Лофотен Острови, рај во Норвешка

Норвешка таа е посебна земја за сите loversубители на природата. Несомнено е дека неговите предели се огромни и веќе некое време се повеќе и повеќе туристи од целиот свет ги оставаат зад себе своите сомнежи, обично поврзани со студот, културата, јазикот и одат во Норвешка.

Тука Лофотен Острови тие се едни од оние дестинации кои тешко се забораваат. Тие се наоѓаат во рамките на Арктичкиот круг, така што пред да започнете со авантурата, погодно е да знаете добро кога да одите и што да видите во секој момент од годината. Тоа е дека убавината на островите се менува со секоја сезона.

Лофотенските острови

Тоа е група острови лоцирани помеѓу паралелите 67 и 68 над Арктичкиот круг. Постојат некои поголеми острови и некои помали и вкупно зафаќаат површина од 1227 квадратни километри. Во моментов населението е околу 25 луѓе.

Тоа е планински острови, со мноштво фјордови и плажи. Сигурно мислите дека е многу студено тука, но навистина времето е прилично умерено благодарение на познатиот Голфски поток. Во мај и јуни температурите можат да бидат помеѓу 9 и 15 ºC, во август малку пониски и во јануари може да паднат малку под нулата, но не толку. И ако имате особено жешко лето, може да страдате дури и 30 ºC.

Како да стигнете до Лофотенските острови

Може да пристигнете внатре авион, автомобил или траект. Постојат три аеродроми: еден е во Сволваер, еден е во Лекнес и еден е Рост. Сите тројца имаат бројни врски со Бодо и исто така со Осло. Летот од главниот град е три часа. Willе го изберете аеродромот во зависност од вашата дестинација.

Аеродромот Харстад / Нарвик на копното е најблискиот директен лет до Осло, но од тука имате тричасовно возење до Сволвер, што е портата за поаѓање кон Лофотен. Аеродромот Сволвар на островите е многу лесен за достигнување од Бодо и, конечно, аеродромот Лекнес е во средината на островите, но за жал никаде во близина на кое било место на интерес, затоа не е погодно.

Дали повеќе сакате да пристигнувате со автомобил затоа што патувате со ваше или сакате да изнајмите? Патот Е10 ги поврзува островите со копното Норвешка преминувајќи низ мноштво тунели и прекрасни мостови на патот. Нема потреба да земате траект. Сега, ако не одите со авион или со автомобил, мора да го користите траектот. Бодо е појдовно пристаниште до островите и очигледно, потребно е помалку отколку да се вози со автомобил. Arriveе пристигнете во Москва, што е на помалку од 10 километри од Рајн.

El патнички траект Од Бодо до Сволваер се потребни три и пол часа. Можете да стигнете до Бодо со воз од Осло или од Берген и таму можете да го поминете траектот. Постои траект за автомобили што го поврзува Бодо со Москва и трае еден час подолго и тука е и траектот Хуртигрутен со две постојки на островите, една во Сволваер и една во Стамсунд. Ако ги користите, резервирајте се однапред.

Што да правам на Лофотенските острови

Сè зависи од вашите вкусови. Ако барате да ја видите неверојатната Северна светлина ова е добра зимска дестинација. Можете да најмите тридневен пакет и да останете во кабина на морскиот брег, во подножјето на планините. Убавица.

Овој пакет (понуден директно на официјалната веб-страница за туризам во Норвешка) чини NOK 3.595 по лице помеѓу септември и ноември и уште XNUMX NOK надвор од тие месеци. Вклучува сместување, три појадоци и лов на Северна светлина.

Можете исто така да вози катамаран околу полуостровот, исто така спијте во кабини и вкусете ја локалната кујна. Пакетот со сместување, возење со брод и прошетка во рибарско село чини 2.290 NOK по лице. Друга зимска опција е ски, кајак или одете на риболов.

Кајакувањето е особено убаво кога е познато Полноќно сонце. Водите изгледаат како течно злато ...

Прошетките се на брегот на Хелгеланд, во водите на фјордот и ви овозможуваат да го цените вториот по големина норвешки глечер, Свартисен. Исто така има и кајак во реки и езера. Ти се допаѓа сурфање? Тука во Лофотен можете да го практикувате и во малото село Унстад, каде што се практикуваше од 60-тите години на минатиот век.

Друга работа што можете да направите е да ја посетите Музеј на рибарско село А. што работи во стогодишна зграда. Willе го разберете животот на рибарите, карактеристиките на нивните чамци, нивните техники за риболов. Внатре има обиколки и стара пекара. И зборувајќи за гастрономијата тука на островите е неприкосновен крал на јадењата треска. Постојат многу ресторани, помеѓу модерни и добри крајбрежни таверни, затоа не ги напуштајте островите без да ги пробате нивните сорти.

Кајакарство, екскурзии на риболов, лови на Северни светла ... но исто така пешачење за истражување на оддалечени плажида, достигнете го планински врвови или едноставно изгубете се во нејзините пејзажи додека шетате помеѓу небото и морето. Особено посебно место за оваа активност е островот Москенесоја.

Можете дури и да ги преземете мапите на сите патишта што ги предлага, многу. Се разбира, некои се тешки и мора да бидете експерт, но тоа е прецизирано.

На овој остров сјае селото Рејн, со црвено-белите куќи лоцирани на брегот. Чудо. Од тука можете да одите на обиколка или изнајми велосипед. Ако одите во висока сезона, секогаш е препорачливо да резервирате претходно. Од Рајн до други градови нема многу километри, па ако сакате да педалите, можете да патувате 27 км до Балстад, 26 до Сволваер или 63 до Стамсунд. Ако висините се ваша работа, тогаш Лофотен е одличен затоа што се вели дека е една од најдобрите дестинации во светот за искачување.

Сместувањата изобилуваат, но исто така можете одам на кампување. Кампување е дозволено низ Норвешка и тука не е исклучок. По должината на E10 има многу посебни области. Северно од островот Москенесоја, плажите Бунс или Хорсеид се прекрасни дестинации за кампување. Погледот на полноќното сонце над белиот песок е незаборавен… Обичните туристи ги напуштаат плажите на зајдисонце, кога траектот се враќа во Рајн, па ако останете, тоа ќе биде одлично.

За посериозни кампови, помалку груби, со тушеви и кујна, испробајте ги кампувањата во Фредванг на брегот на Флекстадоја. Y? Дали ви се допаѓа лкако Лофотен Острови овој Велигден?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*