Најдобри погледи на Мадрид

Поглед на Мадрид

добие го најдобри погледи на Мадрид Тоа е многу едноставно. Како што е случајот со другите големи градови во светот како на пр NY o Лондон, главниот град на Шпанија има многу облакодери. А исто така и некои споменици кои поради својата висина нудат прекрасен панорамски поглед на градот.

Ако на ова се додаде и чудната орографија на Мадрид, со неколку повисоки точки, имате добар опсег на можности да го видите одозгора. Дури и на покривот на некои згради се поставени гледишта кои ви нудат а Панорама на градот од 360 степени. Со оглед на тоа што понудата е многу широка, ќе ви покажеме само некои од местата кои ви ја нудат најдобрата глетка на Мадрид.

Англискиот суд во Калао

Поглед на Гран Виа

Грав Виа од гледна точка на Ел Корте Инглес во Калао

Веројатно сте купувале во El Corte Inglés de la Плоштадот Калао. Овој ист плоштад е веќе спектакл сам по себе, со градби како истоименото кино, на мрши со својот митски постер на популарен пијалок или на Прес Палас. Но, покрај тоа, тоа е устието на улиците исто толку важни како Кармен, Пресијадос или Гран Виа.

Можеби не знаете дека можете да се качите на терасата на El Corte Inglés која се наоѓа на број два на плоштадот. Глетките се спектакуларни и тоа е бесплатно. ќе го видите Кралската палата (само на корнизот на ова имате уште една одлична гледна точка), на Плаза де Еспања, на Катедрала Алмудена и сета величественост на гореспоменатото Гран Виа со своите модернистички и еклектични градби.

Како тоа да не е доволно, на истата тераса имате а прва класа гастрономска понуда, со пекари, ресторани и салони за сладолед. Така, додека пиете или јадете, можете да уживате во еден од најдобрите погледи на Мадрид. Но, можете да се качите, едноставно, за да ја разгледате панорамата. Пиењето не е задолжително.

Círculo de Bellas Artes, класика меѓу најдобрите погледи на Мадрид

Круг на ликовни уметности

Círculo de Bellas Artes, чиј покрив нуди еден од најдобрите погледи на Мадрид

Самата по себе, зградата Círculo de Bellas Artes вреди да се посети. Се наоѓа на број 42 Calle de Alcalá и дизајниран од Антонио Паласиос, претставува а еклектичен стил со необарокни корени. Подеднакво спектакуларен е неговиот ентериер, со големи скалила и не помалку убав театар.

Можете исто така да се качите на неговиот покрив за да го видите Мадрид. Во овој случај ќе треба да платите, но чини само четири евра и наградата е величествена. Влезот е од истата рецепција и има лифт кој ве носи директно на тераса и кој има стаклени врати на последната станица.

Откако таму, ќе најдете кафетерија и монументална бронзена статуа на Минерва, божица на мудроста, создадена од Џон Луис Васало. Но, пред сè, ќе имате неспоредлив Панорама на градот од 360 степени, од Сиера де Гвадарама на север до Серо де Лос Анџелес на југ.

Светилникот Монклоа

Поглед од светилникот Монклоа

Поглед на Мадрид од Фаро де Монклоа

Како што сугерира нејзиното име, оваа градба, официјално наречена Кула за осветлување и комуникации на градскиот совет Мадрид, се наоѓа во областа на Монклоа-Аравака. Плод на дизајн Салвадор Перез Аројо, беше отворена во 1992 година и е единаесетта највисока зграда во градот.

Висок е 110 метри, што го прави видлив од каде било на северозапад од градот. Сепак, неговиот белведер во форма на полумесечина а затворено со стакло е на 92. За да се качи има два надворешни лифта и исто така застаклени. Претходно, мора да поминете низ просторијата за прием на посетители што се наоѓа во нејзината база.

Можете да пристапите до оваа спектакуларна глетка од вторник до недела од 9:30 до 19:30 часот. Сепак, има ограничен капацитет од безбедносни причини. Во секој случај, ако се качите до него, ќе добиете една од најдобрите погледи на Мадрид, барем во однос на нејзиниот северен дел.

Мадридска кула

Поглед од Мадридската кула

Поглед од Мадридската кула

Ова име е дадено на спектакуларна зграда лоцирана во Плаза де Еспања и помеѓу Calle Princesa и Gran Vía Џулијан и Хозе Марија Отаменди и изградена помеѓу 1954 и 1960 година. Моментално е шеста највисока во Мадрид, со 162 метри вклучувајќи ја и антената што го крунисува. За да ви дадеме идеја за неговите димензии, ќе ви кажеме дека проектот требаше да смести 500 продавници, неколку галерии, хотел, па дури и кино.

Исто така, неколку години таа беше највисоката зграда во Шпанија. Во моментов, во него има точно хотел на првите осум ката и приватни домови на останатите. Можете исто така да се качите на неговата тераса и да добиете прекрасен поглед на централните улици каде што се наоѓа, но и на Каса де Кампо, На Кралската палата и планини во близина на градот за Северот.

Од друга страна, многу блиску до оваа импресивна гледна точка, имате уште една не помалку спектакуларна. Зборуваме за покривот на хотелот Риу Плаза. Се наоѓа на 27 кат и не е погоден за луѓе со вртоглавица. Ова ви го кажуваме затоа што, реално, има две тераси и може да се оди од една до друга преку а пешачка патека од стаклен под.

Жичарница Casa de Campo

Поглед од Мадридската жичарница

Кралската палата и катедралата Алмудена од жичарницата Каса де Кампо

Токму во Casa de Campo што штотуку го спомнавме имате уште еден прекрасен инструмент за да го добиете најдобриот поглед на Мадрид. Зборуваме за жичарницата, која исто така има предност што ви нуди а подвижна панорама на skyline од градот.

На неговото патување, кое започнува во Сликарката Росалес, поминува над градината со рози на Парк дел Оесте, станицата Принсипе Пио, испосникот Сан Антонио де ла Флорида или реката Манзанарес за да заврши на Ридот Гарабитас на селската куќа.

Севкупно, покрива речиси две илјади и петстотини метри и достигнува максимална висина од 40. Потребни се околу единаесет минути за да се помине тоа растојание и има 80 гондоли, од кои секоја може да собере пет луѓе. Но, пред се, замислете ги погледите што ви ги нуди на градот. И, како сето ова да не е доволно, на крајот од патувањето, во Каса де Кампо, имате ресторан да се врати силата по патувањето со паркинг за автомобили.

Покрај тоа, веднаш во близина на жичарницата, од некои урнатини, имате и прекрасен поглед на западниот дел на Мадрид. Исто така, го гледате селска куќа езеро, на крај реката Манзанарес и, ако денот е јасен, на Сиера.

Чичко Пио Хил

Чичко Пио Хил

Мадрид од Серо дел Тио Пио

Се наоѓа во областа на Пуенте де Ваleекас, поконкретно во соседството на Нумансија, веќе блиску до Мораталаз. Тоа беше простор во кој се населиле многу иселеници кои доаѓале да си ги подобрат условите за живот во главниот град, но денес е парк. На нејзината највисока точка се наоѓа а архитектонски ансамбл со белведер и скулптура илузорен кралски триаголник del Енрике Саламанка.

Од таму, имате спектакуларен поглед на Мадрид, особено на зајдисонце. Панорамата го опфаќа речиси целиот град, од телефонска зграда на Гран Виа до Чамартин кулипоминувајќи низ познатите Лижавче на комуникациите.

Храм Дебод

Храмот на Дебод

Храмот на Дебод, од кој има и еден од најдобрите погледи на Мадрид

Оваа конструкција на Антички Египет беше инсталиран во западен парк, до Пасео дел Пинтор Росалес, што веќе го спомнавме кога зборувавме за жичарницата. Станува збор за постојка каде што се наоѓала Планинската касарна. Храмот беше дониран на шпанската држава во 1968 година од египетската влада во знак на благодарност за нашата соработка во прецизното спасување на најважните нубиски храмови.

Тој е стар над две илјади години и е посветен на Амон од Дебод ya Изида. Нејзиното јадро е Капела на Адијаламани или на Релјефи кој, како што кажува неговото име, е украсен со сцени кои алудираат на споменатиот бог Амон. Покрај тоа, комплетот има мамизи или сала за обожавање на Изида, капелата Осиријак, на wabet или област за прочистување на свештениците и таканаречената крипта на богатство, меѓу другите елементи.

Меѓутоа, ако оваа градба е од интерес како споменик, не е ништо помалку дом за гледачот дека има на крајот од паркот каде што е. Има платен двоглед и ви нуди поинаква перспектива на Кралската палата и на Катедрала Алмудена, но погледот допира и до тематски парк.

Палатата Цибелес

Палатата Цибелес

Паласио де Цибелес, во чија централна кула има гледна точка

Сместена на истоимениот плоштад, во оваа импресивна зграда моментално се сместени канцелариите на градскиот совет на Мадрид и функционира како изложбена сала. Но, тоа е познато и како телекомуникациска палата бидејќи бил поштенски, телеграфски и телефонски центар. Неговата изградба датира од почетокот на XNUMX век и има а модернистички стил со неоплатерски и барокни елементи на неговата фасада.

Покрај тоа, ни нуди спектакуларно гледна точка сместена во нејзината централна кула на висина на седми кат. До него можете да се качите за само две евра. Во замена, ќе добиете спектакуларни погледи на Пасеос дел Прадо и Реколетос, како и на Кастилијански. Како сето ова да не е доволно, на шести кат имате ресторан.

Како заклучок, ви покажавме места кои ви го нудат најдобри погледи на Мадрид. Сепак, има многу други. На пример, погледот лоциран во куполата на Катедрала Алмудена; оној од Зелен клин парк, во населбата Ла Латина, или на Линеарен парк Манзанарес, каде што, покрај тоа, имате археолошки остатоци од голема вредност како што се градот Ла Гавија или римската вила Вилаверде. Кое од овие гледишта ви се чини најинтересно?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*