Најдобрите гледишта со поглед на Барселона

Погледи во Барселона

Погледите се прекрасно место за размислување за нешто во далечина и на одредена висина. Тие ни даваат друга перспектива и можност за правење убави и незаборавни фотографии. Секогаш кога има достапен, мора да го искористите.

За среќа, Барселона има неколку, па да ги видиме денес најдобри гледишта со поглед на Барселона.

Поглед на кулата Уркинаона

Неограничена Барселона

Првото гледиште на нашата листа на најдобри гледишта со поглед на Барселона е оваа модерна зграда. Станува збор за а канцелариска зграда во рационалистички стил Изградена е во 70-тите години. Висок е 70 метри и има 22 ката и се наоѓа помеѓу Плаза де Уркинаона и Кале Роже де Лурија, многу блиску до плоштадот Каталуња, во центарот.

Од март оваа година, гледиштето што е овде е првото гледиште со аудио водич и влез во градот: тоа е Неограничена Барселона. Од оваа гледна точка во Барселона можете да уживате 360º прегледи, и на зајдисонцето и на ноќниот профил на градот.

Аудио водичот нуди објаснувања за зградата и градот, со љубопитни факти и архитектонски знаменитости. Иако оваа информација е за возрасни, децата исто така имаат можност да се приклучат на водич за деца.

Општиот влез чини 12 евра по возрасен, на Ноќно искуство, 24 евра и зајдисонце 22 евра.

Парк Гуел

парк Guell

Овој зелен парк е еден од најпознатите во Шпанија и во самиот град. Зафаќа голем дел од ридовите Трес Креус и Кармел и е навистина прекрасно место кое од 1984 година е исто така место на светско наследство. Го носи потписот на Гауди.

Палми, природни пештери, сталактити, огромниот плоштад и неговите украси, сè го носи несомнениот потпис на Антонио Гауди, така што тоа е страшно место и ако се качите на врвот (запомнете дека е на рид), местото станува во природна гледна точка со добар поглед на Барселона.

Eclipse Bar, Хотел В

Лента за затемнување

Вообичаено е високи згради или хотели во нив секогаш да имаат барови или ресторани кои нудат одличен поглед. Тоа се случува во Њујорк и се случува овде во Барселона. Ова е случајот со хотелот В.

На 26 кат од зградата се наоѓа Eclipse Bar и можеш да одиш да се напиеш на зајдисонце или да одиш да танцуваш или да присуствуваш на забава, се надевам. Не е евтин, но со такви погледи и околина, вреди да се инвестира.

Денеска барот е затворен поради реновирање, но не треба долго да се отвори.

Паласио Национал

Поглед од Националната палата

Од терасата на оваа импозантна јавна зграда, поточно од нејзините две тераси, погледите на Барселона се прекрасни. Зградата е седиште на Националниот уметнички музеј на Каталонија, што заслужува посебна посета.

Вашиот две тераси – белведер нудат широк поглед на градот, на 360 º, да уживате и да ги фотографирате нејзините прекрасни градби и пејзажи. Ќе можете да ги видите зградите на Олимпиското село, кулата Агбар и секако, Саграда Фамилија.

овие гледишта отворено од вторник до сабота од 10 до 8 часот, а во недела и празници од 10 до 3 часот.м. Неговиот пристап е вклучен во општиот влез од 2 евра.

Градините Turó de Putxet

Туро градини

Повторно зелено и свежо место, без загадување на згради и автомобили и уште подобро, без толку туризам како Парк Гуел. Зборувам за градините Turó de Putxet или Putxet Park, на рид висок 178 метри.

Оваа област на градот служеше како прибежиште за семејствата на буржоазијата во Барселона и беше развиена како градина само во 70-тите. Има геодетска опсерваторија, метеоролошка станица, излетничко место, игралиште за деца, уште една за шетање со кучиња, маси за пинг-понг, бањи и секако, видиковец.

Сето тоа опкружено со многу вегетација, помеѓу кедри, борови, дабови, рајови, багреми и маслинови дрвја.

Барсело Равал

Барсело Равал

Тоа е името на хотелот, хотелот Барцело Равал, кој оттогаш Тераса им нуди на своите посетители и гости прекрасен поглед на прекрасната Барселона. се наоѓа на 11 кат од зградата Ц и е прекрасна тераса за гледање на зајдисонцата со пијалок во рака.

Тераса – белведер отворено цела година но можете да ги искористите неделните утра за да одите и да уживате во бранчот што го служи хотелот, со диџеј во живо. Појадокот всушност се служи долу, во BLounge, но кога ќе завршите, можете да се качите на терасата да се опуштите и сварите.

И секако, во текот на ноќта е можно и уживање на терасата. Работното време е од 11 до 1 часот по полноќ. Адресата е во Рамбла дел Равал, 17-21.

Поглед на Туро де ла Ровира

Поглед на Барселона

За време на шпанската граѓанска војна, оваа локација беше природна и привилегирана гледна точка. Имаат 262 метри надморска височина и дарежлива визија од 360º. Веб-страницата беше полунапуштена долго време, па беше подложена на процес на подобрување на она што беше оставено овде од тоа време. Имаше една стара противвоздушна батерија и некои од касарните во населбата Канон, на пример.

Пред неколку години интервенираше Градскиот историски музеј и се создадоа нови изложбени простори со историја на различни фази на градот во нив (воен период, повоен период, областа итн.).

жичарница на пристаништето

Жичарница Барселона

оваа жичарница Тој оди од кулата Сан Себастијан, на плажата Барселонета, до погледот Мирамар де Монжуик, висок 70 метри., поминувајќи покрај кулата Хауме I. Вкупно, за десетминутно патување поминува 1292 метри.

Да, не е многу, но глетките се прекрасни во текот на целата турнеја. Жичницата датира од 20-тите години на минатиот век, затворена е во времето на Шпанската граѓанска војна, за повторно да биде отворена во 1963 година.

Има различно работно време, во зависност од годишното време, а цената е повратен од 16 евра. Има билетарници за купување билети на двата влеза и можете да го направите патувањето во двата правци, да се качите во Барселонета и да се симнете во Монжуик или обратно. Засега Кулата на Хаиме I е затворена.

Поглед на кулата Колсерола

Кулата Колсерола

Тоа е телекомуникациска кула кој е на Серо де ла Вилана, за 445 метри надморска височина. Изграден е во 1990 година, кога требаше да се одржат Олимписките игри и е највисоката градба во градот и во Каталонија.

Тоа е кула футуристички стил со поглед кој е на 10-ти кат. Дизајниран е од Британецот Норман Фостер. Мора да се каже дека ставовите што ги нуди неговата гледна точка се слични на ставовите на Тибидабо, но се проширени на 360º.

Ла Педрера

Тераса Ла Педрера

Тоа е иконата секуларна зграда дизајниран од Антонио Гауди, Casa Milà за кој толку многу се зборува. Вистината е дека од неговиот покрив се гледа и градот. Така е, од горниот кат имате а поглед од 360º на прекрасниот град.

Оттука горе можете да ја видите авенијата пред вашите нозе и некои други од најистакнатите згради во Барселона, малку силуетата на Саграда Фамилија (делото на кое Гауди се предал), помеѓу оџаците и вентилационите столбови на самата куќа куќа, кои ја украсуваат прошетката со нивните љубопитни форми.

Забавен парк Тибидабо

Парк Тибидабо

Тибидабо е највисокиот рид Колсерола и нуди прекрасен поглед на Барселона. Горе е забавниот парк, единствен од ваков вид во градот. Ако сакате да се забавувате играјќи игри и слично, можете да дојдете овде и да размислувате за градот пред вашите нозе.

Тераса на песоците

Тераса на песоците

Ова друго гледиште што го додаваме на нашата листа на најдобри гледишта со поглед на Барселона Тоа е во старата корида на градот, иако од него остана само оригиналната фасада. Терасата гледа кон Монжуик а има и купола која служи како засолниште и засолниште за настани и претстави.

Погледот нуди 360º поглед на Плаза де Еспања а во спротивна насока можете да го видите паркот Џоан Миро и неговата позната скулптура. Во погледот се сместени и ресторани и барови и можете да се искачите со внатрешни скали кои се бесплатни за користење или со лифтот за кој плаќате, но само 1 евро.

Базилика на Светото семејство

Кулите на Саграда Фамилија

Очигледно, имате добар поглед од кулите на оваа црква. Оригиналниот дизајн на црквата се состоеше од 18 кули кои ги претставуваат 12-те апостоли плус Дева Марија, Исус и четворицата евангелисти. Но, само осум од нив се оформија: четворицата апостоли на фасадата на Рождеството Рождество и четворицата апостоли на фасадата на страста.

Ако еден ден се завршат сите кули, ова ќе биде највисоката црква на целиот свет. Но, во меѓувреме, не можете да престанете да се искачувате на оние што се изградени. Во општиот билет за посета на Саграда Фамилија имате пристап до кулите вклучени и можете да изберете кои ќе ги искачите. Единствената кула што е изградена под директен надзор на Гауди е Torre de la Natividad, и двете се сосема различни.

Кулата на Христовото раѓање е свртена кон исток а потоа имате прекрасни погледи на градот и планините околу него. Од своја страна, кулата на страста е поинаква, поедноставно и погледнете на запад со што погледот пука кон Средоземното Море. Во двете кули можеш да се качиш со лифт, полошо да или да се симнуваш пешки. Скалилата за спуштање се долги и тесни, во спирала.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*