најголемата јахта на светот

Велат дека веќе некое време побарувачката за големи јахти растеше и, според производителите и продавачите, од 2019 година буквално сè порасна како што растеше бројот на милијардери што ја предизвикаа пандемијата. Тажен наш свет, во кој додека едни останаа без работа други заработија повеќе милиони...

Денес пазарот сака се поголеми и поголеми јахти и според како што велат ова е допрва почеток. Најважниот производител на јахти е германската компанија Lürssen, со осум бродоградилишта кои се наоѓаат на северот на таа европска земја. Дизајнерите, сопствениците и огласувачите работат заедно за да се погрижат, на крајот, да се исполнат желбите на оние кои ги ставаат сметките. Денес, најголемата јахта во светот е онаа што ја гледате на фотографијата, Azzam. Дали го знаеме тоа?

Azzam, најголемата јахта во светот

Денес најголемата јахта во светот Долг е 180 метри, иако до 2024 година на пат има еден кој мери 183 метри. Уште повеќе, тоа го вели германската компанија за градење јахти за која зборувавме претходно прашање на време е кога јахтите ќе станат супер јахти со должина од 200 метри. Тоа е тренд.

Значи, Azzam е најголемата јахта долга 180 метри. Тоа е најскапата приватна јахта од 2013 година а првично беше пократко за 35 метри. Азам бил изграден од Лирсен под водство на инженерот Мубарак Саад ал Ахбади. Имаше цена од 600 милиони долари, само за градба, а во тој процес растеше и растеше и растеше додека не дојде до долгиот крај.

Јахтата е изнајмена во април 2013 година. Изграден од германската компанија Lürssen Yatchs, дизајниран од Nauta Yatchs и со внатрешен дизајн од Кристоф Леони, изградена е за вкупно три години, рекордно време. Една година претходно, во 2012 година, Аззам беше префрлен од првобитната брана долга 170 метри на поголема брана од 220 метри за да ги заврши работите. Кон крајот на 2009 година почна да се сече челикот за бродот и така, во 2013 година, работите конечно завршија.

оваа јахта Има простор за сместување на 36 гости и минимум екипаж од 50 луѓе и максимум 80 членови на екипажот.. Има сала за вежбање голф и теретана, а надворешноста е ѕвездена. Неговата главна сала е со должина од 29 метри и отворен простор од 18 метри без никакви потпорни столбови, нешто прекрасно. Да се ​​даде простор на толку многу гости има 50 апартмани и палубата, добро, нема многу големи отворени простори.

Надворешните линии, профилот, го носи потписот на Наута Дизајн, студио основано од Марио Педол, и кога се гледа од далечина изгледа помало отколку кога се гледа одблиску. Предности на внимателен дизајн.

Според фотографиите кои кружат на бродот, тоа има шест палуби а дизајнот има технологија за грижа за животната средина, со намалување на емисиите на јаглерод моноксид и бучава. Исто така, се шпекулира дека дополнителната енергија од моторите се користи за системот за бигор за да ја претвори водата во вода за пиење.

Но Азам не е бавен брод, како што може да си помислите од неговата големина (она за бавните џинови). Ова не е случај, Azzam е брз брод што може да достигне брзина до 31 јазли благодарение на неговите две бензински турбини и два дизел мотори кои напојуваат четири млазници. Азам тежи околу 14 илјади тони а неговиот резервоар за гориво има капацитет за еден милион литри гориво. Се проценува дека вкупниот трошок бил 605 милиони, околу 100 милиони повеќе од третата по големина јахта во светот, за приватна употреба, Затемнување.

Но, кој ја нарачал изградбата на оваа супер јахта? Очигледно, Арап со многу пари: на Калифа бин Зајед Ал Нахјан, претседател на Обединетите Арапски Емирати. Демек може да се изнајми за чартер, но тоа е само претпоставка. И што значи името? Одлучност.

Претпоставувам дека претседателот на УЕА не го интересира многу колку чини одржувањето на овој мал брод, но навистина е многу скап. Се чини дека 10% од неговата цена е она што се троши за него одржување годишен. Односно некои 60 милиони долари годишно.

Ако постои најголема јахта во светот, мора да постои а втора најголема јахта во светот… Така е, да ја затворам денешната статија што ја презентирам супер јахтата затемнување. неговиот сопственик е Роман Абрамових, руски милијардер, бизнисмен, сопственик меѓу другото на ФК Челзи од Премиер лигата. Неговата изградба траела пет години и чинела 409 милиони долари, па нејзината сегашна цена, со надградби направени од тогаш, е 620 милиони евра.

 

Одржувањето на овој брод чини 65 милиони годишно. Eclipse е јахта со дизел електричен погон, нејзините мотори се Azipod, а неговиот внатрешен дизајн го носи потписот на англиската куќа Terence Disdale Design, Приватната палуба на сопственикот е долга 56 метри и може да прими 36 гости, во 18 кабини, со екипаж од 66 луѓе. Тоа е луксузен брод, можеби поелегантен од Azzam.

Додава три хелиодроми и 16-метарски базен за да се релаксира сред море и тој, кога никој не го користи, се крие да стане подиум за танцување со простор за добар оган да гори. Мора да се каже дека кога се појави Azzam, Eclipse беше буквално затемнето, но без сомнение бродот на Русинот и понатаму е супер јахта меѓу супер јахтите.

Очигледно листата на скапи јахти во светот продолжува. Веќе на почетокот рековме дека од време на време има се поголема побарувачка за овие бродови бидејќи расте бројот на милијардери кои веќе не знаат што да прават со толку многу пари на нивните сметки.

Следните јахти на листата се Дилбар, од узбекистанскиот милијардер Алишер Асманов, 156 метри, на Махруса, 145.72 метри, египетската претседателска јахта и XNUMX век или на Летечка лисица, 136 метри, еднаш изнајмен од Бијонсе и Џеј Зи.

El Дубаи, од шеикот Мохамед бин Рашид ал-Мактоум од Дубаи, со должина од 162 метри, На Северна гласаа во 2021 година, исто така, од Лирсе, на REV 183 метри, но не луксузно, но експедиција сè уште е во изградба и се очекува да се гласа во 2024 година и конечно, во Полска 910-метарскиот Y120 е во процес на дизајнирање.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)