Како да се грижите за здравјето на семејството за време на патувањето

Грижете се за вашето здравје

Во текот на летото, многу луѓе одат на патување, или сами, со својот партнер или како семејство. Грижата за сопственото здравје и за другите членови за време на патувањето е важен дел што понекогаш го превидуваме со возбуда од започнете нова авантура. Лошо искуство поради здравствен проблем може да ги уништи убавите спомени од патувањето, поради што е толку важно да се грижите за вашето здравје за време на празниците.

Постојат многу начини на кои можеме се грижи за здравјето додека патувате. Не станува збор само за осигурување на патничко осигурување или здравствено покритие, бидејќи ова е основно за планирање на патување, но исто така и грижа за сè, од оброци до изложување на сонце или моментите во кои поради промената на навиките може да чувствуваме непријатност .

Здравствено покритие

Грижете се за вашето здравје

Една од првите работи за кои размислуваме кога се грижиме за нашето здравје за време на патувањето е да ја имаме здравствено покритие осигурени каде и да одиме. Ова е многу важно, бидејќи ако не го сториме тоа и претрпиме секаков вид несреќа, трошоците можат да бидат огромни. Во случај да не се преселиме од Шпанија, доволно е нашата здравствена картичка од заедницата на потекло. Ако одиме на патување во Европа, ќе мора да поминеме низ процесот на добивање на европска здравствена картичка, што е за ограничено време. За да го спроведеме, можеме да одиме во центрите за социјално осигурување и да се информираме преку нивната веб-страница.

Од друга страна, надвор од Европската заедница, тоа е веќе потребно земете приватно патничко осигурување. Ги има со различни цени и покриеност, затоа мора да ги разгледаме сите непредвидени ситуации што ги покриваат за секој случај. Споредување, а потоа избор на оној што најмногу одговара на нашето патување е од суштинско значење. Преку пребарувачи како Rastreator можеме да добиеме идеја за патничко осигурување што постои и со тоа да се информираме за нив. Ниту, пак, треба да заборавиме да ги земеме соодветните вакцини во случај на потреба.

Лекови

Грижете се за вашето здравје

Оние кои земаат какви било лекови треба да го осигураат тоа донесе потребната доза за патувањето, бидејќи можеби нема да ги најдат тие лекови каде и да одат. Исто така, добро е да носите некои од основните лекови за различни ситуации, како што се ослободувачи на болка од грип, парацетамол за болка или аспирин.

Грижа во авионот

За време на патувањето со авион, можеме да извршиме основна здравствена заштита. Краткото патување со авион не прави скоро никаква разлика и прашање е само да седите некое време. Но, ако поминуваме часови со авион, мора да имаме предвид дека тоа може да биде а проблем со циркулацијата. Користењето аспирин може да ни помогне во ова, но исто така треба да одиме на секои половина час за да ги движиме нозете. Носењето цервикална перница може да ни помогне да избегнеме болка во вратот, ако сакаме и да дремеме. Од друга страна, гума за џвакање додека авионот полета или слета ни помага да избегнеме промени во притисокот во увото и да претрпи одредена штета.

Храна за време на патувањето

На патувања сакаме да пробаме сè што ќе видиме, затоа што тоа е нешто ново и затоа што можеби нема да го видиме повеќе. Затоа понекогаш страда нашиот стомак. Носењето алмакс може да помогне, но генерално ако имаме нежен стомак е подобро изберете меѓународни менија на хотелите кои имаат храна на која веќе сме навикнати. Премногу менување на исхраната може да нè натера да поминуваме денови со лош стомак и да го комплицираме патувањето. Во секој случај, можеме да пробаме малку од оваа храна, но да јадеме само врз основа на нив. Особено кога станува збор за земји каде што тие користат многу зачини и зачини на кои нашето тело не е навикнато.

Пазете се од студот и топлината

Грижете се за вашето здравје

Треба да го земеме предвид времето што ќе го имаме каде и да одиме. Ако одиме на место на плажа каде е многу топло, треба секогаш бидете хидрирани и носете капа за да се избегне сончаница или топлотен удар. Ова е особено важно ако патуваме со деца, кои се поранливи. Покрај тоа, не смееме да заборавиме на заштитата од сонце секогаш пред да се изложуваме на сонце. Во случај да одиме на место каде што е ладно, не смееме да ја заборавиме топлата облека. На снегот ќе ни треба и сончевиот фактор, не смееме да го заборавиме.

Прва помош

За време на патувањето мора да имаме предвид дека можеме се сечеме или претрпуваме падови како што ни се случува на дневна основа. Таму го немаме нашиот кабинет за лекови, но во огромното мнозинство хотели обично го прават тоа. Ако станува збор за мал расек, секогаш можеме да земеме малтери за итни случаи и да одиме во аптека, а во случај да е нешто постаро, одете во медицинскиот центар. Не боли да знаеме малку прва помош и за патување и за денешен живот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*