Најевтините дестинации во светот се во Азија

Рајска плажа во Азија

Ако сакате да патувате на ефтини дестинации и дека ви се допаѓаат и за сè што можат да понудат, не можете да го пропуштите овој пост затоа што ќе ви кажам за некои туристички дестинации што може да ве интересираат Што повеќе, Важно е да знаете каде ќе можете да имате добар одмор, но дека вашиот џеб не изгледа премногу огорчен.

Коментирајте го вашиот блог Тим Лефел , автор на книгата „Најевтините дестинации на светот: 21 земја каде вредат парите“, публикацијата во Патување и слободно време од избор на најприфатливи дестинации во светот, меѓу кои очигледно има азиско мнозинство.

Азиски градови

Чианг маи, Тајланд

Чианг Маи во Тајланд

Лоцирано е околу 700 километри северно од Банкок и тој е еден од најпосетуваните градови во Тајланд. Тоа е град кој е познат и како „Ла Роса дел Норте“ и е многу убав град благодарение на природата што се наоѓа во него.

Катманду, Непал

Катманду

Зборуваме за главниот град на Непал и затоа е дестинација посакувана од многу туристи. Овој град тој е многу сличен на кој било хаотичен азиски градНо, тоа е прилично мал град, има само милион и пол жители. Таа е на висина од 1317 метри надморска височина и ако еднаш ќе ја посетите, ќе сакате да се вратите. Неговите улици, храмови, луѓе, плоштади и сè што нуди ќе ве натераат да се вратите. Пријателството со Напалецот ќе направи да се чувствувате како дома.

Ханој, Виетнам

Ханој во Виетнам

Ханој е град што ќе го обожавате за секое негово катче и исто така е прилично ефтин, па затоа ќе биде економично да уживате неколку дена таму (барем во споредба со другите туристички дестинации). Ханој е главен град на Виетнам и се наоѓа на северот на земјата. Тоа е град со повеќе од илјада години историја и има толку многу атракции за откривање дека нема да имате денови да го видите сето тоа.

Банкок, Тајланд

Бангкок

Ако одите во Бангкок, ќе обожавате да уживате кога правите гуири во секој нејзин агол. Бангкок е во Југоисточна Азија. Во Тајланд, овој град е познат како Крунг Теп за неговата џиновска големина. Во него има 8 милиони жители и има луѓе кои го сакаат типичниот хаос на овој град и други кои наместо нив ги одбиваат.

Неговите улици, парковите, гастрономијата, масажите, забавите или трговските центри ќе ве натераат да сакате да останете таму засекогаш.. Вие нема да промашите ништо и исто така не е толку скап град.

Острови

Но, ако тоа што ви се допаѓаат се островите и сакате да знаете некои идилични предели и да уживате во мирот и благосостојбата што ви ги носи остров со море, не можете да ги пропуштите следните дестинации:

  • Бали, Индонезија
  • Пукет, Тајланд
  • Ко Самуи, Тајланд
  • Лангкави, Малезија
  • Борнео, Малезија и Индонезија

Југоисточна Азија за ранци

Ранци преку Азија

Југоисточна Азија е всушност рај на ранците. Многу неразвиените земји се неверојатно скапи бидејќи понудата и побарувачката се малку, што ги зголемува цените нагоре. Ова е она што се случува со многу дестинации во Јужна Америка и особено во Африка. Од оваа причина, ако сакате да останете и да бидете пријатни, ќе мора да го подготвите вашиот џеб, а ако сакате да заштедите пари ... тогаш најдоброто нешто е што мислите како да патувате како ранец.

Од друга страна, повеќето од земјите од Југоисточна Азија се развиваат во кои има широка туристичка понуда и побарувачка, што заедно со монетарните и разликите во трошоците на животот ги турка цените надолу. Резултатот е дека во Тајланд, Малезија, Виетнам или Индонезија можеме да патуваме за смешни износи (се додека ја оставиме удобноста настрана) или да потрошиме непристојни износи (знаете, концептот на азиски луксуз). Поради оваа причина, тоа ќе зависи од вас и од вашиот концепт за уживање во празниците, што ве тера да одлучите каков вид на патување сакате да направите..

Најскапиот е летот

Единствената навистина скапа работа во Југоисточна Азија е да стигнете таму, цената на летот. За да го намалите, имате две опции:

  • Може да почекате во последен момент, што подразбира дека имате флексибилни датуми за враќање и дека сте најмногу две лица. Исто така ризикувате да пристигнат деновите за годишен одмор и да останете без лет затоа што сè е веќе резервирано.
  • Или исто така можете да предвидите купување на билетот што е можно повеќе, со цел да се добие најдобрата понуда. А, тоа значи помала флексибилност и се што има испланирано ... и ако се појави нешто непредвидено, најверојатно ќе ги изгубите парите или голем дел од нив, бидејќи кога резервирате досега однапред обично нема многу гаранции за враќање освен ако вадите откажување од осигурување.

Кога сте на вашата дестинација

Ранци во Азија

Еднаш на земја, транспортот по земја е непријатен, но зачудувачки ефтин. И локалните авиокомпании нудат многу ниски цени.

Што се однесува до сместувањето, освен висока сезона или специфични настани, обично е најдобро да се вработи додека пристигнувате, да ги прашувате и да ги споредувате цените. Иако некои трговци на големо преку Интернет можат да понудат многу конкурентни понуди.

Храната не само што е ефтина, таа е неверојатно добра и разновидна и е многу ефтина.. Се разбира, ако се прилагодите на локалната диета. Ако јадете во луксузни хотели, тоа ќе ве чини исто како овде или повеќе.

Со овие услови, обично е најдобро да се испланира долго патување (од 3 недели наваму) за да може да се движите без брзање што ќе го направи патувањето поскапо и ќе ја амортизира инвестицијата во билетот. Многу е вообичаено да се сретнат групи студенти кои поминале саботна година и Тие со турнеја низ Азија со месеци имаа минимален буџет. Значи, ако сакате да посетите некоја од гореспоменатите дестинации, најдоброто нешто што можете да направите е да го испланирате тоа однапред и да уживате во сè што ќе ви понуди местото што ќе го изберете!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*