Најважните римски урнатини

Колосеум во Рим

El Римската империја опфаќала големи области, достигнувајќи ја Азија, поголем дел од Европа и Африка. Она што изненадува во врска со ова големо дело е што Римјаните оставиле траги од нивниот премин низ многу места, кои сè уште се зачувани како скапоцени римски урнатини кои веќе се дел од историското наследство на секоја земја.

на Римските урнатини се безброј, а тоа е дека на многу места има амфитеатри, мозаици, храмови или граѓански градби. Но, ќе се обидеме да разговараме за некои од најважните, а исто така и особено за оние што се наоѓаат во Шпанија, земја која беше целосно дел од Римската империја.

Римски урнатини во светот

La продолжување на Римската империја тоа беше многу широко, опфаќаше области во Азија, голем дел од Европа и места во северна Африка. Затоа урнатините што се сочувани се многубројни. Toе видиме некои од најистакнатите.

Град Помпеја

Помпеја

Оваа антички римски град сместен веднаш до Херкуланеум беше погребан по ненадејната ерупција на Везув во 79. curубопитно е што оваа мантија што го покри градот исто така го сочуваше во прилично добра состојба, како и силуетите на некои жители кои беа изненадени од ерупцијата. Затоа е една од најпознатите урнатини и која мора да ја посетите. Во градот може да се видат и Храмот на Јупитер, Макелумот, кој е пазар на храна, Базиликата или Храмот на Аполо.

Урнатини во Рим

Пантеон од Рим

Рим бил епицентарот на империјата, правејќи го град во кој се зачувани најмногу урнатини. Урнатините на Рим се многу и посетата на овој град е задолжителна. Од познат Колосеум каде што се одржуваа претставите на Римскиот форум или на убаво зачуваниот Пантеон.

Римски театар од портокал

Театар портокал

Постојат многу римски театри кои сè уште стојат, но оној во Портокаловата боја во Франција е една од најдобро зачуваните во светот. Датира од XNUMX век, под владеењето на царот Цезар Август. Сè уште можете да уживате во пештерата, каде што седеа гледачите, како и theидот на сценската фасада, зачуван со многу детали.

Hadидот на Адријан

Hadидот на Адријан

Овој wallид претставувал одбранбена конструкција на Римјаните подигната по наредба на императорот Адријан ја бранат империјата на Британија од племињата на Пиктите. Theидот бил изграден на над 117 километри од Солвејскиот Залив до вливот на реката Тајн.

Бања бања

Бања бања

на Римски бањи во Бат во Англија Тие се дел од неговото наследство и е многу посетено место. Овој град е познат по своите бањи и очигледно бил познат и во римско време. Денес има зграда околу она што е зачувано од старата римска бања. Основата е најстара, сè друго е реконструкција, но вреди да се посети.

Диоклецијанската палата во Сплит

Сплит диоклецијанската палата

Оваа палата беше наредено да биде изградена од Диоклецијан во Сплит, Хрватска, да ги помине пензионерските денови во XNUMX век. Сепак, тој беше дизајниран како тврдина, со wallsидови, порти и караули. Оваа палата во моментов е центарот на градот.

Римски урнатини во Шпанија

Шпанија беше дел од Римската империја во целост, така што има многу различни урнатини низ нејзината географија. Seeе ги видиме најважните.

Луго Волс

Луго Волс

Овој wallид ја опкружува историската област на градот Луго кој се наоѓа во Галиција, северно од Шпанија. Тука стоеше античкиот римски град Лукус Аугусти. Прогласено е за светско наследство и денес theидот е интегриран во градот, со бројни порти што ја поврзуваат новата област со историската и патека која се користи како друга улица за прошетка.

Театар Мерида

Театар Мерида

Театарот Мерида е еден од најдобро зачувано на полуостровот. Во областа каде што е зачуван театарот, можете да видите и други урнатини и остатоци од антички мозаици. Тоа е место кое не било ископано и обновено сè до почетокот на XNUMX век.

Баело Клаудија

Баело Клаудија

Овој римски археолошки локалитет се наоѓа веднаш до добро познатото Плажа Болонија во Кадиз, Андалузија. Тоа е антички римски крајбрежен град од кој овие остатоци сè уште се зачувани. Очигледно градот веќе бил роден во вториот век п.н.е. Денес има центар за прием на посетители и музеј каде можете да го видите моделот на реконструкција на градот.

Аквадукт на Сеговија

Аквадукт на Сеговија

Овој познат и добро сочуван аквадуктот е веќе автентичен симбол на Сеговија. Се користеше за донесување вода од планините во градот Сеговија. Изградбата датира од 15 век и опфаќа XNUMX километри, но најпознат дел е оној што стигнува до центарот на градот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*