Каде да одите на одмор во Шпанија?

Одговорот на прашањето каде да одам на одмор во Шпанија тоа е повеќекратно. Односно, не признава ниту еден одговор. Нашата земја е полна со шармантни места за уживање во прекрасни слободни денови. Од север со својата зелена природа, солидите плажи и вкусната кујна на југ со завидна клима, радоста на луѓето и широките песочни плажи, цела Шпанија вреди да се посети.

И сето тоа без споменување на историското Castilla y Арагон, сончево Валенсија (еве ве оставаме статија за овој град) или еднина КаталонијаНа Сепак, ние ќе препорачаме пет дестинации за да одите на одмор во Шпанија.

Пет уникатни дестинации за да поминете незаборавен одмор

За се што ви кажавме, ќе направиме синтетички напор да препорачаме пет од местата каде што можете да уживате во незаборавни искуства. празници во ШпанијаНа Willе осигураме дека тие припаѓаат на сите страни на нашата земја и дека се што е можно порепрезентативни за неговата богата разновидност.

Сан Себастијан и баскискиот брег

Планината Игелдо

Монте Игуелдо

Recommendationsе ги започнеме нашите препораки со северот на Шпанија. Можеме да ви кажеме за монументалното Сантандер, од историското Астуриас или на скапоценото Брегови на ГалијаНа Но, го избравме главниот град на Гипецкоа бидејќи, според наше мислење, е еден од најубавите градови во Шпанија.

Не е случајно што беше една од најпосетуваните дестинации за одмор низ нашата историја. Скапоценото Заливот Ла Конча, со својата плажа, беше место за капење дури и за членовите на кралското семејство и многу од неговите згради одговараат на тој историски сјај.

Можете да ја започнете посетата на Сан Себастијан од стар дел, со своето рибарско пристаниште и тесните калдрма полни со таверни каде што можете да уживате во славните пинцетиНа Исто така, ве советуваме да ја посетите импресивната барокна базилика Санта Марија дел Коро и готската црква Сан Висенте. Исто така, во оваа област ќе ги најдете музеите на Сан Телмо, за баскиската историја и Навал. Исто така, не заборавајте да се качите на планината Ургул, каде што можете да ги цените извонредните погледи на заливот.

Сепак, можеби уште попозната е другата планина на спротивниот крај на Ла Конча. Разговараме со вас за планината Игуелдо, во која, покрај пејзажот, имате забавен парк во стилот бело-епока со вртоглаво ролеркостер. За да стигнете таму, можете да го користите стариот жичник, кој работи од 1912 година.

Конечно, треба да го видите повикот во Сан Себастијан романтична област, што се совпаѓа со областа на проширување на градот и вклучува згради од крајот на деветнаесеттиот век, како што е старата зграда на казиното Гран, театарот Викторија Евгенија или хотелот Марија Кристина. Сепак, можеби најимблематичната конструкција на овој дел од градот е катедрала на добриот овчар, изградена во 1897 година по нео-готските канони.

Брегот на Баскија

Градот Гетарија

Гетарија

Но, чудата што ви ги нуди одморот во Гипазкоа не завршуваат во Сан Себастијан. Ве советуваме да ги посетите блиските градови на баскискиот брег. И пред с,, Хернани, чиј историски центар е место од културен интерес; Аскоитија, со бројни монументални градби како што се кулите на кулата; Хондарибија, со своите импозантни wallsидови или малите рибарски села како што се Гетарија каде што ќе најдете прекрасни плажи.

Кордоба и нејзините градови, меѓу основните места за да поминете добар одмор

Mosамија од Кордоба

Џамија во Кордоба

Ако се прашувате каде да одите на одмор во Шпанија, сега ќе ви кажеме за дестинација што треба да ја посетите барем еднаш во животот. Се повикуваме на историската Кордоба, со својата традиција на Калифат и нејзините прекрасни споменици. Не случајно е градот со најмногу титули Светско наследство светот.

Основана од Римјаните во XNUMX век п.н.е., Кордоба има бројни споменици од сите епохи, иако го доживеа својот врв под муслиманска власт, кога беше главен град на Калифатот.

Римскиот театар, мост и храм, меѓу другите конструкции, припаѓаат на латинскиот период. Но, големиот симбол на градот е познатиот Џамија, изградена во XNUMX век врз остатоци од стара визиготска црква. Само по себе, би било доволно причина да ја посетите Кордоба.

Дури и денес е трета по големина во светот по Мека и истанбулската џамија, иако сега е католичка катедрала. Меѓу она што можете да го видите во него се Patio de los Naranjos, ренесансната камбанарија, многуте врати како што се Postigo del Palacio или Santa Catalina и познатата соба за хипостил. Но, исто така и хорот, главното олтарно место или спектакуларното максура.

Како што можеби претпоставувате, џамијата не е единствениот споменик од муслиманската ера што можете да го видите во Кордоба. Исто така, припаѓаат мелниците Гвадалкивир или бањите на Калифат. Но, поважно е наметнувањето Медина Азахара.

Се наоѓа на околу осум километри од Кордоба, во подножјето на Сиера Морена, е древен палатински град изграден од калифот Абдераман IIIНа И покрај неговата возраст, тој е многу добро сочуван. Меѓу чудата што можете да ги видите во него се Големото Портико, зградата на горната базилика, Богата соба или куќата на afафар.

Градови Кордоба

Алмодовар дел Рио

Поглед на Алмодовар дел Рио

Бидејќи сте во Кордоба, ве советуваме да ги посетите и градовите како што се Монтила, со остатоците од неговиот стар замок; Рут, со своите арапски остатоци, и Приего, со соседството Ла Вила и балконот Адарве. Но, исто така Баена, со своите археолошки остатоци; Зуерос, каде што се наоѓа Пештерата на лилјаците; Алмодовар дел Рио, со црквата од XNUMX век, и Хорнакуелос, со својата палата и градините на Моратала, позната како „Версај во Кордоба“.

Непознатата Мурсија, друго место за одмор на одмор во Шпанија

Улицата Траперија во Мурсија

Мурсија (наречена Траперија), одлична дестинација за одмор на одмор во Шпанија

Мурсија не се најде меѓу најтуристичките места во нашата земја. Сепак, има многу да ви понуди. И ние не зборуваме само за неговите прекрасни плажи, особено оние што се наоѓаат во околината на Ла Манга дел Мар Менор, ниту за неговата топла и пријатна клима.

Главниот град на провинцијата има завиден сет споменици. Нејзиниот стар град, околу Плоштад Кардинал Белуга, има огромен интерес. Таму е катедрала на Санта Марија, која ги комбинира готските, ренесансните и, пред с, барокните стилови. Покрај тоа, неговата спектакуларна камбанарија, висока 93 метри, е симбол на градот.

До катедралата, таму е старата Главна семинарија во Сан Фулгенсио и Епископски Паласио, и двете од XNUMX век. Но, треба да шетате и низ пешачките улици во центарот, како на пр сребрениот прибор и ТраперијатаНа Во првиот, можете да видите неколку модернистички згради, како што е старата стоковна куќа La Alegría de la Huerta, додека во втората, палатата Алмодовар и казиното Гран се издвојуваат.

Од друга страна, друга од најрелевантните згради во Мурсија е Манастир Санта Клара Ла Реал, во чија внатрешност, покрај тоа, се остатоците од Следете Алказар, арапска палата од тринаесеттиот век и ви нуди музеј на света и андалузиска уметност.

На кратко, ние исто така ве советуваме да го видите во градот Сегура модернистички палати и зградиНа Меѓу првите, оние од семејството Перез-Калвило, Винадер, Фонтес и Алмуда. А, во однос на второто, куќите Дијаз-Касу, Алманса, Гиlamамон и пазарот на Вероникас.

Родриго Сити

Родриго Сити

Градски совет на Сиудад Родриго

Ви кажавме за местата за одмор во Шпанија кои се на север, југ и исток. Сега ќе го сториме тоа од прекрасен град што е на запад. Се повикуваме на Сиудад Родриго, сето тоа е објавено Историски уметнички комплекс.

Нема да бидете изненадени од признанието ако ви кажеме дека неговото монументално наследство започнува самостојно бедеми, кои и денес се зачувани речиси недопрени. Веќе во градот, имате чуда како него замокот на Хенри II, датирана во XIV век; на Градска сала, Ренесансен стил, или Болница за страсти.

Но, исто така има Сиудад Родриго со важна верска архитектура. На катедрала на Санта Марија, Романескно дело на транзиција кон готски и во чија главна капела се наоѓа спектакуларен шпанско-фламански олтар. Исто така, треба да ги посетите црквите Сан Андрес и Сан Кристобал и спектакуларните Капела Сералбо, Стилот Хереријано, како и манастирот Сан Агустин и семинаријата Сан Кајетано.

Конечно, враќајќи се на цивилната архитектура, исто така, ви препорачуваме да ги посетите куќите на Васкез и Кадена и палатите на маркиничарката Картаго и Агила во Сиудад Родриго.

Градовите Сорија

Калатазазор

Улица во Калатаназор

Сега патуваме во рурална Шпанија за да предложиме патување низ градовите Сорија, од кои некои се меѓу најубавите во земјата. Ние разговараме со вас за места како што се Бурго де Осма, со спектакуларната катедрала Санта Марија де ла Асунцион, старата болница Сан Агустин и замокот, од кои се зачувани остатоците.

Но, ние исто така се однесуваме на градови како Каталажазор, кој го задржува целиот свој средновековен шарм; Мединацели, со својот замок, својата војводска палата и својата колегијална црква, или Алмазан, со своето големо романескно наследство.

Па дури и други помалку познати како Јангуа, кој има и импозантен замок; Рело, сместена на варовничка карпа, или Монтеагудо де лас Викаријас, кој, во отсуство на замок, има два: оној на Ла Раја и Паласио де ла Рекомпенса. Сето ова без да се заборават природните чуда како што се Винуеса, се наоѓа во подножјето на врвот Урбион и познатата Лагуна Негра.

Како заклучок, ви кажавме за пет места каде да одам на одмор во ШпанијаНа Но, богатството и разновидноста на нашата земја е толку голема што можеме да ви понудиме многу повеќе. На пример, скапоценото Коста Брава, обиколка на Градови Кадиз (еве ти статија за нив), монументалниот град на Бургос или Галициски Rías Altas y BajasНа Зарем не мислите дека тие се прекрасни дестинации?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*