Катедрала во Нант

Катедрала во Нант

Надворешен поглед на катедралата во Нант

За време на патување во Нант, градот што го роди lesил Верн, ќе можеме да посетиме уникатни места кои не чекаат со векови. Тие се издвојуваат меѓу нив средновековни градби како замокот на војводите од Бретања и катедралата во Нант.

Катедралата Свети Петар и Свети Павле (Француски Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul) е една од главните атракции на францускиот град Нант, сместена во регионот на Pays de la Loire, на западот на земјата.

Оваа убава верски споменик Од XNUMX век започнал како романски стил, иако подоцна ќе биде заменет со готски, ист како катедралата Нотр Дам де Париз, со кој има голема сличност.

Внатре во катедралата, можеме да му се восхитуваме на гробница на Франциско Втори Британи и Маргарита де Фоа. Станува збор за прекрасна скулптура од XNUMX век, нарачана да ја гради неговата ќерка, војвотката Ана од Бретања.

Повеќе информации - Замокот Боделвиддан во Велс

Фото - + Јетро +

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*