Натуризам: што е тоа

Сите во одреден момент сме се прошетале дома голи или сме го соблечеле костимите за капење во базен, а се сеќаваме на тоа чудно и пријатно чувство да пливаме голи...

Но, социјалните правила не ни дозволуваат да шетаме низ светот без облека, освен ако не практикуваме натуризам. Така да, во одредени времиња и места можеме да се откажеме од облеката и социјалните ограничувања. Натуризам: што е тоа.

натуризам

Тоа е едноставно вежбајте одење без облека, дали во вашиот дом, на плажа или на кое било друго место во природа. Тоа го тврдат оние кои го практикуваат Тој е здрав, чувствителен и многу забавен.

Вистина е дека човечкото тело не е дизајнирано да се шета со облека, која го стиска, заградува, ограничува (би додал дека и тие го штитат), но натуризмот повеќе се концентрира на овие прашања за слободата.

Се чини дека практикувањето натуризам е добро за менталното, емоционалното и физичкото здравје и ја ослободува личноста од секое стравување што го чувствува во однос на обликот на неговото тело и телото на другите. Соблекувањето не е едноставно соблекување за да го почувствувате ветрето или водата, туку ослободете се од предрасудите, стресот, грижите.

Вистина е дека сите го знаеме своето тело и дека одвреме-навреме се шетаме голи по дома, но шетањето голи со луѓе околу нас е нешто друго. Во нашето општество телото стана предмет на обожување, желба, обвинување и критика. Телата што ги промовираат медиумите се совршени, но не се репрезентативни на општеството како целина, па кога обичните луѓе се разголуваат работите добиваат поинаков аспект.

можеме да наведеме неколку идеали кои се вртат околу натуризмот: еколошки и животната средина, почитување на природата воопшто, на здравје (уживајте во сонцето и ветрот), почит и прифаќање од другите луѓе, одредени духовност затоа што има врска со природата со нејзините сили и секако, слободата да се облекуваат или не.

Оние кои практикуваат натуризам работат на поздрав однос со своето тело, но да, иако тоа не е за секого... Дали би се осмелиле? Веќе некое време се повеќе луѓе се охрабруваат на оваа практика и за малку да се разјасни сликата, во многу земји постојат здруженија кои го водат лаикот на овој пат.

Но, почекај малку: Дали натуризмот е исто што и нудизмот? Хм, понекогаш и двата поима се користат наизменично, на пример во Соединетите Американски Држави, но во другите делови на светот има разлика, суптилна, но разлика на крајот.

Додека нудизмот е чин да се биде гол и да уживаш во сопствената кожа, натуризмот има за цел да оди малку подалеку и да биде начин на живот. што вклучува самопочит, вегетаријанство, јога, пацифизам, не за цигарите и алкохолот и почитување на околината. Тоа би можеле да го кажеме нудизмот е само еден елемент на натуризмот.

Но, од каде доаѓа сето ова? Која е вашата приказна? Можеме да се вратиме на идејата на Русо за „благородниот дивјак“, до појавата на хигиената, моралот и модерната медицина. Времето ѝ додаде екологија, но вчера и денес она што секогаш остана на страна е сексуалноста. Не треба да бидете збунети сексуалноста за натурист е поле на интимност. Натуризмот не е за секс.

Со текот на времето, натуризмот се шири како начин на живот во кој телото се ослободува, а слободното повеќе не се плаши од мислењето на другите. Голи, класните разлики се елиминирани и можете да живеете во хармонија и спокојство. Целосното натуризам искуство ќе зависи од секој практичар, но ако сакате да се посветите на ова искуство, идејата е дека можете да поминете што повеќе време голи.

Оние кои практикуваат натуризам забележуваат дека во средина каде што луѓето се без облека, атмосферата е спокојна. Помислете на бањи, на плажа, во базен или сауна. Кога посетувате место каде што се практикува натуризмот, мора да отидете знаејќи дека да се биде гол е задолжително, со исклучоци како локалниот ресторан, и секогаш е добра идеја да имате при рака пешкир на кој ќе седите на заеднички места. Се работи за хигиена.

Каде се практикува натуризмот? Има плажи, клубови, настани.... И секако, има земји каде натуризмот е попопуларен отколку во другите. Има многу натуристичка активност во Англија, во Хрватска, Австралија и САД, на пример. А во Шпанија? Во земјата има Шпанска федерација за натуризам, со повеќе од 40 години и интегрирана во Меѓународната натуристичка федерација која обединува повеќе од 30 земји.

Доколку сте член имате картичка и таа картичка е валидна на меѓународно ниво. Можете да станете член со пребарување на кое здружение е најблиску до местото каде што живеете и потоа да учествувате во неговите активности, па дури и со картичката, во активностите на другите здруженија. Гест, ФЕН организира годишен светски состанок, таканаречениот Јужноевропски семеен состанок, во Ел Портус, и други меѓународни состаноци како што се уште една семејна средба на Балтикот или пливачка гала или спортски состанок на Алпите – Јадранот.

Во Шпанија има некои плажи со долга нудистичка традиција, во Андалузија, Астурија, Кантабрија, Каталонија, Канарските Острови, Валенсија, Еускади, Галиција, Балеарските Острови, Мурсија и многу други места. Плаја де Торимбија, на пример, е најстарата нудистичка плажа во Астурија (датира од 60-тите), или има и Плаја де Кантаријан, во Гранада.

Информации од овој тип може да се најдат на официјалната веб-страница на ФЕН, која е многу комплетна страница која сигурно ќе одговори на сите прашања што може да ги имате. На пример, во неговиот дел „Често поставувани прашања“, имате правни информации за состојбата да се биде гол во јавност и што може да ви се каже и какви права имате, но има и низа вообичаени прашања што секој што не е еден натурист може да се запраша.и овде се обидуваме да одговориме. И ако сакате да прочитате повеќе за причините да се биде натурист, ви го препорачувам специјалниот дел на оваа тема, супер комплетен.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)