Најголемите земји во светот

Слика | Пиксабеј

Во моментов има 194 земји во светот признати од ООН со сопствена влада и целосна независност, кои имаат свои карактеристики што ги прават различни: климата, нивните традиции, нивните пејзажи, па дури и територијалното проширување.

Иако во Европа сме навикнати на мали земји, вистината е дека има земји со огромна површина. Сигурно ви паѓаат на ум некои од најголемите, но дали знаете кои се 10-те најголеми во светот?

Алжир

Алжир е десетта по големина земја во светот со 2,382 милиони км². Најголемата земја во Магреб е на чекор од Европа и има различни места за интереси за посета со едвај толпа народ.

Северот има прекрасни брегови кои се рај за loversубителите на сонцето и плажата. Исто така, има плодна рурална внатрешност и добро сочувани римски градови како античкиот Тамугади, одличен пример за римскиот урбанизам. Царот Трајан го основал во 100 за да им служи на ветераните на Легијата III Августа, која имала мисија да ја контролира границата со Берберите.

Нејзиното друго големо тврдење е регионот на Сахара, со сонувачки оази и пустини, без оглед дали се впуштаат во далечниот југ од Таманрасет или во песочните мориња околу Тимимун.

Конечно, Алжир, неговиот главен град, еден од градовите во Магреб со најголема личност и со фасцинантна мешавина помеѓу традиционалната медина и колонијалната архитектура Посетата е најдобриот начин да се запознаете со неговиот живописен локален живот.

Казахстан

Сместен помеѓу планините Алтај и Каспиското Море, Казахстан е деветта по големина земја на планетата со 2,725 милиони км² и најбогата од централноазиските држави благодарение на неговите вредни минерали и изобилни резерви на нафта. Тој е независен од Советскиот сојуз од 1991 година.

Астана е нејзин главен град и се карактеризира со нејзините футуристички градби, но најголем град е Алмати, поранешниот главен град на земјата, кој потсетува на европските градови со своите прекрасни авенија со дрвја, големите трговски центри, зафатениот ноќен живот и интересни музеи како ALZhiR.

Други интересни места за посета во Казахстан се националните паркови Каркарали или Бурабај, девствена природа во својата најчиста форма во една од најнеизмерните земји на планетата.

Аргентина

Осмата по големина земја на Земјата со 2,78 милиони км² има два од најпопуларните природни паркови на планетата: Глечерите, Талампаја (со големи кањони и уникатни песочници) и Игуази (со неговите славни водопади). Има највисоки врвови на Андите и разновидна фауна што го прави прекрасно место за екотуризам.

Што се однесува до неговиот главен град, Буенос Аирес е голем град со космополитски карактер и европска душа во срцето на Латинска Америка. Место кое знаеше како да ги зачува своите традиционални традиции со моменталната модерност, составувајќи место способно да изненади и да ги засака патниците.

Индија

Индија е земја што тешко може да се опише со зборови и не ве остава рамнодушни. Тоа е место што ги менува луѓето кои имале можност да го посетат, а исто така и нивниот менталитет. Земја со 3,287 милиони км² полна со контрасти, прекрасни пејзажи и крајбрежја, шарени фестивали, спектакуларни храмови и голема духовност, споменици слични на соништа како Таџ Махал и вкусна кујна.

Неговиот главен град е хаос, врева и гужва. За многумина, портата кон Индија и, следствено, нивниот прв контакт со неа. Делхи има импресивни тврдини, фреквентни пазари и големи храмови, како и три места на светското наследство на УНЕСКО: Гробот на Хумајун, комплексот Кутб и комплексот Ред Форт.

Слика | Пиксабеј

Австралија

Што да видите во Австралија? Одговорот не е едноставен бидејќи земјата е огромна, ништо повеќе и ништо помалку од 7,692 милиони км². Оваа земја не само што е огромна, туку има и прекрасна природа: Националниот парк Улуру-Ката Тјута, Големиот корален гребен или Пустината Пинаклс, меѓу многу други.

Liveивиот и мултикултурен Мелбурн или Сиднеј со ресторани, уметнички галерии, музеи и живописен ноќен живот ги очекуваат туристите во Австралија, но на нејзините брегови, loversубителите на плажа и сурфање, исто така, ќе најдат место за забава во шестата по големина земја, најголема во светот.

Бразил

Најголемата нација во Јужна Америка, со 8,516 милиони км², инспирира илјадници туристи да ја посетат со своите природни убавини, својата историја и невидената забава. Екскурзија низ Амазон ќе ви овозможи да ја запознаете егзотичната флора и фауна на земјата во Рио де Janeанеиро, нејзините импресивни водопади и нејзините прекрасни крајбрежја. А што е со бразилското гостопримство… од десет!

Кина

Иако многумина ја сметаат за една од трите најголеми земји во светот, вистината е дека таа е четврта со 9,597 милиони км². Полн со пагоди, храмови и палати низ целата нејзина територија даваат идеја за широката култура, историја и традиции на оваа егзотична земја.

Нејзините фасцинантни предели што се појавуваат од друга планета како што е реката Ли во Јангшуо или јужната провинција Јунан, нејзините антички градови, комбинацијата на традиција и модерноста на градовите како Пекинг, Хонг Конг или Шангај, големите историски споменици како што се Буда од Лешан, Големиот Wallид или Воините на Ксиан и нејзината богата гастрономија, ја прават Кина една од најпосакуваните дестинации за сите патници.

САД

Со површина од 9,834 милиони км², Соединетите држави се трета по големина земја во светот. Иако земјата има многу природни убавини како Гранд Кањон, Нијагарините водопади или вулканот Килауеа, добар дел од меѓународниот туризам се фокусира на нејзините градови: Newујорк, Лос Анџелес, Мајами, Бостон, Вашингтон, Чикаго ...

Со оглед на неговите големи димензии, големата разновидност на пејзажи, неговите спектакуларни градови и големата понуда за слободно време што ги имаат, тие сигурно ќе ги исполнат очекувањата на сите патници.

Канада

Со 9,985 милиони км² површина, Канада е втора по големина земја во светот полна со природни чуда во форма на планини, реки, шуми, езера и национални паркови. Таа е совршена дестинација за размислување за диви животни и пејзажи од соништата. И, ако претпочитате урбан живот, Монтреал, Торонто или Ванкувер ќе ве изненадат со разновидната понуда за гастрономија и рекреација.

Слика | Пиксабеј

Русија

Со површина од 17.075.200 км², Русија е најголемата земја во светот. Неговата територија се протега од Европа што се граничи со Арктичкиот океан до достигнување на Северниот дел на Тихиот океан во Азија. Место од оваа големина има што многу да им понуди на посетителите.

Москва, главниот град на Русија, е магнетски град каде што може да се направат многу работи, како што се гледање на Црвениот плоштад, катедралата Свети Василиј, Бо Theaterшој театар, Кремlin или метрото, уметничко дело.

Покрај Москва, во другите руски градови како Санкт Петербург има и прекрасни места за посета, како што се музејот Ермитаж, тврдината Свети Петар и Свети Павле или палатата Петерхоф, меѓу другите.

Заедно со своето богато историско-културно наследство, Русија се издвојува по својата дива природа, своите бесконечни шуми и планинските степи покриени со снег.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*