Фолклорни маски од Перу

Маски од пуно

Маски од пуно

Друг стандард на перуанските занаети се маски, се користи од памтивек да се користи како врска со светото и да се поврзе со теренот на мистичното. Во Перу, нејзината поврзаност со традиционалните танци е длабока. Многу танци, како што се дијабладата, моренадата и тунтадата вклучуваат маски за карактеризирање на нивните карактери.

Од предхиспанското Перу, маски од културите Chimú и Mochica, изработени од злато, сребро и бакар. Во моментов тие се изработени со разни материјали како дрво, гипс, овчо кожа, калај, жичана мрежа и залепена ткаенина.

En Пуно, маските се суштински дел од фестивалот на Вирген де ла Канделарија. Меѓу сите, најпозната е маската на кралот на ѓаволот, која носи златна круна, нема брада и има 7 мали глави со рогови и змејови, кои претставуваат големи гревови. Theената на ѓаволот носи украс на рептил и два рога на својата златна коса. Двете маски се изработени од месинг. Друга призната фигура е црниот крал, лик од моренадата, кој носи цевка меѓу забите, има темно лице, густа долна усна и широк нос.

En Куско, маските се дел од Fiesta de la Virgen del Carmen, во Паукартамбо. Маските се направени врз основа на гипс и влажна хартија. Маските се забележуваат по нивните гротескни карактеристики на белите мажи со сини очи, мустаќи, огромни носеви и точки на точки. Може да видите и маски со огромни насмевки и јазици, како и црни маски со златни одлики и сини солзи. Некои од танците што вклучуваат употреба на маски се контрапанза, капорал и мачу.

En Кахамарка, маските се дел од карневалите. Маските се направени врз основа на жица и со форми на маски.

Повеќе информации: Катакаос: Главен град на занаетчиството и перуанското зачинување

Фото: Дигитално око

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*