Кога да патувате во Костарика

Централна Америка стана одлична туристичка дестинација за сите оние кои сакаат да ја искусат природата, морето и најдобрите плажи. Меѓу најтуристичките земји од сите е Коста Рика, природен рај кој ги отвора вратите и чека повеќе посетители по овие години на пандемија.

Но ... Кога да патувате во Костарика?

Коста Рика

Република Костарика е а претседателска земја лоцирана во Централна Америка, составена од седум провинции и населени со околу пет милиони луѓе. Колумбо пристигнал овде во септември 1502 година, за време на неговото четврто патување, а златното богатство на неговите жители го навело да верува дека земјата е токму... богата. Тоа е една од хипотезите за името.

За време на колонијалните времиња тоа беше а зависност на генералниот капетан на Гватемала, дел од вицекралството на Нова Шпанија, и така остана до неговата независност на 15 септември 1821 година. Вистината е дека историјата на оваа мала латиноамериканска земја е слична на онаа на останатите нејзини соседи: колонијализам, независност, зависност од САД, сиромаштија и повеќе сиромаштија при примена на секогаш добро продадениот неолиберален економски модел со катастрофални резултати. .

Коста Рика Поделена е на седум провинции. Се наоѓа на истмус на Централна Америка и Има брег на Карипското Море и на Тихиот Океан. Нејзини соседи се Никарагва, Панама и Еквадор и Колумбија. Вистината е дека тоа е држава многу ридско, со врвови високи меѓу 900 и 1800 метри и со вкупно четири главни планински масиви и други споредни. Ја има највисоката планина на овој дел од континентот, ридот Чирипо, 3820 метри надморска височина.

Има активни вулкани и многу острови. На Карипското Море се островот Увита и островот Калеро, на пример, а на Пацификот островите на архипелагот Никојанскиот залив, островот Тортуга, островот Кокос, островот Кањо и многу други. Неговата голема биолошка разновидност му донесе статус на светско наследство.

Кога да патувате во Костарика?

Како и сите туристички дестинации пандемија на ковид19 Тоа многу ја погоди. Ако порано при патување мораше да се осврне на дождовите, гужвите или жештините, денес е невозможно да се избегне пандемијата.

Со оглед на оваа ситуација, земјата се трудеше максимално да ги минимизира ризиците и случаите и поради оваа причина го стави својот модерен и бесплатен здравствен систем на услуга на патниците кои пристигнуваат во нејзината земја. Од ноември 2020 година сите меѓународни посетители можат да влезат, така што навистина беше затворено за многу кратко време. И тогаш не беа потребни ниту карантин ниту тестови.

Значи, кога треба да ја посетите Костарика? Најпопуларното време за да го направите ова е во шпицот на сезоната на празници, кој паѓа околу Божиќ и Нова Година. Но, секогаш е подобро да се избегне малку, па можеме да кажеме дека е подобро да одиме неколку недели подоцна. Има малку помалку луѓе.

Сезоната на дождови во Костарика завршува во декември но џунглите остануваат влажни до Нова Година, кога силата на сонцето завршува со сушење и сонцето сјае на плажите. Вистината е дека ова е едно од најдобрите периоди од годината за уживање во природата, бидејќи тропските видови како мајмуните и мрзливите им се придружуваат на птиците преселници кои пристигнуваат од север, на грбавите китови кои раѓаат во топлите води, а исто така и на морските желки за мрестење брегот.

Меѓутоа, за многумина најдоброто време не е ова, туку јули и август. Точно е дека врне повеќе, но има помалку посетители и подобри цени. И ако не сакате капка вода, или навистина многу малку, тогаш мора да влезете сувата сезона на Карибите е помеѓу септември и октомври.

Како што можеби сте виделе, нема лошо време за посета на Костарика и за волја на вистината се зависи од тоа што сакате да направите и вашите приоритети. Ако имате време во средината на годината, тогаш можете да изберете подобри времиња. Само изберете го месецот и потоа видете какво е времето тогаш, колку врне, какви миграции на животни можете да видите и каков е секојдневниот живот во земјата (фестивали, празници итн.).

Но, кога е најдоброто време? Зависи од местото ние зборуваме за. Вистината е Костарика има неколку микроклими и додека едниот може да има поплави, другиот може да биде посув од Сахара. Генерално, се претпочита да се патува во сезона на малку дождови или т.н „зелена сезона“ (од мај до ноември). Би било зима во земјава: нема туризам, цените се ниски и иако планинските падини можат да бидат влажни деновите се совршено сончеви.

И покрај тоа, овој период од годината може да има и свои недостатоци: некои области се навистина влажни, особено Атлантскиот дел и југозападниот и северозападниот дел. Полуостровот Оса има многу дождови и запознавањето со него е комплицирано, покрај тоа што многу сместувачки капацитети се затвораат во септември и октомври. Може да биде и малку темно бидејќи летните ноќи овде се подолги, поради близината до екваторот. Ако за вас Костарика е синоним за сонце тогаш треба да одите во јануари, февруари и март.

На страната на Пацификот, ако зборуваме за влажната и сувата сезона, зборуваме повеќе за Никоја, Гуанакаста, на северозападот на земјата. Остатокот од брегот на Пацификот е прилично планински и ги следи општите обрасци на врнежи. Сега, на страната на Карибите, на исток, има силни варијации на климата во зависност од сезоната и има тенденција да биде поврнежлива цела година. Ова правило е прекршено во септември и октомври, количина во која иако во остатокот од земјата има многу дождови, карипските плажи остануваат суви, сончеви и топли.

Високите и ниските туристички сезони ги следат моделите на врнежи на страната на Пацификот, каде што се наоѓаат одморалиштата. Сушната сезона која трае од јануари до март е синоним за луѓе и скапи цени а шпицот на сезоната навистина е две недели од пред Божиќ до по Нова Година.

Најдоброто нешто во екот на сезоната е несомнено времето, но не и цените. Тешко е да се резервира, има премногу луѓе, а на плажите има гужви. Размислете дека сите луѓе на северната хемисфера се таму за да избегаат од екстремниот студ и снег.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*