Алпска фауна: Animивотни на Швајцарија

Патека во швајцарските Алпи

Алпите се најголемиот природен простор во Европа, но исто така е и културен простор кој е населен уште од праисторијата (денес има околу 14 милиони луѓе во градовите и околу 60 милиони посетители годишно). Но потребно е да се земе предвид дека еколошката рамнотежа и културата се кревки Значи, ако сакате да ја посетите Швајцарија за да ја запознаете или да уживате во нејзината алпска фауна, не треба да го вознемирувате животинскиот свет, особено во самрак и зори, бидејќи тоа е моментот кога животните се хранат.

Исто така, ќе треба темелно да се грижите за животната средина така што и животните и природата се добро заштитени. Willе мора да користите здрав разум, но доколку е потребно, можете да дознаете за специфичните и тековните прописи на националните паркови, природните резервати и другите заштитени подрачја со цел да имате граѓанско и почитувано однесување. Но, откако ќе ви го раскажам сето ова, би сакал да разговарам со вас за еден аспект што го сакам: за алпската фауна и животните кои живеат во Швајцарија.

Алпска фауна и флора

Швајцарски Алпи

Дали знаевте дека една од најспектакуларните работи во Швајцарија е нејзината природа, составена од голема алпска флора и фауна? Така е, Швајцарија сега има цел како туристичка и еколошка цел да ги зачува своите егзотични растенија и животни, бидејќи многу од овие автохтони видови се загрозени поради климатските промени.

Ако сте lубител на животни, ќе бидете воодушевени кога ќе знаете дека ако се осмелите да одите на планинарење во некои рурални области во Швајцарија, ќе имате можност да најдете диви животни ако имате среќа. Неколку примери што можете да ги најдете се следниве што се однесува до цицачите.

Animalsивотни на цицачи од алпската фауна

Срна

Срна, вид како мал елен Патува слободно по швајцарските патишта, па лесно е да се види дали возиме возење.

Дивокоза

Исто така, ќе имаме можност да набудуваме дивокоза, некои многу дружеубиви животни, слична на газела и типична за Алпите.

Планинска коза

Кози во алпите

Дали некогаш сте виделе планинска коза во живо и директно? Во Швајцарија е можно да се видат како тие транзитираат особено во снежните и планинските области.

Лисици

Фокс пар

Прошетка низ руралните области на Швајцарија значи средба со недостижни лисици. Неговата убавина е спектакуларна и нема да ве напушти

Глодари

Глодар во швајцарските Алпи

Алпски глодари како што се мормот, кои се сметаат за најголеми во Европа, а кои може да се забележат особено за време на летната сезона.

Зајаци

Во рамките на швајцарската фауна, ние исто така наоѓаме агилни и опасни зајаци. Иако бесплатниот ќе биде доста тешко да се видат затоа што тие се брзи и многу се плашат од луѓето.

Кафени мечки

Мечки на Алпите

Може да се сретнете и со импозантни и месојадни кафеави мечки, за кои се веруваше дека изумреле од 1904 година, сепак пред помалку од 5 години, се чини дека повторно се одгледувале.

Јајниците на алпската фауна

Можете исто така да најдете птици, спектакуларни птици кои нема да можете да ги заборавите во вашиот ум. Некои од оние што можете да ги најдете се:

Орлите

Меѓу нив можеме да ги најдеме грабливите птици грабливки познати како орли, кои се гнездат на врвовите на највисоките планини во земјата. Без сомнение, гледањето како летаат е настан бидејќи нивните крилја тие се со минимум 2 метра.

Меѓу другите видови кои можат да се набудуваат преку орнитолошки туризам, наоѓаме мршојадци, врани и врани. Конечно ви кажуваме дека швајцарските реки се дом на риби, како што е пастрмката и исто така можат да се најдат влекачи.

Дали има опасни животни на Алпите?

Но, ако сте еден од луѓето кои сакаат да излегуваат на патеката да шетаат или да се впуштаат во области што не се чуваат, треба да знаете дека има големи предатори на Алпите. Големите предатори се чини дека се враќаат на Алпите Европејците откако беа скоро тотално искоренети во XNUMX век.

Неколку животни

Волк во алпите

На пример, мечките на источните Алпи, волците на западните Алпи, рисовите ... но иако тие постојат тие не се во голем број бидејќи на пример има помалку од 50 волци и мечки. Има нешто повеќе од 100 воспоставени рисови и тие нормално ќе се кријат од никого.

Не оди близу нив

Но, дури и ако животните сакаат да се оддалечат од вас или не ги гледате затоа што се кријат, потребно е да не се обидувате да се приближите до диви животни (не со планински кози, дивокози, мормови и сл.) бидејќи не им е пријатно и мора да почитувате дека тие се во нивното природно живеалиште и гостин сте вие, а не тие. Може да видите некои диви крави и најверојатно ќе ви изгледаат импресивно, но исто така треба да држите дистанца.

Бели кучиња

Стада овци на Алпите

Постојат бели кучиња кои се обучени да ги штитат стадата овци од напади на кучиња скитници или волци. Но, белите кучиња можат да бидат доста агресивни ако одлучите да му пријдете на стадо овци., затоа ќе биде потребно да се направи заобиколен пат за да се избегнат и не ги прави овците нервозни, остани смирен и никогаш не му се заканувај на кучето на кој било начин, бидејќи тоа може да биде опасно.

Беснило има кај кучиња, лисици и лилјаци

Беснило постои кај животните во Швајцарија, особено кај кучињата, лисиците и лилјаците, иако тие се навистина изолирани случаи. Но, ако ве касне куче ќе мора да побарате медицинска помош што е можно поскоро.

Отровни змии

Типични змии на швајцарските Алпи

Постојат два вида отровни змии на Алпите: ајдичките и пелиадските јами, тие се препознаваат по елиптиците и вертикалната форма. Но, змиите напаѓаат само доколку се чувствуваат загрозено или ако се изненадат, така ќе мора да изгледате многу добро каде ќе зачекорите пред да седите на земја или во карпеста област. Ако ве касне некоја од овие змии, веднаш треба да побарате медицинска помош, бидејќи иако нема опасност од смрт за возрасните, отровот мора да биде извлечен или анализиран од медицинскиот персонал.

Помали животни: крлежи

Исто така, треба да имате предвид дека постојат и други мали алпски животни кои треба да ги земете во предвид: крлежи. Некои од овие крлежи носат болести како Лајмска болест (борелиоза). Треба да го прегледувате вашето тело секоја вечер по пешачење и да ги елиминирате сите што ќе ги најдете. Ако имаат чешање или воспаление, треба да го посетите вашиот лекар.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*