најголемите пустини во светот

пустини

Еден од најфасцинантните пејзажи што ги има нашата планета се оние суви области што ги нарекуваме пустини. Пустините покриваат околу една третина од Земјата и тие се прекрасен географски феномен.

Пустината е сув регион кој технички прима помалку од 25 инчи врнежи годишно и може да се формира од климатските промени или со текот на времето. ајде да видиме денес најголемите пустини во светот.

Пустина Сахара

Пустина Сахара

Оваа пустина зафаќа приближна површина од 9.200.000 квадратни километри И тоа е во Северна Африка. Таа е една од најголемите, најпознатите и најистражените пустини во светот и е трета по големина пустина на планетата.

Како што рековме, тоа е во Северна Африка, покривајќи делови од Чад, Египет, Алжир, Мали, Мавтитанија, Нигерија, Мароко, западна Шара, Судан и Тунис. Односно 25% од континенталната површина на Африка. Тоа е класифицирано како а суптропска пустина и добива многу малку дожд, но тоа не било секогаш случај.

Во одреден момент, пред 20 години, пустината всушност била зелена област, пријатна рамнина, која примала околу десет пати поголема количина на вода што ја прима денес. Со малку ротирање на оската на Земјата работите се променија и пред околу 15 илјади години зеленилото ја напушти Сахара.

Карта на Сахара

Сахара е термин кој произлегува од друг арапски термин, кара, што едноставно значи пустина. Животни? Африкански диви кучиња, гепарди, газели, лисици, антилопи...

австралиска пустина

австралиска пустина

Австралија е огромен остров и освен неговите брегови, вистината е дека е прилично сушен. Австралиската пустина зафаќа површина од 2.700.000 квадратни километри и произлегува од комбинацијата на Големата викторијанска пустина и самата австралиска пустина. Тоа е за четврта по големина пустина во светот и ќе покрие вкупно 18% од австралиската копнена маса.

Исто така, овој тоа е најсувата континентална пустина во светот. Всушност, цела Австралија добива толку малку годишни врнежи што речиси целосно се смета за пуст остров.

Арапска пустина

Арапска пустина

Оваа пустина покрива 2.300.000 квадратни километри И тоа е на Блискиот Исток. Таа е најголемата пустина во Евроазија и петта во светот. Во срцето на пустината, во Саудиска Арабија, се наоѓа едно од најголемите и континуирани тела од песок во светот, класичната разгледница на вечните дини: Ар-Руб Ал-Кали.

Пустина Гоби

Карта на пустината Гони

Оваа пустина е исто така добро позната и се наоѓа во источна Азија. Има површина од 1.295.000 квадратни километри и покрива голем дел од северна Кина и јужна Монголија. Таа е втора по големина пустина во Азија и трета во светот.

Пустина Гоби

Пустината Гоби е регион кој стана пустина кога планините почнаа да ги блокираат дождовите и растенијата почнаа да умираат. И покрај тоа, денес овде живеат животни, ретки, да, но сепак животни како камили или снежни леопарди, некои мечки.

Пустина Калахари

Луксузен туризам во Калахари

Ова е една од моите омилени пустини бидејќи се сеќавам на еден документарец што не натераа да го гледаме на училиште за нивните животни. Се наоѓа во јужна Африка и има површина од 900.000 квадратни километри.. Таа е седма по големина пустина во светот и поминува низ неа Боцвана и некои делови од Јужна Африка и Намибија.

Во денешно време можете да го знаете бидејќи се нудат многу видови на сафари. Еден од најспектакуларните национални паркови е Боцвана.

Сириска пустина

Сириска пустина

Оваа пустина се наоѓа во Блискиот Исток и има едвај 520.000 квадратни километри површина. Тоа е сириската степа, суптропска пустина која се смета за деветта по големина пустина на планетата.

Северниот дел се приклучува на Арапската пустина и неговата површина е гола и карпеста, со многу апсолутно суви речни корита.

арктичка пустина

арктичка пустина

Има и пустини кои не се врел песок и земја. На пример, Арктичката поларна пустина е добро на север од нашиот свет и е многу студено. И овде не врне сè е покриено со мраз.

Бидејќи овој мраз покрива сè, животните и растенијата обично не се гледаат во изобилство, иако ги има волци, поларни мечки, арктички лисици, ракови и друго. Многу од нив мигрирале од тундра, каде што има повеќе вегетација, а други се повеќе постојани жители.

Оваа пустина има површина од 13.985.935 квадратни километри и поминува низ Канада, Исланд, Гренланд, Русија, Норвешка, Шведска и Финска.

Антарктичката поларна пустина

Антарктичките пејзажи

На другата страна на светот има слична пустина. Зафаќа поголем дел од Антарктикот и технички е најголемата пустина во светот. Ако го споредиме со останатите, можеме да видиме дека неговата големина тоа би можело да биде спој на пустините Гоби, Арабија и Сахара.

Иако и двете поларни пустини се слични, флората во нив е различна. Оваа пустина на југ се чини дека нема живот, само група на микроорганизми кои беа откриени во 70-тите. Овде има многу повеќе ветер отколку во брат му на север, посушен е и се формираат хиперсолени езера како езерото Ванда или езерцето Дон Жуан, со таква солена концентрација што животот е невозможен.

Антарктичката поларна пустина

Антарктичката поларна пустина зафаќа површина од 14.244.934 квадратни километри.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*