Каде е најдолгиот базен во Европа

Орцера базен

Дали некогаш сте се запрашале каде е најдолгиот базен во Европа? Во таков случај, можеби сте мислеле дека тоа е во некоја земја далеку од Шпанија. Сепак, тоа е поблиску отколку што мислите, бидејќи, ако зборуваме строго за географска должина, се наоѓа во градот Хаен Орцера.

Бидејќи, според големината и висината, најголемиот базен во Европа е оној кој се наоѓа во Хотелски комплекс Охаи, на НазареВо Португалија. Ова е комбинација од неколку бродски контејнери кои сочинуваат пет пловила за базен во висина. Поточно, тој е висок шест метри и има капацитет од 180 квадратни метри. Но, сега да се фокусираме на тоа каде е најдолгиот базен Европа.

Армујо: Најдолгиот базен во Европа

Орцера

Поглед на Орцера, каде што е најдолгиот базен во Европа

Орцера Тоа е мал град кој се наоѓа во североисточниот дел на провинцијата Jaén. Голем дел од неговиот општински мандат е во рамките на прекрасното Сиерас де Казорла, Сегура и природен парк Лас Вилас, додека друг се граничи со провинцијата Сиудад Реал.

Едно од неговите најистакнатите природни места е Армујо, каде што се наоѓа најдолгиот базен во Европа и кој, во други времиња, беше еден вид речна плажа. Всушност, базенот и денес е исполнет со вода од реката. И количината што е потребна ќе ви даде идеја за фактот дека се потребни два дена за да се направи.

Бидејќи базенот Орцера има Во должина од 85,5 метри со ширина од 19,1. Неговиот капацитет е 1250 луѓе, што е впечатливо. Бидејќи градот Хаен има само, според Национален институт на Естадистика, 1835 жители. Затоа, речиси 70% од населението на Орцера би можело да се смести во овој огромен базен.

Од друга страна, тоа не е единствениот простор за одмор што го има градот. во селото хуетата ги имате истоимените водопади на Реката Морлес. Има три водопади и, за да ги видите, треба да следите пешачка патека. Исто така, во оваа област има и Лагуната Орцера, кој се наоѓа во спектакуларен пејзаж од борови шуми на надморска височина од 1270 метри и во подножјето на Калар де Навалперал.

Сепак, не е само најдолгиот базен во Европа и овие природни чуда што ви го даваат Орцера. Има и интересна монументално наследство. Но, пред да ви кажеме за овој, ќе продолжиме да ви прикажуваме огромни и љубопитни базени.

Каде е најдлабокиот базен во Шпанија?

нуркачи

Нуркачи на нуркање

Орцера не е најдлабокиот базен што можете да го најдете кај нас. Ова е во Провинција Мадрид, поточно во Трговски центар X во Алкоркон. Овој колосален базен е 2500 квадратни метри и длабочина не помала од 20 метри. Всушност, во него можете дури и да вежбате нуркање и слободно нуркање.

Сочинува дел, во рамките на комплексот, на мареполис и ви нуди центар за нуркање каде што можете да ја добиете вашата диплома или да се пријавите за патувања за да уживате во оваа активност на море. Исто така, овој сет се состои од три базени: оној што веќе го спомнавме, друг за иницијација и трет кој дури и симулира морски струи за да знаете како е да вежбате нуркање со нив. Севкупно, има 1600 квадратни метри посветени на светот на нуркањето каде што ќе најдете и специјализирани продавници, барови и ресторани.

Кој е најдолгиот базен во светот?

Базен на Сан Алфонсо дел Мар

Најдолгиот базен во светот, во Сан Алфонсо дел Мар

Сега накратко ќе разговараме со вас за најголемиот базен во светот, чии димензии исто така ќе ве изненадат. Бидејќи мери не помалку од Во должина од 1012 метри од едниот до другиот крај. Тој е способен да собере 250 милиони литри вода, која, инаку, е солена, бидејќи се вади од морето. Покрај тоа, тој се подложува на процес наречен оксигенација под притисок што чисти и прочистува. Благодарение на ова, едвај има потреба од хемиски производи за негово одржување.

Овој гигантски базен се наоѓа во туристички комплекс Сан Алфонсо дел Мар, сместено во Валпараисо (Чили). Изграден е на почетокот на XNUMX-тите од чилеанската компанија Crystal Lagoons и поради своите колосални димензии ви овозможува да вежбате спортови како што се сурфање на ветер, нуркање или пловење на мали едрилици.

Како куриозитет, ќе ви кажеме дека на едниот крај од базенот има мал загреан базен покриен со стаклена пирамида која е најголема во Чиле. Овој туристички комплекс ви нуди и апартмани, ресторани, супермаркет и бањата, меѓу другите удобности.

Други љубопитни базени во светот

Водопади на Викторија

Водопадите Викторија, каде се наоѓа таканаречениот Ѓаволски базен

Бидејќи зборуваме за огромни базени, не можеме да одолееме да ви ги покажеме другите кои се многу љубопитни поради други причини. Таков е случајот со базенот Адреса на Дубаи на плажа одморалиште. Тој е највисок во светот, бидејќи се наоѓа на 77-ми кат, на 294 метри надморска височина. Дојде да го замени Марина Беј Сенд во Сингапур, кој се наоѓаше на 57-ми кат, во овој рекорд.

Без да го напуштите Дубаи, го имате повикот Длабоко нурне кој, како што предвидува неговото име, се карактеризира со својата длабочина. Со нивните 70 метри, На Гинисова книга на рекорди Таа е препознаена како најдлабоката свежа вода за нуркање во светот. Има не помалку од 14 милиони литри вода, покриена е со структура во облик на остриги, па дури има и подводно филмско студио.

Се разбира, ако зборуваме за опасни базени, потребно е колачот на ѓаволот, во Викторија водопади de Замбија. Неговото име не е случајно, бидејќи се наоѓа токму на работ на импозантниот водопад висок околу сто метри. Во овој случај, тоа е природен базен во реката замбези кој од скокот го дели само истакната карпа. Всушност, капењето во него е дозволено само во сушната сезона. Ако го правевме тоа на влажно, водата ќе не влечеше.

Но, враќајќи се во височините, базенот на Холидеј Ин Шангај Пудонг Кангчиао en Пекинг. Затоа што се наоѓа на дваесет и четврти кат и, дополнително, има особеност што неговата позадина е проѕирна. На овој начин, ако се капете во него, ќе имате впечаток дека лебдите во воздухот.

Слично на второто е Скај базен de Лондон, кој ви овозможува да пливате 35 метри високо помеѓу две згради. Во неговиот случај, има речиси сто и педесет илјади литри вода, а подот е исто така проѕирен. Но, сега да се вратиме на Орцера да ви кажам малку повеќе за оваа прекрасна вила.

Орцера, најдолгиот базен во Европа и многу повеќе

Плоштадот на црквата Орцера

Градското собрание и црквата на Пресвета Богородица Успение во Орцера

Градот Јаен има убава стар град од варосани куќи украсени со цвеќиња. Тоа е совршен пример за популарна планинска архитектура. Тие се маала како Свети Бастијан o Каменот, со средновековно потекло и несомнен исламски вкус поради неговите тесни и сложени улички. Сепак, на улиците Сан Хозе и Џенаро де ла Пара можете да видите згради од XNUMX век изградени од буржоазијата од областа во еклектичен стил.

Што се однесува до религиозната архитектура, големиот симбол на Орцера е драгоценото црква на Пресвета Богородица. Изграден во XNUMX век, тој е храм со еднокораб поделен со полукружни попречни сводови на четири дела. Но, неговиот најистакнат елемент е импресивниот маниристичка покривка што претставува цел жртвеник. Во него се сместени различни религиозни фигури во ниши и други алегориски фигури поврзани со Вера и Надеж. Овој портал бил донесен во црквата од блискиот манастир Нуестра Сењора де ла Пења, кој бил напуштен по конфискацијата на Мендизабал.

Припаѓа и на религиозното наследство на Орцера Ермитаж на Голгота, мала популарна градба датирана помеѓу XNUMX и XNUMX век. Неговите форми се едноставни, со двокрилен покрив и мала камбанарија на врвот. Внатре, има античка резба на Исус Назареец природна големина.

Од своја страна, во стариот дел на градот можете исто така да го видите fИзвор на Хорос. Има голем ѕидарски фронт со два полукружни лака од кои штрчат два бронзени топови. Споменикот кулминира со голем триаголен фронтон во кој се истакнува грбот на градот. Нема документација за датумот кога е изградена, но од нејзините класицистички форми излегле две тези: или била изградена во исто време со црквата или во XNUMX век. Конечно, ве советуваме да ја посетите во Орцера кулите на Санта Каталина. Станува збор за три муслимански одбранбени караули кои датираат од XNUMX век. Тие се наоѓаат на периферијата на градот и најблиската до него, со правоаголна кат-план, околу себе имала утврдена заграда, од која нема остатоци.

Како заклучок, одговоривме на вашето прашање за каде е најдолгиот базен во Европа. Но, ви кажавме и за други базени со многу љубопитни или колосални големини. Осмелете се да ја посетите Орцера и уживајте во овој прекрасен град во провинцијата Jaén, полн со природна убавина и историја.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*