Манреса

Манреза се наоѓа во внатрешноста на покраината Барселона и тоа е главен град на Багес регион. Оддалечен е околу шеесет и пет километри од Сиудад Кондал и може да се каже дека ја означува границата помеѓу индустриската област на овој и Каталонија рурален.

Населени од тогаш Неолит, постојат индиции за подоцнежна населба лацетански и, веќе во првиот век по Христа, се споменува град кој се нарекува Баказа и тоа би можело да биде сегашната Манреза. Од неговата долга историја имало средновековен стар град, барокни згради и други понови во модернистички стил. Доколку сакате да ја запознаете Манреза, ве покануваме да не следите.

Што да видам и што да правам во Манреза

Нашата турнеја низ каталонскиот град започнува во нејзината средновековен сет, формирана од нејзината катедрала и од неколку мостови. Нејзиното стратешко јадро е Плаза градоначалник, иако неколку пожари беа принудени да го модернизираат овој урбан простор. Goingе ги видиме најрепрезентативните згради.

Колегиска базилика Санта Марија де ла Аурора

Популарно познат како Сеу, е катедралата во Манреза. Изграден е во XNUMX век следејќи ги романескните канони. Сепак, подоцнежните реконструкции го дадоа фундаментално Готски со ренесансни и барокни додатоци. Дури и нејзината главна фасада, од почетокот на XNUMX век, е неоготски и дело на архитектот Александар Солер јас март, кој имаше помош од големиот Антонио Гауди.

Внатре го истакнува криптата, украсени со парчиња алабастер, во кој се сместени гробниците на покровителите на градот: Санта Инес, Сан Фруктуозо и Сан Маурисио. Исто така треба да ја посетите Ренесансна капела на блажената тајна и барокен манастир.

Катедрала во Манреза

La Seu de Manresa

Други верски објекти во Манреза: Пештерата Сан Игнасио

Постојат и други храмови во градот кои исто така вреди да ги посетите. Тоа е случај на Црква Карме, чие потекло е готско, иако мораше да се изгради по Граѓанската војна. Подеднакво готски се и манастир на Санта Клара, изградена на крајот на XNUMX век и капела на Сант Марк.

Поважен е повикот Пештера Сан Игнасио. Како што сугерира неговото име, тоа било примитивно дупче во карпата каде се засолнил светецот, кој поминал време во Манреза. Но, на истото место денес можете да видите една од најраскошните згради во градот, прекрасна сантуарио украсени со мешавина од стилови кои се движат од барок до модернистички. Исто така, не можете да ги пропуштите погледите на Река Кардендер и на Планина Монсерат што го имаш од тоа место.

Понт Вел

Станува збор за спектакуларен мост со осум лакови чија изградба датира од XNUMX век, иако се верува дека неговото потекло било римско. Така е именувано за разлика од Понт НоуСепак, таа е изградена во XNUMX век и е еден од најдобро сочуваните средновековни мостови во цела Каталонија.

Барокната патека на Манреса

Барокното наследство на Манреза нема на што да му завидува на средновековниот град во самиот град. Почнувајќи со импозантната зграда на Градска сала, сместен од едната страна на градоначалникот на Плаза и следејќи го стариот судска зграда, изградена во XVII век.

За да ја завршите оваа рута, ве советуваме да посетите величествени домови како што се Ca l'Oller, Ca l'Asols О Куќа на Суања, како и црквите во Сант Бартомеу и Сант Франческ де Пола, обајцата со нивните соодветни манастири.

Таканаречената пештера Сан Игнасио

Светилиште на античката пештера Сан Игнасио

Модернистичкото наследство

Резултатот од индустриската јачина на Манреза кон крајот на XNUMX и почетокот на XNUMX век беше изградбата на спектакуларни модернистички згради. Можеби најамблематичната од сите нив е онаа на Казино, со своите витражи и богата украсување. Нејзино одговорно лице беше архитектот Игнаси Омс и Понса, кому му се должат и многу други модернистички градби.

Така, на Куќа Ллувија, замок со две кули од различни размери и украсување на растенија. И исто така Куќа Тора, со својата централна галерија од витраж и ковано железо; на Куќа Падро Доменех, изградена во црвена тула, или Габерн Еспањол куќа, со својата истористичка декорација на романски и готски елементи.

Модернистичкото наследство на Манреза го комплетираат градби како што е скапоценото Киоск од харфа, На Театар Курсаал или еднина Кал orорба. Но и индустриски конструкции како што се фабрики за брашно Албареда y Ла Флорида, без да се заборават едукативните центри како на пр Институт Луис де Пегеера.

Околината на Манреза

Но, не се што можете да видите во Манреза се споменици. Градот има и зелени површини како што е импресивниот Парк Ла Агула, со своето огромно вештачко езеро и неговите скоро седумстотини дрвја, или Парк Секија, што минува низ дел од истоимениот ров изграден во XIV век за снабдување со вода на градот.

Можете исто така да одите до Кулата Санта Катерина, од кој имате импресивен поглед кон долината Кардендер и самиот град. Или прошетка по Зелен прстен, простор со голема еколошка вредност што ја опкружува Манреза. Конечно, имате две прекрасни рути за пешачење или возење велосипед долж потоците на Раџадел и Гвардиола.

Казиното на Манреза

Казино Манреза

Кога е подобро да го посетите каталонскиот град

Климата на Манреза е типизирана како субмедитеранско, која комбинира елементи на самата медитеранска клима со континенталната. Така, зимите се студени, а летата многу жешки. Во однос на врнежите, тие се доста изобилни, особено во зима.

Затоа, најдобро време за посета на градот се пролет и есен, со благи температури и добро општо време. Сепак, Голема забава де Манреза се одржува последниот викенд во август.

Што да се јаде во Манреза

Гастрономијата на Манреза има одлични суровини во овоштарници во регионот Багес, кои произведуваат одличен лук, тиквички, модри патлиџани, домати, краставици и лубеници.

Со нив, типични јадења како што се треска манресана, која има компири и али-оли, или зајак со болетус, кој исто така се нарекува Манресана. Но, тој исто така носи и треска салата од пот-пот и тие не можат да го заборават попарени o los полжави, цела традиција во областа.

Што се однесува до слаткото, го имаш овци на Сант Паре, На паналети и грубо, иако убиен од Монтсерат, слично на урда. И, да пиете, имате прекрасни вина од Деноминација на потекло Пла де Багес. Покрај тоа, во последно време сладок булит вино, што беше направено во фармерските куќи на занаетчиски начин пред пет века.

Театарот Курсаал

Театар Курсаал

Како да стигнете до Манреза

Најблискиот аеродром до каталонскиот град е Барселона, што е, како што ви рековме претходно, оддалечено околу четириесет милји. За да стигнете до Манреза, можете да возите, бидејќи има патнички ред, или автобус, кој тргнува од истиот аеродром.

Меѓутоа, ако претпочитате да патувате со ваш сопствен автомобил, ќе ви покажеме дека патиштата што водат до каталонскиот град се тие Е-9 и Ц-55 ако потекнувате од Барселона; на Ап-7 и Ц-25 од Герона а исто така и вториот од тогаш Леида.

Како заклучок, Манреза е во а убава природна средина и има прекрасно средновековно, барокно и модернистичко наследство. Ако на сето ова додадете и извонредна гастрономија, ги имате сите состојки (наменети за игра на зборови) за посета на каталонскиот град.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*