Најголемите плоштади во Шпанија

Форумски плоштад

Кога станува збор за разговор за најголемите плоштади во Шпанија, нашето прво искушение беше тоа да го направиме од бројните главни плоштади што ја населуваат нашата земја. Сепак, би згрешиле бидејќи тие не се најголеми.

Навистина, Шпанија има некои прекрасни главни плоштади полн со споменици и историја. Сите тие се многу убави, иако мораме да ве истакнеме неспоредливиот на Саламанка или не помалку убавата на Мадрид. Исто така, би можеле да ви кажеме и за други кои се поскромни, но подеднакво скапоцени, како на пр Чинчон бран на Алмагро. Сепак, сакаме да разговараме со вас за најголемите плоштади во Шпанија и ниту еден од нив не би бил меѓу нив. Тие се оние што ќе ви ги покажеме.

Форумски плоштад (Барселона)

Поглед на плоштадот Форум

Форумскиот плоштад, во Барселона

Можеби и овој јавен простор не треба да го вклучиме во нашата турнеја, бидејќи и тој се нарекува Форум Парк. Тоа не е случајно, бидејќи има околу 160 квадратни метри и ја поврзува Барселона со Сан Адриан дел Бесос.

Создаден е во 2004 година со дизајн на Илија Торес y Хозе Антонио Мартинез како штаб за Универзален форум на култури што се одржа таа година во каталонскиот град, па оттука и неговото име. И, исто така, онаа од нејзината најамблематична зграда: Форумот, дело на Жак Херцог y Пјер де Меурон, во кој денес се сместени Музеј на природни науки во Барселона.

Во главната област на просторот доминира огромен фотоволтаичен панел, некои перголи наречени Лос Пајаритос, шума од колони и неколку живописни простори за одржување на изложби. Но, покрај тоа, има уште две помали места: паркот Кампо де ла Бота и аудиториумите.

Сквер Колон (Мадрид)

Плоштад Колумбо

Поглед на Плаза де Колон, во Мадрид, еден од најубавите меѓу најголемите плоштади во Шпанија

Помал од претходниот, но подеднакво спектакуларен е овој плоштад во Мадрид со своите 37 квадратни метри. Се наоѓа на спојот на улиците Гоја и Џенова и Пасеос де ла Кастелана и Реколетос.

Името го добива по градините и споменикот на Кристофер Колумбо кои доминираат во него. Ова одговара на неоготскиот стил и е подигнато на крајот на XNUMX век. Се издвојува по вкупната висина од седумнаесет метри, иако самата статуа, дело на Џеронимо Сунол во бел мермер, мерки три.

Што се однесува до споменатите Градини на откривање, под нив е Театарскиот уметнички центар Фернан Гомез, поранешен културен центар на Вилата де Мадрид. Веќе на неговата површина може да се види уште еден споменик, оној посветен токму на откривањето на Америка, делото на Хоакин Вакеро Турциос. И, исто така, најголемото шпанско знаме во светот, со површина од 294 квадратни метри подигнато на педесет столб.

Конечно, на спојот на плоштадот со улицата Генова се наоѓаат Колумбо кулите и, кај неговите нозе, на остров, скулптурата Жена со огледало, на Колумбиецот Фердинанд Ботеро.

Плоштад Шпанија (Мадрид)

Плаза на Шпанија, во Мадрид

Плаза на Шпанија, во Мадрид

Не го напуштаме главниот град на нашата земја за да ви покажеме уште еден од најголемите плоштади во Шпанија кој речиси го достигнува претходниот, бидејќи има 36 квадратни метри. Во неа се спојуваат улиците Гран Виа, Принцеза, Баилен, Фераз, Леганитос и Куеста де Сан Висенте.

Опкружен е со неколку симболични градби на градот. Тоа е случај со Мадридска кула, кој со своите сто четириесет и два метри височина беше еден од првите облакодери во главниот град, откако е изграден во 1960 година. А исто така и импозантната Едифицио Еспања, кој е на крајот од Гран Виа.

Но, помалку функционален од овие и искрено поубав е Каза Галардо, скапоцен камен на модернизмот од Кинг Федерико Аријас завршена во 1914 година. И не смееме да ја заборавиме зградата на Кралската астуриска рударска компанија, уште една убавина на монументален алфонсински или еклектичен стил од крајот на XNUMX век. Конечно, споменик на Мигел де Сервантес доминира на Plaza de España од неговиот центар. Тоа беше дело на Рафаел Мартинез Запатеро и Лоренцо Куло Валера и го претставува седечкиот писател со Дон Кихот и Санчо кои јаваат под неговата фигура.

Плоштад Шпанија (Барселона)

Плоштад Шпанија, во Барселона

Плаза на Шпанија во Барселона

Ја продолжуваме нашата обиколка на најголемите плоштади во Шпанија во истоимениот од претходниот лоциран во Барселона. На 34 квадратни метри е малку помал, но не помалку убав. Дизајниран е од архитекти Жозеп Пуиг и Кадафалч y Гилем Бускетс, иако одговорниот за доработка би бил Антони Дардер.

Изграден е за Меѓународна изложба од 1929 година како пристап до Монџуик, главното место на таа изложба. Всушност, сè уште се зачувани споменици од тоа време, како на пример Шпанско село или старата корида, нео-мудејар скапоцен камен на Августус Фонт денес се трансформира во трговски центар, на Венецијански кули de Рамон Равентос или германскиот павилјон, чудо на модерната архитектура поради Мис ван дер Рое.

Исто така, во центарот на плоштадот има монументална фонтана создадена од Хозе Марија Јујол и украсени од скулптори Мајкл Блеј y Микел и Лусија Осле. Со класицистички карактеристики, тој претставува алегорија на географијата и историјата на Шпанија со претстава на нејзините мориња, реки и некои славни ликови како што се Света Тереза ​​Исусова, Изабел католичката o Џејмс I од Арагон.

Плаза де Ориенте (Мадрид), многу повеќе од еден од најголемите плоштади во Шпанија

Кралската палата

Кралската палата, на Плаза де Ориенте

Сместено во срцето на главниот град на Шпанија, има приближно 32 квадратни метри. Неговата форма е правоаголна со закривена глава и е дизајнирана од Нарцисо Пасквал и Коломер во 1844. Исто така, можеби е најмонументалниот од сето она што ви го покажавме досега.

Бидејќи во нејзиниот западен дел е ограничен со впечатливото Кралската палата, изградена по налог на Филип В. во XNUMX век на остатоците од стариот Алказар. Исто така, на исток е врамен од Кралскиот театар, Мадридскиот Колосеум за операта што беше отворена во 1850 година и, на север, на Кралскиот манастир на Воплотувањето, основана од кралицата Маргарет од Австрија, сопруга на Филип II, во XNUMX век.

Но, покрај тоа, Плаза де Ориенте се издвојува по своите прекрасни градини. Да не зборуваме за оние создадени од Франческо Сабатини, кои не припаѓаат на плоштадот туку на палатата, ве советуваме да ги погледнете централни градини, со барокна фактура, оние на Лепанто y оние на Кабо Новал, сите со нивните соодветни скулпторски ансамбли.

Меѓу нив се издвојува споменикот на Филип IV изработен од Пјетро така, но и статуите на шпанските кралеви, кои се движат од периодот на Визигот до Фердинанд I од Леон. Исто така, во градините на Кабо Новал можете да видите споменик на овој војник создаден од Маријано Бенлиур а во оние на Лепанто, друг на капетанот Мелгар, дело на Хулио Гонзалес Пола.

Плаза на Шпанија (Севилја)

Плаза де Еспања во Севилја

Плаза де Еспања во Севилја

Овој импозантен плоштад создаден за Иберо-американска изложба од 1929 година. Се наоѓа во севилскиот парк Марија Луиза и се должи на архитектот Анибал Гонзалес, кој создаде полуелипсовиден простор од 31 квадратни метри врамен со спектакуларна зграда од околу сто и седумдесет метри.

Оваа форма ја симболизира прегратката на Шпанија со иберо-американските народи. Се отвора дури и до реката Гвадалкивир како рута за да стигне до Новиот континент. Врамена е и со мала река од половина километар, која ја минуваат четири моста.

Што се однесува до главната конструкција, таа одговара на класицистичкиот стил на паладијанска вила. Неговата фасада има спектакуларна керамичка декорација и галерии поддржани со сводови. Вторите, исто така, имаат тавани прекрасно украсени со дрвени тавани со каса. Конечно, на краевите на зградата се издигаат две спектакуларни барокни кули високи седумдесет и четири метри, иако има и две порти, онаа на Навара и онаа на Арагон.

Од друга страна, на плоштадот има централна фонтана, дело на Винсент Травер и четириесет и осум банки претставувајќи ги четириесет и шестте полуостровски провинции и Канарските и Балеарските архипелази. Тие се наредени по азбучен ред и на секоја клупа има грб, мапа и пизанска плочка со некој релевантен настан од неговата историја.

Градоначалникот на Плаза на Медина дел Кампо

Градоначалникот на Плаза на Медина дел Кампо

Колегиумска црква на Сан Антолин, во Градоначалникот на плоштадот Медина дел Кампо

Ако зборуваме за димензии, не би било овој во Медина дел Кампо да го зазема ова место меѓу најголемите плоштади во Шпанија. Но, сакаме да го вклучиме затоа што е најголем меѓу најголемите во нашата земја, со површина од 14 квадратни метри и ги надминува, на пример, оние од Саламанка или Мадрид.

Таа е позната по Плаза градоначалник де ла Хиспанидад. И ништо не треба да им завидува на претходните по монументална вредност. Бидејќи е врамена со конструкции како Градска сала и Arcos и Peso куќи, сите од XNUMX век. Но и на Кралската палата, На манастирите на Сан Хозе и Санта Марија Магдалена О Колегиумска црква на Сан Антолин.

Како куриозитет, ќе ви кажеме дека неговите различни тротоари носат имиња како Ждребе, Зачини, Накит или Оружје според еснафите што се населиле во нив за да ги продаваат своите предмети. А тоа е дека неговото потекло датира од тринаесеттиот век, иако сегашната форма е подоцнежна. Во секој случај, Градоначалникот на Плаза на Медина дел Кампо е еден од најстарите кај нас.

Како заклучок, ви го покажавме најголемите плоштади во Шпанија. Неминовно, оставивме и други како столбот на Сарагоса, со своите 24 квадратни метри, замокот во Памплона со 14 или ваши Градоначалникот на Плаза на Мадрид, со повеќе од 12. Зарем не мислите дека овие места се толку прекрасни колку што се импресивни?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)