Минерија, најдобриот сафари во Шри Ланка

минерија сафари

Денес ќе ви кажам за една од основните екскурзии доколку патувате во Шри Ланка, сафари во националниот парк Минерија.

Минерија е еден од најголемите национални паркови во Шри Ланка. Сместено е во северо-централната провинција на земјата и има приближна површина од 9000 хектари.

Таа доби официјална заштита како парк во 1997 година со оглед на огромното присуство на дивиот свет на нејзино тло и да ги заштити езерата што ја снабдуваат флората и фауната во регионот.

Тоа е многу важна заштитена област и се натпреварува за популарност со Јала, Бундала и Удавалаве, најпознатите во Цејлон. Секој од нив се издвојува од одредена причина, Минерија без сомнение поради слоновите. Секој што патува за Шри Ланка мора да оди во 1 или 2 национални паркови.

Најдобро време да го посетите е од јули до октомври, сувата сезона на северот на земјата. Во текот на летото, дождовите се малку и животните се принудени да мигрираат кон мочуриштата и езерата на паркот.

сафари минернија слон

Како да стигнете до Минерија?

Минерија е релативно близу до добро познатиот културен триаголник на Шри Ланка, трите најважни археолошки места во земјата и сигурно најтуристичката област во Цејлон (Сигирија, Анурадапура и Полонаруа). Од оваа причина е релативно лесно да се стигне до овој Национален парк. Обично, патниците кои прават културен триаголник, исто така, избираат да одат на сафари во Минерија.

За да стигнете до него и да направите сафари или да влезете внатре, мора да ангажирате услуга на приватна агенција со автомобил 4 × 4 и возач, не можете да одите сами (заклучно со 2015 година). Можете да циркулирате во внатрешноста на заштитеното подрачје само со 4 × 4 автомобили. Цената не треба да надминува 45 или 50 УСД по лице. Нормално, времетраењето на екскурзиите е околу 3 или 4 часа, доволно за да се патува тивко низ џунглата и рамнините и езерата.

птица сафари минерија

Многу е лесно да ја договорите оваа услуга откако сме во земјава, не треба да ја вработувате од тука. Ложата или хотелот ќе управува со екскурзијата. Друга опција е да отидете во градовите што се најблиску до влезот на паркот и да ја ангажирате агенцијата таму, покрај и крај патот е полн со компании кои за цена секогаш слична понуда ја прават екскурзијата.

Најлогично би било да се влезе во паркот кој доаѓа од Сигирија со оглед на неговата близина (само 10 км), препорачувам да го посетите археолошкиот локалитет и светското наследство на Сигирија во текот на утрото, почнувајќи многу рано, а попладне да се преселите во Минерија во оди на сафари. До Сигирија може да се стигне со воз, автомобил или автобус од Коломбо (главниот град) или од Канди (вториот по големина град и лоциран во центарот на Шри Ланка).

Многу е убаво да се види како заоѓа сонцето опкружено со слонови и спектакуларни пејзажи од овој национален парк.

сафари минерија Шри Ланка

Друга опција на располагање е да направите дел од сафари возејќи слон. Некои од агенциите ја нудат оваа услуга, возејќи низ Минерија со слонови низ тревни површини и шуми. Лично, не знам дали вреди, претпочитав да ја направам целата турнеја со автомобил.

Што да видите во Минерија? Фауна

Националниот парк Минерија е светски познат по своите слонови од азиска раса. Има стотици во дивината и многу е лесно да се видат десетици од нив во истото попладне. Соживотот меѓу луѓето и овие животни е сосема природен и со почит, тие се навикнаа на десетици автомобили кои доаѓаат да ги гледаат секој ден. Дури и така лично, мислам дека има премногу автомобили во областа каде што има повеќе животни. Не знам дали владата воведува максимална граница на влезови во паркот.

За време на летото (сувата сезона во областа), слоновите доаѓаат 1 или 2 пати на ден да пијат вода кај главното езеро, тоа е таму каде што можете да ги видите слоновите одблизу.

Сафири со лагуната Минерија

Освен со слонови, паркот изобилува и со мајмуни, камелеони, фламинга и сите видови птици, пауни, водени биволи, ... Има и леопарди, иако е многу тешко да се видат.

На неколку хектари можете да видите сите видови животни.

Што да видите во Минерија? Флора

Националниот парк Минерија се наоѓа во џунглата на Шри Ланка.

Вегетацијата на паркот се состои од тропски суви зимзелени шуми, измешани со пасишта, области со грмушки и мочуришта. Доминантен предел во оваа област се лагуните и ливадите.

Некои од дрвјата присутни во Минерија се автохтони на островот, тие можат да се видат само во оваа земја. На пример, цејлонската палма. Топлата и дождлива клима создава простор со уникатна природна убавина.

слонови сафари минерија

Според моето искуство, можам да ви кажам дека сафари во Шри Ланка не може да се спореди со африкански сафари, но тоа е целосно препорачано искуство доколку патувате во Југоисточна Азија. Како што реков претходно, со оглед на нејзината близина до културниот триаголник, предлагам да одите наутро во Сигирија и попладне во Минерија. Влезот не е многу ефтин, но за 2 или 3 часа сафари ќе уживате во пејзажите и животните во паркот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*