Брандербург порта

Лето 2016, што да видам во Германија

Предлагаме да ја запознаете Германија ова лето: запишете ги нејзините најдобри туристички дестинации! Discoverе откриете прекрасни градови, музеи, замоци и палати!

Совети за патување со деца

Совети за патување со деца

Ние ви даваме неколку совети за патување со деца, за да го направиме тоа одлично искуство за целото семејство кое сака да го повтори.

Однесете го вашето куче на плажа

Во оваа статија ќе најдете многу од шпанските плажи каде што можете да одите без проблеми со вашето куче. Однесете го вашето куче на плажа!

Република Чешка

Три града да ги посетиме од Прага

Ако одите летово во Прага, не пропуштајте ги Пилсен, Ческе Будејовице и Франтискови Лазен. Ова се три незаборавни прошетки од главниот град на Чешка!

Летај за прв пат

Секогаш има прв пат за сè, дури и да лета. Ако го направите вашиот прв лет наскоро, овој напис може да ви помогне од голема помош.

Newујорк во лето

Водич за уживање во Newујорк во лето

Ако одите во Newујорк во лето, има многу работи што можете да ги видите и да ги направите на отворено: паркови, плажи, прошетки, крстарења, концерти и забави.

Острови лоцирани во езера

Острови во езера за одмор

Денес ви прикажуваме неколку острови во езера, необични места со одлични пејзажи за да се изгубите на одмор.

катедралата во Сантијаго Компостела

Португалски пат до Сантијаго

Португалскиот пат на Камино де Сантијаго е втор по повеќето извршени по Французите, и дел од Туи, на југот на Галиција.

Берлин

Шест бесплатни музеи во Берлин

Ако ви се допаѓа историјата на Германија, вклучително и нацистите и Советите, не можете да ги пропуштите овие бесплатни и многу препорачани музеи во Берлин. 

Тромсо

Лето 2016, што да правам во Норвешка

Дали мислите дека Норвешка е убава, но скапа дестинација? Не застанувајте, запишете ги овие информации за трошоците и атракциите и патувајте за да уживате.

Ела, најдобрата од Шри Ланка (дел I)

Таа се наоѓа во округот Бадула (провинција Ува) и на надморска височина од 1050 метри надморска височина. Поврзано со Коломбо и Канди (главните градови на земјата)

Бегства во близина на Мадрид

Размислувате за бегства близу Мадрид? Ви предлагаме неколку дестинации за откривање на шармантни градови во близина на главниот град на Шпанија. Откријте ги

Права на патнички авион

Ако не ги знаете правата на патникот со авион, вие сте на милост и немилост на авиокомпаниите да тврдите каков било проблем. Откријте тука за вашите права.

Апликации за патување

Најдобри апликации за патување

Откријте ги најдобрите апликации за патување, од апликации за наоѓање летови до други за да ни помогнете во дестинацијата, во потрага по места за посета.

Кајо Ларго дел Сур

Најдобрите клучеви во Куба

Дали сте уморни од студот и размислувате само за летото? Лето е синоним за плажа и море и многу луѓе не ја замислуваат летната сезона без неколку дена и

Волонтерски патувања за млади

Ако секогаш сте сакале да направите некоја волонтерска активност во странство, но никогаш не се осмелувавте да ја направите, можеби ова е ...

Предмети дозволени во авионскиот багаж

Што може да се носи во багажот?

Дали ќе патувате со авион? Може ли да донесете храна во авионот? Откријте што можете или што не можете да носите во вашиот багаж и кои можат да активираат аларми.

Најдолги корици во светот и Европа

Најдолгите плажи во Европа

Откријте ги најдолгите плажи во Европа и светот. Има ли во Шпанија? Влезете и уживајте во овие плажи каде што ќе сакате да се сончате и морето.

Gulулхи, Малдивите без важничене

Гулхи е мал остров кој се наоѓа на неколку километри од главниот град на земјата Мале и јужниот дел на Атолот Каафу. Помалку од 1000 жители.

Невадо Хуајтапалана

Невадос од Перу

Откријте ги 5-те најспектакуларни планини на Перу со снег и уживајте во белиот пејзаж што го нудат овие огромни перуански планини.

Палмира, чудо на сириската пустина

Палмира е прогласена за светско наследство во 1980 година. Сместена во средината на пустината и покрај оаза, таа е една од најважните археолошки остатоци што сè уште се зачувани.

Кои се најважните долини во светот?

Дали ги познавате 10-те најважни долини во светот? Не пропуштајте ги овие спектакуларни места и тајните што ги кријат за оние што ги посетуваат.

Плажа нудистичка Cap d'Adge

Cap d'Agde, главниот град на нудизмот

Плажата Cap d'Adge привлекува илјадници туристи кои сакаат да практикуваат нудизам, дали сакате да го знаете нивното сместување, совети и достапни активности?

Патничка азбука (I)

Можеби оваа патувачка азбука (јас) може да ве упати да ги испланирате оние патувања што сè уште не сте ги направиле и сакате да ги правите барем еднаш во животот. Се осмелуваш?

Пустина во Азија

Големите пустини во Азија

Дали патувате во Азија? Ги откриваме шесте најголеми пустини на континентот за да уживате во нивната сценографија и неверојатните сцени. Дали ќе го пропуштиш?

Хоризонт на Лондон

Лондон има и модерна архитектура

Дали сакате модерна архитектура? Ние ви ги покажуваме најактуелните архитектонски парчиња во Лондон што не можете да ги пропуштите ако патувате таму.

11 места за посета пред да умрете

Не останувајте без да знаете какви се овие 11 места за посета пред да умрете. Дали веќе сте ги посетиле? Дали успеавме да ја прошириме вашата листа на идни патувања?

Патувајте повеќе, цел за 2016 година

Запишете го следново на вашата листа на резолуции: „Патувајте повеќе, цел за 2016 година“. Само тогаш ќе пораснете како личност и ќе стекнете искуства.

Плажи на Андалузија

3 од најдобрите плажи во Андалузија

Постојат многу плажи во Андалузија кои се популарни и одлични, а ние ви прикажуваме три од најдобрите, кои не треба да ги пропуштите ако патувате на југ.

Јужно од Аргентина

Најдоброто од јужна Аргентина

Откријте ги најдобрите туристички атракции во јужна Аргентина и уникатните места во оваа област полна со изненадувања за повеќето патници.

Најопасните земји за туризам

Министерството за надворешни работи состави список на најопасни земји за туризам. Ако наскоро ќе патувате, дознајте овде.

Дестинации за сонце

Сончеви дестинации во ноември

Сончевите дестинации во ноември се најдобрата опција за оние кои имаат одмори во овој момент. Откријте интересни места за посета.

Плажа Поипу на Хаваи

Плажата Поипу се наоѓа на еден остров на Хаваи, многу обемна плажа полна со квалитетни услуги за уживање во вашиот одмор.

Топ 3 плажи во Јамајка

Островот Јамајка е совршено место за уживање на плажите. Постојат три плажи кои се сметаат за најдобри и кои мора да ги посетите.

Најдобри плажи во Кина

Најдобрите плажи во Кина

Во оваа статија правиме мал преглед на некои од најдобрите плажи што можете да ги најдете во Кина. Дали ги познавате сите?

Опасни населби во Америка

На овој пост ќе продолжиме да знаеме кои се најопасните населби во Соединетите Држави, така што имате информации за тоа што можете да најдете

Шри Ланка: рај на индиската плажа

Шри Ланка е идеална дестинација за туризам на сонце и на плажа. Сместен во Индискиот океан, овој остров има бањи и активности за сите вкусови.

Девојка оди топлес во Аруба

Плажа Орл, гола плажа во Аруба

Орелската плажа е прекрасна плажа на островот Аруба каде е дозволен нудизам и можете да уживате во привилегиите на Карибите.

Монт Мекинли на Алјаска

Алјаска и Хаваи, одделните држави

Хаваи и Алјаска се двете одделни држави на САД и иако се многу различни, тие споделуваат некои заеднички работи. Во оваа статија ви даваме увид во тоа што да видите на двете страни.

Серпиенти

Змии на Бали

На Бали има змии, може да најдеме една или не е сè што е прашање на среќа.

15-те најдобри голи плажи (I)

Постојат повеќе и повеќе алтернативи што можат да се направат на нашите одмори и денес наоѓаме многу опции ...

Плажи на Португалија

Ако одите во Португалија, нема ништо лошо да знаете кои се највпечатливите плажи што ќе можете да ги најдете во оваа земја и во градовите.

Големи авиокомпании на Океанија

Денес ќе се сретнеме со некои важни авиокомпании во Океанија. Да започнеме со споменување на Qantas, најважната и историска авиокомпанија во ...