Најдобрите плажи на Ибица

Ибица Се наоѓа на Медитеранот и е дел од Балеарските Острови, има 210 километри крајбрежје и некои од најпопуларните и најубавите плажи во Шпанија. Дали ги знаеш? Зарем не гледате време да биде лето 2022 година за да уживате во нив?

Денес, во Actualidad Viajes знаеме најдобрите плажи на Ибица затоа подгответе покажувач ... и куферот!

Ибица

Заедно со Менорка, Мајорка и Форментера е дел од Балеарските островиНа Неговите заливи и плажи се сон, но и целиот туристички и одморен свет што се изгради со текот на годините. Денес, Ибица е синоним за забава.

Ибица е 79 километри од континенталниот брег, има а топло време и претрпе големи емиграции во XNUMX век. Многу од нејзините луѓе, нападнати од сиромаштија, ги преминаа морињата до Алжир и до Куба. Дваесеттиот век беше добро, околу годините '60 и '70, кога туризмот почна да расте и го предизвика својот развој.

Денес велите Ибица и велите ноќен живот, забава, дискотеки, плажи и млади луѓе.

Најдобрите плажи на Ибица

Се бројат наоколу 80 плажи на брегот на Ибица и има малку с everything, од тивки и опуштени плажи и далеку до попознати плажи, заливи со камчиња, плажи со шеќерен песок и супер живи плажи.

На исток има а многу популарна и позната плажа бидејќи има мирни води многу добри за децата, покрај продавниците и рестораните што го опкружуваат. Зборувам за Кала Лонлога, со својот златен песок и облик на лак. Овде можете да се сончате, да научите да нуркате, да играте одбојка на плажа и многу повеќе.

Плажата што е најблиску до самиот град Ибица е Таламанка, со златен песок и дрвена пешачка патека. Обично го посетуваат туристи и локални жители, има ресторани со малку солени цени и тоа е многу преполн со млади луѓе по клабинготНа Можеби мислите дека затоа што е близу до главниот град толку многу луѓе, но не е така, особено наутро или доцна попладне.

На југ е Ла Салинас, најпразничната плажа на Ибица (или така велат тие). Имаат ноќни клубовиСекогаш има млади луѓе, секогаш можете да танцувате во песок, да ручате, вечера или да се релаксирате. За да бидете посмирени и да уживате во природата, тоа е местото на Национален парк Лас Салинас Исто така, погодно е да се оди до наб obsудувачката кула на најјужниот крај на островот, бидејќи има мали заливи таму.

Кала Д’Хорт е од златни песоци и има прекрасни погледи на островот Ес Ведра, на хоризонтот, неколку стотини метри од брегот. Има чамци, јахти, а во сезоната ги има многу кул луѓе уживајќи во рестораните, доаѓаат и си одат од чамците закотвени во морето.

La Плаја д'Е Боса тој е многу обемен, всушност е најдолгата плажа на Ибица и има најпопуларниот клуб од сите, меѓу другите што изобилуваат наоколу. Ноќта започнува во дискотеките, но обично продолжува на плажа.

На запад од островот е Кала Конта, една од најубавите за многумина. Има меки бели песоци и бистри води, убава е но секогаш има луѓе. Можете да одите попладне и да останете да размислите за прекрасното и златно зајдисонце или шнорхел во природните базени на брегот, меѓу карпите ...

Кала Саладета е уште еден бисер во Западен Брег, и за да стигнете таму треба да преминете некои карпи. Тоа е мал залив со златни песоци и кристално чисти води. Луѓето што ќе ги видите обично се млади и ја носат својата храна и пијалок за да го поминат денот како што е нема барови за плажа на повидок. Се разбира, се чини дека пијалоците се продаваат. Исто така, на западниот брег е Кала Тарида, плажа која ја посетуваат семејства, како и туристи и локални жители и парови.

Во Кала Тарида има дискотеки, ресторани, мирни и чисти води, сите состојки, така што во летната сезона тоа е буквално плажа што експлодира. Ако ви се допаѓа нешто потивко, треба да отидете на север каде има помали заливи.

А северните плажи? Еве го Агуас Бланкас, плажа со бел песок опкружена со импресивни карпи. Е натуристичка плажа а локалните жители имаат тенденција да бидат концентрирани на крајниот југ од брегот. Кога има ветер, се формираат мали бранови, со бели сртови, па оттука и името. Тоа е одлично место за да го видите изгрејсонцето.

Исто така, на северниот брег е Плажа Бенирас, опкружен со карпи и борови, помеѓу песок, камчиња и камења. Водите, многу бистри и одлични за нуркање. Тоа е плажа на Прст Божји а зајдисонцата се нешто од друг свет. Велат дека најдобриот ден за одење на оваа плажа е неделата кога се организира локалниот пазар. Во екот на сезоната, автобусот пристигнува и не е можно да се стигне со автомобил, бидејќи рутата е затворена за сообраќај.

La Кала ondондал Тоа е природен залив опкружен со прекрасна природа, со борови дрвја и прекрасни куќи. еве го Ноќен клуб Блу Марлин, каде што одат многу познати личности. Тоа е плажа со камчиња и супер модерно кога станува збор за јадење, пиење, забава и да се види. Друг популарен залив за својата дискотека е Кала Баса, со бели песоци и речиси поштал Тука е клубот на плажата Кала Баса, за јадење, пиење и танцување.

Можете лесно да стигнете до Кала Баса за 15 минути од Сан Антонио користејќи автобус 7. Cala Xuclá е една од најмалите и најпоправените плажи на островот. Нема барови, нема бањи и не се нудат активности. Тоа е тивка, тивка плажа, опкружена со борови дрвја, со некои рибарски чамци и а многу рустикална атмосфера.

Са Калета Тоа е плажа опкружен со црвени карпиТие потсетуваат на Големиот Кањон Колорадо, во Соединетите држави. Оваа плажа е само 15 минути од градот Ибица. Има мирни води и од таа причина е многу познато, а има и популарен ресторан кој служи вкусна риба и морска храна. Плажата е популарна, но нејзините карпи и даваат чувство на приватност.

Се разбира, ова не се единствените Плажи на ИбицаИма многу други, па ако сакате да ги знаете и да го живеете искуството на Ибица ... не пропуштајте 20222!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*