век.

Слика | Викимедија комонс

Чедеира

Заливот Седеира е еден од најубавите предели во Галиција и дестинација за уникатно рурално одмор. Нејзината тивка плажа со нежни бранови, идеална за уживање со семејството. Други туристички атракции се згради во средновековен стил, како што е парохиската црква од 15 век во Сантисима Вирген дел Мар. Од XNUMX век е Кастиloо де ла Консепсион, тврдина која некогаш чувала XNUMX топови за да се одбрани од непријателот.

Друго место за интерес во Цедеира што треба да го посети за време на рурално бегство е готско-барокната црква во Сан Андрес де Теиксидо која датира од XNUMX век. Според легендата, апостол Свети Андреј дошол пловејќи до карпите на оваа област, неговиот брод се превртел за да стане карпа крстена како „бродот на Свети Андреј“ и го добил Божјото ветување дека ќе има светилиште и аџилак на тој сите смртници би присуствувале до крајот на времето. Се вели дека кој не го посети Сан Андрес жив, тоа го прави по смртта, се претвори во рептил.

Морела

Морела се наоѓа на 103 километри од Кастелон, град за кој самиот Хаиме Први рече дека е место за крал поради неговата огромна убавина. Всушност, тој се смета за еден од најубавите градови во земјата бидејќи е извонреден пример за готска архитектура.

Морела е една од најинтересните дестинации за рурално бегство во покраината. Како туристички атракции, се издвојуваат неговиот замок и средновековните wallsидини, изградени во XNUMX век. Во религиозната архитектура вреди да се посети стариот манастир во Сан Франциско од XNUMX век, црквата Сан Хуан од XNUMX век или скитот Сан Маркос. Што се однесува до цивилната архитектура, Каза де ла Вила и Куќите на Ровира, Пикел и Карденал Овен се добро познати.

Други интересни места во Морела се Светилиштето на Богородица од Валивана и пештерските слики на Морела Ла Вела. Од 1673 година на секои шест години има поворка кон Богородица кон градот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*