Најдобрите и најлошите пасоши за патување низ светот

Една од главните грижи на сите туристи кога патуваат во странство е дали да патуваат во одредени земји што ви треба виза и како да ја набавите во овој случај.

Да се ​​има пасош не е секогаш гаранција дека можете да посетите друга земја бидејќи зависи од тоа колку билатерални договори има земјата на потекло со други нации. На овој начин, некои пасоши ќе бидат подобро да патуваат отколку другите затоа што со нив се отвораат повеќе врати на прозорците за имиграција или на безбедносните контроли на аеродромот.

Во овој поглед, тогаш ќе разгледаме со кои пасоши има повеќе капацитети за патување во странство и со кои помалку. Можете ли да дојдете со нас?

Кои критериуми го прават пасошот подобар или полош?

Според лондонската консултантска компанија Хенли и Партнерс, можноста на една земја да добие ослободување од виза е одраз на нејзините дипломатски односи со други земји. Исто така, визните услови се утврдуваат и според визниот реципроцитет, визните ризици, безбедносните ризици и кршењето на имиграциските правила.

Најдобрите пасоши за патување низ светот

Пријавете се за пасош и виза

Германија

Германскиот пасош е оној што отвора најмногу врати во светот и онаа што секој патник би сакал да ја има бидејќи можат да влезат во 177 од 218 земји и територии без виза според индексот на ограничување на визниот режим за 2016 година.

Шведска

По германскиот пасош следи шведскиот. Со него патникот може да се движи низ целиот свет и да пристапи до 176 земји без потреба да носи посебни дозволи.

Шпанија

Шпанскиот пасош овозможува директно влегување во 175 земји во светот и е на исто ниво со граѓаните на Италија, Финска и Франција.

Обединетото Кралство

Британскиот пасош им овозможува на граѓаните на оваа земја да влезат во 175 земји без виза но во овој случај реципроцитетот не е целосен бидејќи Велика Британија бара визи од неколку африкански земји, а во многу азиски земји визи се бараат од Британците и покрај добро познатото англиско колонијално присуство на овој континент.

САД

Заедно со граѓаните на Холандија, Данска и Белгија, на Американците им се гарантира бесплатен пристап до 174 земји во светот. Сепак, ова не е реципрочно бидејќи во случајот на Соединетите држави, визите сè уште се бараат од азиските, африканските и земјите од Блискиот исток.

Најлошите пасоши за патување низ светот

Слика | Фотографија на ЦБП

Според списокот што го произведуваат годишно лондонските консултантски услуги Хенли и Партнери и Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт, следните земји имаат најмалку поволни пасоши за патување низ целиот свет.

Авганистан

Оваа азиска земја има најмалку поволен пасош за патување во странство, бидејќи нејзините граѓани можат да влезат само во 25 земји без потреба од виза, што во голема мера ги намалува шансите да ги запознаете другите агли на светот.

Пакистан

Со пакистански пасош, туристите можат слободно да пристапат само до 26 земји затоа мора да бидат трпеливи и да направат многу документи за да патуваат низ светот.

Ирак

Иако Ирачаните имаат поголем број можности да патуваат без виза од претходните, сепак е мала. Оние со ирачки пасош имаат неограничена подвижност само во 30 земји.

Сирија

На луѓето од Сирија им е малку потешко бидејќи можат да влезат само во 32 земји без виза.

Судан

Државјаните на Судан, како и државјаните на Непал, Иран, Палестина, Етиопија и Еритреја можат да патуваат само во 37 земји, без да молат за виза.

Либија

Пасошот на Либијците е исто така помалку поволен во споредба со оној на другите граѓани на светот, бидејќи со него тие можат да влезат само во 36 земји без виза.

Сомалија

Не само што е тешко да се биде Сомалиец и да може да се патува во странство, туку и тоа ќе може да го стори без ограничувања на само 31 земја, без виза. За остатокот од светот, тие мора да бидат подложени на исцрпни процедури кои се далеку од поднесување апликација на прозорец или нивна обработка преку Интернет.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*