Куриозитети во Париз кои ќе ве остават без зборови

Париз

Париз е град што има многу да понуди. Места полни со шарм во кои ќе се изгубите во толпата или неверојатните споменици кои го красат главниот град, уживајќи пријатна клима во текот на целата година.

Со површина од 105 квадратни километри, и со толку многу чуда што треба да се видат на кој било агол, сигурно тоа 10 куриозитети на П.арис дека ќе ти кажам, не си ги познавал.

Агол на Египет во главниот град

Пирамида во Лувр

Пирамидата во музејот Лувр е дизајнирана од архитектот Иох Минг Пеи, а инаугурирана е во 1989 година. Има висина од 20,1 метри и вкупно 673 ламинирани стаклени панели. Со тежина од 180 тони, внатре температурата е идентична со онаа регистрирана во пирамидата Кеопс, во Египет: 51 степени Целзиусови. Што повеќе, ги има истите димензии.

Постојат три статуи на слободата!

Најпознато е во Соединетите држави, јужно од островот Менхетен, но има две реплики што се наоѓаат во Франција: едната во Колмар, инаугурирана во 2004 година, а другата во Париз. на островот Лебед. Вториот беше дизајниран од италијанско-францускиот уметник Огист Бартолди, и беше инаугуриран на 4 јули 1889 година.

За појадок, леб и сирење. И за ручек, и за вечера ...

baguette

Ако некогаш сте слушнале некој да каже дека Парижаните јадат леб и сирење секој ден и не сте верувале во тоа, се излажавте. За нив, овие две намирници се основниТолку многу што дури следат строги правила за да ги добијат најдобрите багети и најдоброто сирење. И колку се добри свежо направени ...!

Можете ли да го замислите Париз со огромна гилотина?

Остана малку да се изгради. И, тоа е дека, за Универзална изложба од 1889 година, беше одржан конкурс за дизајнирање на монументално дело, кое на крајот требаше да биде стапалото на градот. Меѓу другите предлози, имаше и тој изгради гилотина висока 274 метри, во знак на сеќавање на придонесот на Франција во оваа практика. За среќа, на крајот беше одлучено да се изгради Ајфеловата кула, која нема ништо навредливо и може да се пофали дека има висока украсна вредност.

Латинскиот кварт, место со најмногу атмосфера

Сместено е јужно од Иле де ла Сите и е едно од најживите населби. За време на средновековната ера, во неа живееле студенти кои зборувале латински. Мора да се каже дека ова беше едно од жаришта за време на Мајската револуција во 1968 година, иако денес е тивко маало, со пријатни ресторани и кафулиња кои ве покануваат да седите и да се одморите.

Километар нула, на плоштадот Нотр Дам

Точка Зеро

Не е центар на Франција, но е на Париз. од оваа точка, од точката Зеро што ја нарекуваат, можете да пресметате растојание на сите патишта во градот. Во регионот често се вели дека оние што ќе го стапнат најверојатно ќе се вратат, бидејќи среќата ќе ги придружува за време на нивниот престој.

Не знаеме дали е вистина или не, но местото е секако шармантно.

Париз избегна да има 13 области

Бројот 13 беше (и е, и денес, според многу култури) сметаше за бројот на лоша среќа. За време на Француската револуција од 1795 година, беа основани 12 и 48 поделби, но тие не сакаа да воспостават уште еден од страв дека градот ќе падне од милост. Нешто што очигледно не се случи, бидејќи денес има 20 окрузи и е поживо од кога било.

Спирално скалило на музејот Лувр

Во музејот Лувр можеме да видиме и користиме прекрасно спирално скалило. Но, дали знаевте дека постојат различни видови и дека тие имаат различни функции? Тие се елементи што привлекуваат големо внимание, толку многу што познат архитект поминал 10 години проучувајќи ги. Сега тој заврши импресивна работа, во која ја раскажува својата приказна, важноста што ја имаат, причината за неговиот успех и многу повеќе. За повеќе информации, препорачуваме да го прочитате упатството докторска теза на архитектот Алберто Санјурјо.

Мистерии на катедралата Нотр Дам

Гаргојл

Тоа е најпознатата готска катедрала во светот, и најпосетуваниот споменик во Париз. Можете да го најдете на Иле де ла Сите, каде што се наоѓа гаргајли кои ја евакуираат водата од покривите, за кои се верува дека ја разбудиле ноќта кога anоана од Арка беше изгорена на клада.

Поздрав, уметност

Не е доволно да се каже Бонџур или Бонсуар (како што е случај) со нормален тон на гласот, туку повеќе вежбајте многу така што ќе излезе што е можно поприродно. Парижаните го сакаат својот јазик, па ако ги поздравувате со - скоро, бидејќи апсолутно совршенство не постои - совршен поздрав, ве уверувам дека многу повеќе ќе уживате во разговорите што ги водите со нив.

Париз е град во кој губењето е секогаш задоволство, особено по читањето на овие curубопитства, не мислите ли?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*