Катедрала Виторија

Слика | Снимки

Сместена на највисокиот дел од ридот на кој се наоѓаше примитивното село Гастеиз, што го создаде сегашниот град, катедралата во Виторија е храм во готски стил, кој беше дел од средновековниот wallид, според пронајдените остатоци.

Позната е како Стара катедрала за да се разликува од Новата катедрала, посветена на Беспрекорното зачнување на Марија и изградена во XNUMX век во неоготски стил.

Потекло на катедралата Виторија

Виторија е основана во 1181 година на селото Гастеиз како дел од одбрамбената линија на кралството Навара со онаа на Кастилја по наредба на монархот Санчо VI.

Околу 1.200 година, кралот Алфонсо VIII од Кастилја го зазеде плоштадот и по пожарот што го уништи градот две години подоцна, тој ја презеде задачата да го обнови и да го прошири на запад. На овој начин, и со цел да служи како aиден одбранбен периметар за градот, се роди црквата Санта Марија.

Храмот требаше да ја исполни двојната функција да служи за одбрана на Виторија и да има ранг според градот што се создаваше.

Слика | Скриени чуда на Шпанија

Локацијата на катедралата Виторија се совпаѓа со старата црква што била таму, од која била користена апсидата. За да се одржи верската служба на верниците, додека се градеше новата градба, беше подигнат привремен храм.

Храмот изграден на почетокот на 20 век е зачуван скоро целосно во некои делови, како што е северниот дел на трансептот, со дебели wallsидови и висина од скоро XNUMX метри.

Изградбата на катедралата се мешаше со theидот на таков начин што принуди да се повлече главната пристапна врата, која мораше да биде преместена покрај новата конструкција. Новата врата, која траеше до XNUMX век, повторно беше срушена кога се изгради портикот што го штити главниот влез во катедралата.

Во текот на XVI век биле изградени капелите Сан Роке, Сан Маркос, де Лос Рејес, Сан Бартоломе, Сан Хуан, Де Ла Инмакулада Консепсион, Олтар дел Кристо, Сан Хозе, Сан Пруденсио, де ла Пиедад, кула, хор и гробовите како оние на Ортиз де Каиседо или Дон Кристобал Мартинез де Алегриа.

Распоред на храмот

Катедралата во Виторија од XIII век има латински план со крстови, со три наоси покриени со ребрести сводови. За време на владеењето на Алфонсо X, внатрешноста на времето е изменета според готскиот стил од Франција.

Внатрешноста има четири правоаголни капели и амбуланта на која се отвораат уште три полигонални капели. Тоа исто така вклучува збир на згради изградени во различни историски периоди како што се restид и портик од XNUMX век, кој бил полихромен во неколку наврати. Камбанаријата на октогоналната кула датира од XNUMX и XNUMX век и на посетителите им нуди уникатен панорамски поглед на Виторија.

Најстарата зграда во комплексот и главната е црквата Санта Марија.

Реставрација на катедралата

Процесот на разубавување на крајот на XNUMX и XNUMX век е главно одговорен за структурните проблеми што ги претстави храмот, а кои се влошија во средината на XNUMX век со неуспешна реставрација.

На крајот на XNUMX-от век, експертите ја проучувале нејзината состојба и заклучиле дека катедралата во Виторија претрпела бавен процес на пропаст и ризик по безбедноста на верниците. Затоа, храмот беше затворен за да се изврши целосна рехабилитација што трае до денес.

Слика | Хотел Дато

Отворено за дела

Посетата на катедралата Виторија е можна преку водени посети извршени во рамки на турнејата „Отворено за работи“, иницијатива во која опкружени со безбедносни мерки и со шлем, тие можат да размислат за работите што се во тек и да учествуваат во поинакво искуство.

Посетите се карактеризираат со персонализирано внимание обезбедено од водичите во историското објаснување за потеклото на катедралата, описот на проблемите што ги има и ресторативните решенија што се применуваат.

Патеката ви овозможува да ја посетите областа на темелите, кулата, theидот, theидот и да го цените обновувањето на портикот на Катедралата.

Видови на посети

Може да се направат два вида посети: Катедрала и Катедрала + Кула, секоја од нив да трае 60 минути и 75 минути.

За да ја посетите катедралата Виторија, неопходна е претходна резервација, која може да се затвори со јавување на 945 255 135.

Цена на билетот

  • Посета на катедралата Виторија и кулата: 10,5 евра.
  • Посета на катедралата: 8,5 евра.
  • Посета на катедралата и theидот: 10 евра.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*