Елче

Што да се види во Елче

Што да се види во Елче? Откријте споменици и традиции на прекрасниот левантински град како што се базиликата Санта Марија, Алказар и Мистеријата

Што да се види на југот на Франција

Најдобрите разгледници се од југот на Франција. Овој дел од земјата обединува се што може да се очекува од францускиот одмор со плажи.Глаголот доаѓа и време е да закажете одмор со сонце и прекрасни пејсажи. За тоа, што е со југот на Франција со Сен Тропе, Ница, Сен Реми, Арл, Авињон...?

Пештери во Астуриас

Астурија е автономна заедница на Шпанија, на северниот брег на земјата. Населен е со околу милион луѓе и е многу регион.Астуриас е главен град на пештерите и карпестата уметност во Шпанија. Запознајте ги најубавите и највредните пештери.

Градови во Германија

Германија има многу атрактивни места за туризам, но надвор од градовите, музеите и сè што е поврзано со Втората светска војна има Откријте ги најживописните градови во Германија: Герлиц, Тибинген, Фусен, Бахарах и многу други средновековни скапоцени камења.

Што да се види во Сен Мало, Франција

Франција има прекрасни дестинации каде уметноста и историјата се комбинираат. Едно од нив е Сен Мало, најпопуларното туристичко место во Бретања Сен Мало е туристички бисер во француска Бретања, некаде помеѓу римско и средновековно, со прекрасни плажи и одлични прошетки.

Историја на Сината џамија во Истанбул

Една од најкласичните разгледници на Турција е познатата Сина џамија која се истакнува на небото на Истанбул. Импозантна, убава, заоблена, откријте ја прекрасната Сина џамија, едно од најголемите богатства на Истанбул, светско наследство и туристички магнет.

Историја на римските урнатини на плажата Болонија

Во јужна Шпанија има село наречено Болонија. Овде, на нејзината плажа, на брегот на Гибралтарскиот теснец, има збир на римски урнатини.Запознајте го Баело Клаудија, најспектакуларните римски урнатини на целиот Пиринејски Полуостров.

Ланзароте: што да се види

Ланзароте е остров на Канарските Острови, а од 1993 година целиот е биосферен резерват. Тогаш замислете ги нејзините убавини! Тој е четвртиот најголем остров Откријте ги чудата на островот Ланзароте: плажи, пештери, уметност, вина, сурфање ...

Што да се види во Мадрид за еден ден

Можете ли да запознаете град за еден ден? Секако дека не, или барем не можете целосно да го запознаете и како заслужува градот... но има моменти кога не го знаете. Ако имате само еден ден да го запознаете Мадрид, тогаш треба да се концентрирате на неговите најпопуларни атракции.

Што да се види во Андора за 2 или 3 дена

Кнежевството Андора е помеѓу Шпанија и Франција и е мала суверена држава чие територијално проширување е едвај 500 квадратни километри. Прошетајте низ Андора: можете да одите на планинарење, да посетувате музеи, да скијате и да направите одличен шопинг.

Што да се види во Портоколом

Во Мајорка има град со името Портоколом, стар рибарски град, многу туристички, кој се потпира на прекрасен залив и е одличен , нејзините пештери, неговата кујна ...

Полиња со лаванда во Франција

Кога на југот на Франција се наѕира летото, одредени делови од селата се претвораат во лаванда и приредуваат прекрасен спектакл. Еве колку се убави Летото дува во Прованса, а француската провинција е облеана со лаванда.

Што да се види во Окинава

Целосно патување во Јапонија не може да се замисли без да се знае Окинава. Таа е една од префектурите што ја сочинуваат земјата, но тоа е околу три часа или така во Окинава е портата за тропска Јапонија.

Што да правите во стариот град на Куенка

  Куенка е прекрасен шпански град, со милениумска историја, иако неговите туристички и историски атракции започнуваат со окупацијата Куенка е стар шпански град чиј историски центар е светско наследство. Палати, цркви, плоштади, замок, ѕидови и многу повеќе.

Киевски пештерски манастир

Киев е главен град на Украина, но е и срцето на земјата, древен град, со вековна историја и културно богатство. Еве го познатиот Киев пештерски манастир е неверојатен: катакомби, тунели, цркви, капели, музеи, многу богатства!

Што да се види во Лимож

Во регионот Лимузен, Франција, постои прекрасен град меѓународно признат по квалитетот и убавината на својот порцелан: Лимож. Тоа е град Лимож, лулката на најпознатиот порцелан во светот, има многу повеќе привлечност да ви понуди.

Што да се види во Jaајпур

Индија е огромна земја и една од државите што ја сочинуваат е Раџастан, чиј главен град е прекрасниот и атрактивен град Jaајпур. Aboutе зборуваме за тоа денес Jaајпур е еден од најубавите и туристички градови во Индија: палати, храмови, тврдини, градини и музеи, с everything ве чека.

Што да се види во Мексико Сити

Главниот град на Мексико е стар, живописен, населен, забавен, историски, интересен град. Нема придавки за најважниот град во Музеите, парковите, замоците, каналите, уметноста, историјата, пирамидите ... сето ова и многу повеќе што можете да ги знаете во Мексико Сити.

Што да се види во Непал

Непал е мала земја без излез на море во Азија, на индискиот потконтинент. Се наоѓа на Хималаите и нејзини соседи се Кина, Индија и Бутан. Во Непал можете да ги посетите местото каде што е роден Буда, Еверест, храмови, светилишта и плаќања, а исто така да уживате во најубавата природа.

Храмови во Египет

Ако ви се допаѓа историјата, древните цивилизации и мистерии, Египет мора да биде на вашата рута на дестинации за патување. Еднаш во животот треба да отидете на Откријте кои се храмовите на Египет што не можете да ги пропуштите ако патувате во оваа древна и мистериозна земја.

Мегалитски храмови на Малта

Светот има многу мистериозни места, од оние за кои малку се знае и многу се претпоставува. Малта е еден од нив или, поконкретно, храмови.Запознајте се со мистериозните мегалитски храмови на Малта.

Бадалона

Бадалона се издвојува по своите многу остатоци од римското време. Но, исто така и за неговите прекрасни плажи и прекрасните паркови.

Панамскиот канал

Од голема тешкотија во неговата изградба, Панамскиот канал е дело на фараонско инженерство што ги обединува морските ...

Темишвар, со романски шарм

Источна Европа е шармантна дестинација. Вековната историја и политичките системи оставија свој белег и има ...

Што да видите во Санúкар, Плаза дел Каблидо

Што да видите во Санúкар де Барамеда

Ако сакате да знаете што да видите во Санлукар де Барамеда, внесете ја оваа објава за да ги откриете сите тајни што ги крие овој скапоцен камен на Кадиз.

Добредојдовте на Самоа

Ако размислувам како мора да биде животот во рајот, не знам зошто, но секогаш замислувам остров ...

Патување со Судан

Судан е африканска земја со прекрасни предели. Не е туристичка дестинација само по себе, повеќе е за авантуристи ...

Гоа, рај во Индија

Гоа е една од најпопуларните тропски дестинации во Индија. Тоа е целта на многу ранци што бараат ранци кои бараат добра ...

Патување во Пукет

  Завршува оваа страшна 2020 година. Веќе можеме да започнеме да се надеваме дека ќе ја оставиме пандемијата зад себе и во ...

Остров Гвадалупе

Пејзаж што многу патници го бараат имаат плажи, сонце и тиркизни води. Постојат неколку дестинации со овие карактеристики, но ...

Патување за Сараево

Сараево е главен град на Босна и Херцеговина, град со многу зелена боја, кој е во долината опкружена со ...

Куќа на славните

Сонот на секој филмски работник е да патува во Лос Анџелес да го посети секој агол на градот на ...

Лондон со деца

Постојат градови кои се многу пријателски расположени за посета со деца затоа што нудат тури, музеи, активности, дизајн со лесна навигација ...

Земји од Централна Америка

Америка е многу голем континент кој оди од крај до крај на земјината топка. Постојат многу земји, но без сомнение ...

Азиски земји

Светот е огромен и кога планираме патување, како би сакале да имаме време и пари за да ...

Што да правам во Дрезден

Дрезден е германски град, главен град на покраината Саксонија. Тој е стар град, многу културен, одличен ако сакате ...

Седумте чуда на светот

Од 2007 година има 7 нови чуда на современиот свет избрани во глобално истражување од повеќе од 90 ...

Суецкиот канал

Постојат вештачки канали што човештвото го изгради во светот и кои се светски познати. Една од нив е ...

Патување во Етиопија

Сакам нетипични дестинации, надвор од тепаната патека. И тоа е затоа што повеќе од турист сакам да чувствувам ...

Реката Нил

Една од најпознатите реки во светот е несомнено реката Нил.Не ми кажувај дека нема ...

Што да видам во Лима

Еден од најинтересните престолнини што треба да се посети во Јужна Америка е Лима, главниот град на Перу. Тоа е срцето ...

Што да видам во Монголија

Монголија. Само името не носи веднаш во далечни и мистериозни земји, со милениумски шарм. Тоа е огромна земја, без ...

Што да се види во Болоња

Италија е една од најголемите туристички дестинации во Европа. Историја, култура, предели ... Може да се шета многу денови низ нејзините ...

Што да видите во Јукатан

Мексико е многу туристичка земја, со илјадници години историја и прекрасни пејзажи. Еден од неговите туристички центри ...

Алкала дел úакар

Прогласен за историско-уметнички комплекс од 1982 година, Алкала дел úакар е една од најубавите општини во Шпанија. Е за

Вилануева де лос Инфантис

Една од најубавите општини во провинцијата Сиудад Реал заедно со Алмагро е Вилануева де лос Инфантис, ...

Туризам во Нирнберг

Еден од градовите со своја тежина во историјата е Нирнберг. Мислам дека повеќе ја знаеме од книгите ...

Што да видам на Флорида

Една од државите што ги сочинуваат САД е Флорида. Тоа е држава во која живеат многу луѓе и нејзината географија ...

Што да видите во Хонг Конг

Хонг Конг е разновидна дестинација, богата, дарежлива со посетителот, супер интересна ... Вреди да се посети овој град неколку дена или ...

Што да видам во Цирих

Најголемиот град во Швајцарија е Цирих, неговиот економски, финансиски и универзитетски центар. Можете да стигнете таму со авион, по пат ...

Коломбо во Шри Ланка

Познат како „островот со илјада имиња“ затоа што низ историјата бил познат со многу ...

Поглед на Лас Хурдс

Лас Хурдс

Лас Хурдс повеќе не е заостанатата територија што ја портретира Бужуел. Денес тие ви нудат импресивни предели и многу добра гастрономија.

Што да видите во Санкт Петербург

За многумина, Санкт Петербург е единствената причина што ја посетуваат или би ја посетиле Русија. Историски и исклучително убав, овој ...

Поглед на aака

Што да видам во aака

Ако сте се запрашале што да видите во aака, ќе ви кажеме дека арагонскиот град е богат со монументално наследство и има прекрасни перинејски предели.

Патување до Исланд

Ако сакате термални бањи и дива природа, секогаш предизвикувачки, тогаш мора да го посетите Исланд. Премиерот најави ...

Што да видите во Амстердам за 3 дена

Амстердам е главен град на Холандија, место кое концентрира многу интересни работи што треба да се видат и направат, на крајот на краиштата ...

Арапските бањи во Гранада

Добрата бања е релаксирачка, за телото и за душата. Многу култури го разбираат на тој начин, иако имаше ...

Нијагарините водопади

Создавајќи природна граница меѓу САД и Канада, водопадите Нијагара е природен спектакл составен од три водопада ...

Патување низ Кападокија

Една од најпопуларните разгледници на Турција е Кападокија, историски регион кој опфаќа неколку провинции и има ...

Лондонската кула

Една од најпопуларните туристички атракции во главниот град на Велика Британија е Лондонската кула. Кога ќе се вратам

Туризам во Камбоџа

Камбоџа е кралство кое се наоѓа во југоисточна Азија и е еден од туристичките бисери овде, заедно со ...

Делфи, во Грција

Грција е дестинацијата што никој патник не смее да ја пропушти. Има сè: неверојатна гастрономија, многу историја, многу култура и ...

Што да видите во Берген

Доколку сте во посета на Норвешка, тогаш Берген ќе биде на вашата листа бидејќи е втор по големина град во ...

Посетете ја пустината Намиб

Нашата планета има прекрасни и контрастни предели. Постојат корални гребени, тропски шуми, сонувачки плажи, планини кои рипуваат ...

Водопад Éаро

Водопад Éаро

Ние ви кажуваме сè што може да се види и како да се стигне до добро познатиот водопад Ézaro на реката Xallas во Галиција.

Планината Рашмор

Многу разгледници од САД станаа познати по кино и денес додаваме уште една на списокот: ...

Слика на градоначалникот на Плаза де Шинчон

Што да видите во Чинчон

Постојат многумина кои го дефинираат Чинчон како најубавиот град во Мадрид, бидејќи е еден од градовите ...

Туризам во Финска

Долго време напредокот беше неостварлив за земјите од Северна Европа, но од крајот на

Неапол и неговите привлечности

Еден од најголемите градови во Италија е Неапол, главниот град на Кампанија. Тоа е исто така одлична туристичка дестинација веќе ...

Фотографија на Кралската палата

Торино

Торино беше главен град на Кралството Паимонте-Сардинија, одговорен за италијанското обединување. Ви нуди бројни споменици и извонредна гастрономија.

Кејп Таун

Кејп Таун е еден од најважните градови во Јужна Африка и затоа е една од нејзините дестинации ...

Што да видам во Кјото

Денес Јапонија е во мода. Пред две децении немаше толку многу туризам, но во последните петнаесет години има ...

Торес дел Паин

Торес дел Паин

Ние ви кажуваме што може да се види во прекрасниот природен парк Торес дел Паин лоциран во Чиле, со леднички езера, планини и глечер.

Поглед на градското собрание Калдес де Монтбуи

Калдес де Монтбуи

Многу близу до Барселона, градот Калдес де Монтбуи е познат по своите термални води. Но, ви нуди и споменици и богата гастрономија.

Калацеит

Што да видам во Калацејт

Откријте што можеме да видиме во градот Калацејт, место каде што можете да најдете прекрасен стар град и важно наследство.

Пештерата Валпоркеро

Оваа недела е посебна за оние кои уживаат во подземни чуда, патувања со деца или пејзажи кои ...

Поглед на градоначалникот на Барсена

Градоначалник на Барсена

Градоначалникот на Баркена е мал град во руралната Кантабриа, кој изгледа закотвен во времето. Ви нуди планински правци, спокој и богата гастрономија.

Што да видам на Бали

Една од најпопуларните и најпознати туристички дестинации во светот е островот Бали. Ако зборуваме за убавина, ...

Дизни Ленд Париз

Дизниленд е мултинационална компанија и има изградено „филијали“ и во други делови на светот, така што луѓето немаат ...

Замоци на Лоара

Имало време во историјата кога Франција била полна со замоци. Буквално. Не сите го преживеале преминот ...

Што да видите во Ација

Што да видите во Ација

Ние ви покажуваме што може да се види во градот Ација во Андалузија, место со голема историја, прекрасни градби и археолошки остатоци.

Тортоса

Што да видам во Тортоса

Откријте што можеме да видиме во градот Тортоса лоциран во Каталонија, град со многу историја и споменици што треба да се посетат.

Што да правам во Тенерифе

Што е со познавањето на Тенерифе денес? Неделата ја започнуваме со најголемиот од седумте Канарски острови, одличен ...

Прошетка низ Вила Боргезе

Рим е прекрасен во текот на целата година, но бидејќи многу од неговите атракции се на отворено во пролет или ...

Што да видам во Берлин

  Берлин е една од најпосетуваните престолнини на Европа и иако априори не свети како Париз или ...

Што да видам во Индија

Индија е земја што тешко може да се опише со зборови и не ве остава рамнодушни. Неопходно е да патувате таму ...

Cádiz

Што да видам во Кадиз

Ние ви кажуваме сè што можете да видите и да направите во прекрасниот град на Канал Андалузија, еден од најстарите во Европа.

5 прекрасни природни предели

Нашата планета има прекрасни природни предели кои, се надевам, ќе бидат зачувани со текот на времето. Од нас зависи така што мора да ...

Cableичницата Мадрид

Ако одите на прошетка до главниот град на Шпанија и сакате да доживеете добра прошетка по височините и добра ...

Дизелдорф, најпопуларниот германски град

Туризам во Дизелдорф

Еден од најубавите градови во Германија е Дизелдорф. Тука историските места се комбинираат со зелени паркови, со цркви ...

Што да видам во Токио

Токио е една од најголемите престолнини на светот. Тоа е град кој вибрира со луѓе, активности, можности ...

Музејот восок, во Мадрид

Ако не ви се допаѓаат класични музеи, туку прилично ретки, оригинални, необични, тогаш на следното патување во Мадрид не ...

Алкезар

Што да видите во Алкезар

Ние ви кажуваме што може да се види и стори во градот Алкезар, лоциран во Уеска, со прекрасен стар град и пешачки патеки.

Слив

Што да видам во Куенка

Ние ви прикажуваме сè што може да се види во градот Куенка, со неговите познати висечки куќи, музеи и природни простори.

Забава во Јамеос дел Агуа

Островот Ланзароте, еден од најнаселените на Канарските острови, е резерват на биосферата, така што неговата природа е ...

Еврејско маало во Краков

Една од најинтересните области на Краков е нејзиниот еврејски кварт, исто така познат како Казимиерц, основан е во ...

Коварубии

Што да видите во Коварубиас

Ние ви кажуваме сè што може да се види и стори во градот Коваррубиас, во провинцијата Бургос, прекрасен средновековен град.

Златниот храм, во Индија

Индија е неверојатна дестинација. Не е за секого, иако многумина велат дека патувањето во Индија го менува животот.

Исла де Табарка

Што да видите на островот Табарка

Ние ви кажуваме што да видите и како да стигнете до прекрасниот остров Табарка, место со многу наследство и прекрасни туристички плажи.

Нин Бин, рај во Виетнам

Цела Југоисточна Азија е трага на незаборавни разгледници, како за нејзините зелени пејзажи, така и за своите културни богатства.

Перигорд Ноар

Што да видите во Перигорд Ноар

Областа Перигорд Ноар се наоѓа во Франција и ни нуди сè, од праисториските пештери до шармантните села со изглед на средниот век.

Шармот на Непал

Азија е неверојатна дестинација за патување. Има сè, историја, предели, култура, религија ... патување до кој било агол на ...

Сиера де Гата

Што да видите на Сиера де Гата

Ние ви кажуваме сè што може да се види или направи во природната област на Сиера де Гата, непознат простор со градови полни со шарм.

Ла Алберка

Што да видите во Ла Алберка

Ние ви кажуваме сè што може да се види и стори во градот Ла Алберка, шармантно место лоцирано во провинцијата Саламанка.

Прошетка низ Црна Гора

Црна Гора е една од најмалите земји во Европа и исто така една од најубавите што можете да ја најдете ...

Медина Азахара

Во подножјето на Сиера Морена и на 8 километри од Кордоба се наоѓа Медина Азахара, мистериозниот град што ...

Arribes del Duero

Природен парк Arribes del Duero

Ние ви покажуваме сè што може да се види и стори во природната област Arribes del Duero во автономната заедница Кастилја и Леон.

Зумаја

Што да видам во Зумаја

Ние ви кажуваме сè што можете да видите во баскискиот град Зумаја, град со историски центар и прекрасни природни предели.

Стразбур

Што да видите во Стразбур

Ние ви кажуваме сè што може да се види во прекрасниот француски град Стразбур, со својата стара катедрала, плоштадите и Малата Франција.

Замокот Орбанеја

Замокот Орбанеја

Ние ви кажуваме сè што знаеме за градот Орбанеја дел Кастиloо, мало гратче сместено во прекрасна природна средина.

Долина Аран

Што да видите во долината Аран

Ние ви ги кажуваме сите места што можете да ги посетите во областа Аран долина во Леида, лоцирана во Каталонските Пиринеи.

Пештери Нерја

Пред карпите на Маро и од плавилото на Алборанското Море, ништо не сугерира дека под ...

Риа де Аруса

Што да видите во Рија де Ароуса

Ние ви кажуваме сè што можете да видите во Рија де Ароуса, крајбрежна област на Галиција каде можете да уживате во прекрасните градови.

Варшавското гето

Главниот град на Полска, Варшава, денес е жив град со скоро 2 милиони жители каде што ...

Катедрала во Фиренца

Фиренца е еден од најшармантните градови во Италија. Многу луѓе одат два или три дена на пообемно патување низ земјата, но навистина јас, дали одите на патување во Фиренца? Па, посетете ја катедралата Флоернија и дури и ако сте уморни, искачете се на повеќе од 400 скалила до нејзината купола. Погледите се одлични!

Катедралата Свети Павле, Лондон

Европа е полна со цркви и Англија не е исклучок. На пример, во Лондон, можете да ја видите прекрасната катедрала Свети Павле, англикански храм. Дали одите во Лондон? Не заборавајте да ја посетите катедралата Сан Пабло и нејзините богатства: галериите, куполата, криптата, хорот, капелите. Апсолутно сè!

Колосеум во Рим

Најважните римски урнатини

Ние ви прикажуваме некои од римските урнатини кои припаѓаат на Римската империја кои сè уште можат да се посетат во разни земји.

Национални паркови

Национални паркови во светот

Зборуваме за некои од најдобрите национални паркови во светот, со природни простори со неспоредлива убавина и еколошка вредност.

Кулата на Колсерола

Постојат многу кули во светот кои во основа ги исполнуваат комуникациските функции. Ние мора да ја поврземе планетата по ...

Куполата на карпата

Во Еспланадата на џамиите во Ерусалим се наоѓа Куполата на карпата, свет исламски храм кој прима ...

Тунелот Канал

Постојат многу антички споменици кои нè оставаат во стравопочит и нè тераат да се запрашаме, како на земјата го направија тоа? Но што ...

Светскиот трговски центар

Кулите близначки на Светскиот трговски центар беа инаугурирани во 1973 година и подлегнаа на познатиот терористички напад од 2011 година.

Вијадуктот Милау

Природата ни нуди многу чуда, но вистината е дека човекот создава и свои и така натаму ...

Што да видите во Бијариц

  Ако сте од оние кои веќе размислуваат за следното лето затоа што не толерирате зима, тогаш можете да ...

Што да видам во Ливерпул

Ливерпул е еден од најпознатите градови во Англија и има нешто повеќе од осумстотини години. Дали знаеше? Покрај тоа, има многу места. Дали одите во Англија? Посетете го Ливерпул за да дознаете повеќе за Битлси, на пример, или уживајте во нејзината целосно реновирана област на пристаништето.

Храмовите на Анкор, се прашуваат во Камбоџа

Една од најпопуларните и најубави туристички атракции во Камбоџа се храмовите Анкор, камен комплекс скоро проголтан од дождовната шума. Ако одите на патување во Камбоџа, не можете да ги пропуштите храмовите во Анкор, многу или поубави од Пирамидите ! На Египт!

Волшебните карпи на Мохер

Карпите на Мохер се едно од италијанските туристички чуда и да, тие се магични. Неверојатно е наглото сечење на земјата во нејзината средба со Дали ви се допаѓаат карпи? Тогаш не пропуштајте ги карпите на Мохер, во Ирска: фантастичен состанок на земја, море и небо.

Што да видам во Фиренца

Фиренца е престолнина на прекрасната италијанска Тоскана, антички град, прекрасен, живописен и полн со култура и историја. Сè што е тука е интересно и Фиренца е одлична туристичка дестинација во Италија и не можете да ја пропуштите. Музеи за уметност и историја, средновековни улици, плоштади, реки, ридови и, се разбира, храна!

Турирајте низ Шато на Лоара

Ако сакате да бидете во Париз неколку дена, секогаш можете да се пријавите за обиколка на замоците во Лоара. Во никој случај нема да ги знаете сите, има доста, Европа е полна со замоци, но нема ништо како убавите и елегантни замоци на Лоара во Франција. Дали се пријавувате за да ги запознаете?

Селва де Оза, природа и туризам

  Продолжуваме со нашиот план за надворешен туризам, под небото, во контакт со природата и помеѓу планините. Денес е ред на џунглата. Дали сакате пешачење, поштенски линии, качување, шетање меѓу ели и букови дрвја? Потоа, посетете ја Селва де Оза и нејзините природни убавини.

Кастиloо де Коломарес, многу модерен замок

Европа е полна со замоци од сите видови и возрасти, а во Шпанија навистина има многу да се избере. Но, денес немаме средновековна конструкција или ако ве интересираат чудни работи или сакате кич, тогаш прошетајте низ Малага и запознајте го Кастиtilо де Коломарес, лудо место.

Пештери на Зугарамурди, богатство во Навара

Се чини дека Навара се наоѓа на маршрутата Актуалидад Виајес во последно време и има многу историски, културни и природни богатства. Денес сме повикани од Дали сакате вештерки и огнови? Па, одете во Навара и запознајте ги Пештерите во Зугарамурди, познати по нивните пагански ритуали.

Далт Вила

Ибица со деца

Кога ќе помислиме на Ибица, првото нешто што ни паѓа на ум е остров полн со дискотеки, пабови и заливи ...

Манастирот Лејре

Истата недела зборуваме за шарм помеѓу Арагон и Навара, резервоарот Јеса. Меѓу туристичките атракции на оваа дестинација ги именуваме Дали ви се допаѓаат средновековните манастири? Разгледајте ја најубавата во Навара: манастирот Лејре, каде почиваат првите кралеви на Навара.

Резервоар Јеса

Помеѓу Навара и Сарагоса е резервоарот што го гледате на фотографијата: резервоарот Јеса. Ти сакаш? Тоа е прекрасен пејзаж кој исто така има своја историја, па ако ви се допаѓа природата, напуштените села, средновековните манастири и сонцето, тогаш не пропуштајте го резервоарот Јеса.

7 шокантни светски танци

Фолклорот е збир на културни традиции на еден народ што го формира својот идентитет и се пренесува од колено на колено ...

Полуостровот Јутланд

Полуостровот Јутланд е прекрасна земја што ја делат две земји. Едниот дел е германски, а другиот дански. Има многу убави предели.Данска! Ти отиде Па, има многу неверојатни предели и некои од најубавите се на полуостровот Јутланд.

Кралски манастир Сан Хуан де ла Пења

Ако Шпанија е полна со нешто, тоа се цркви и манастири, нели? Па, во Арагон го наоѓаме овој што го гледаме на фотографијата: Кралскиот манастир во Шпанија има многу манастири и еден од најпознатите, поради неговата локација, е Кралскиот манастир Сан Хуан де ла Пења.

Фушими Инари, храмот на илјада врати

Јапонија има прекрасни дестинации и мојот совет е да ја посетите многу пати затоа што само една не е доволна. Одам по четврти пат и има уште толку многу! Дали одите во Јапонија и планирате да го посетите Кјото? Потоа патувајте само 5 минути и посетете го Светилиштето на Фушими Инари, онаа со илјада врати.

Барденас Реалс

Прогласен за резерват на биосфера од УНЕСКО, Лас Барденас Реалс е природен парк со диви убавини и пејзаж ...

Езерото Блед

Словенија е земја која полека се засилува меѓу европските туристички дестинации. Дали е убава! Меѓу неговите средновековни градови и неговиот Еден од туристичките бисери на Словенија е езерото Блед. Изгледа како бајка! Остров, живописна црква, средновековен замок ...

Што да видам во Осло

Денес криминалните романи и телевизиските серии што доаѓаат од северна Европа се во мода. На Нетфликс има многу шведски продукции, Осло е фантастичен град и за неколку дена можете да ги посетите неговите најважни туристички атракции: тврдини, музеи, бродови на Викинзите ...

Оберамергау, град од бајките

Постојат многу градови во Европа кои изгледаат земени од оние бајки што ги читаме како деца. Германија има неколку, а еден од нив е мал град. Дали сакате градови од бајки? Затоа, кога патувате за Германија, посетете го Оберамергау, пастелниот и барокниот град.

Цистеријанскиот пат

Постојат патишта и патеки, правци што нè водат низ прекрасни пејзажи и други што нè втурнуваат во историјата на архитектурата и религијата. Последната Една од најубавите туристички рути во Шпанија е Цистеријанскиот пат: ги комбинира религијата, архитектурата и историјата на неколку километри.

Палата Инфантадо

Палатата на војводите на Инфантадо, во Гвадалахара, е најубавата зграда во градот Кастилијан-Ла Манча. Прогласен споменик ...

Долината на Нурија

Долината Нурија е долина на Пиринеите лоцирана на 2.000 метри надморска височина во ...

Светилиште на Фатима

Во Португалија има многу интересни и убави дестинации, а за некои од нив зборувавме овде во Актуалидад Вијаес. Денес е ред на него.Ако одите да го посетите Лисабон, не заборавајте да направите екскурзија до Сантаурио де Фатима, таа е многу близу, убава е, огромна и полна со мистицизам.

Кулите Петронас

Една од најпознатите иконски згради во Малезија се кулите Петронас. Можеби не го знаете неговото име, но сигурно многу пати сте го виделе двојниот профил и еден од најубавите облакодери во светот се кулите Петронас во Малезија. Тие се круна на Куала Лумпур и не можете да ги пропуштите.