Најнаселените градови во Шпанија

Индустриската револуција го промени ликот на светот и денес луѓето живеат повеќе во градови отколку во село. И овие градови не престануваат да растат, па можно е еден ден овие слики од научна фантастика, експлодирани градови, да станат реалност.

Во меѓувреме, кажете ни денес кои се најнаселените градови во Шпанија.

Мадрид

Главниот град на Шпанија се наоѓа на првото место на нашата листа. Имаат 3.305.408 XNUMX жители а неговиот рекорд се одржа во 2020 година со уште неколку стотици. Мадрид почна да расте постојано од почетокот на векот.

Мадрид Тој е втор најнаселен град во Европската унија.Прво доаѓа Берлин, а исто така е и првата шпанска метрополитенска област во однос на економската активност. Седиште на националната влада, официјална резиденција на кралевите, а исто така и на министерствата и општите судови, заедно со Париз, Лондон и Москва еден од најбогатите градови во Европа. 

Во Мадрид е седиштето на UNWTO (Светската туристичка организација), меѓу другите важни организации од светот на образованието, науката, културата или бизнисот. Има многу меѓународно познати музеи и кул приказна која се враќа со векови наназад со а Римско минато, визиготско, муслиманско...

Ако одите на патување, имајте на ум дека зимите се ладни, а летата многу топли, со многу сонце и дека Тој е еден од градовите со најмногу туризам во земјава., денес на пат кон закрепнување по пандемијата.

Барселона

Главниот град на Каталонија е на второто место со 1.636.732 XNUMX жители живеат во своите 102 квадратни километри. Нејзината популација не варира многу со текот на времето, иако ако се анализираат бројките има значително намалување во однос на претходните децении.

Барселона е една крајбрежен град, на Медитеранот, на само 120 километри од границата со Франција и прекрасните Пиринеи. Тоа е град со повеќе од 4 илјади години, со многу богата култура и денес а важен културен и економски живот.

Има некои од најважните и најактивни медитерански пристаништа, а во 90-тите, регенерацијата на крајбрежјето му даде неколку плажи, кои сега се супер популарни. Уживајте во а Медитеранска клима фантастично, со благи зими и топли лета.

Прошетката низ нејзините десет области е фантастично за да се восхитувате на нејзините згради, од кои многумина имаат потпис Гауди, нејзините градини и паркови…

Валенсија

Валенсија не достигнува милион жители и е на третото место меѓу најнаселените градови во Шпанија. Регистрирани се 789.744 лица, со малку повеќе регистрирани пред повеќе од една деценија. Годинава имаше загуба од десет илјади жители.

Римјаните го основале овој град во 138 п.н.е која подоцна била окупирана од муслиманите. Во 80 век бил повторно освоен од христијаните, предводени од Хаиме I од Арагон, а многу подоцна во историјата, во XNUMX-тите, градот бил прогласен за главен град на Валенсијанската заедница.

Валенсија тоа е на бреговите на реката Турија, во центарот на заливот Валенсија, и многу блиску до Албуфера де Валенсија, едно од најголемите езера во земјата, кој е дел од прекрасен парк со многу историска, еколошка и културна вредност.

Валенсија Има еден од најголемите историски центри во Шпанија, повеќе или помалку од 169 хектари, така што неговото историско наследство е прекрасно. Ако на тоа се додадат нејзините фестивали и традиции, тоа е одлична туристичка дестинација.

Севилја

La главен град на Андалузија Тоа е прекрасен град кој, генерално, со текот на времето губи население. Минатата година покажа пописот 684.234 XNUMX жители и е рангирана на четвртото место меѓу најнаселените градови во Шпанија.

Севилја Го има најголемиот стар град во Шпанија, со површина од 3.9 квадратни километри, и еден од најголемите во Европа. Не можете да одите во Шпанија и да не ја запознаете Севиља и нејзиното непроценливо историско наследство.

Севиља, сè уште како внатрешен град, има пристаниште, на околу 90 километри од Атлантикот, благодарение на рутата Гвадалкивир. Тој е град со медитеранска клима, со суви и многу топли лета и благи и врнежливи зими.

Севиља има неколку нејзини споменици вклучени во списокот на Светско наследство на УНЕСКО, паркови, градини, цркви, палати... Незаборавно е.

Сарагоса

регистрирајте се денес 675.302 XNUMX жители и е главен град на истоимената провинција и на автономната заедница Арагон. Тој е петти најнаселен град во земјата. Се наоѓа во центарот на долината, на Долина Ебро, на бреговите на неколку реки, 300 километри од Мадрид.

Сарагоса има а полусушна клима, со студени зими и ноќни мразови и топли лета со денови над 30 ºC. Имај убава природна средина, паркови и историско наследство претставено во неговото урбано наследство.

Главно се фокусира на Катедралата-базилика на Пресвета Богородица од Ел Пилар, катедралата Салвадор и палатата Алјаферија, покрај она што може да се види од неговото римско, средновековно, мудејарско, барокно, неокласично, модернистичко и сегашно минато.

Малага

Тоа е град чиј број на жители очигледно расте. Тој е главен град на истоимената провинција и се наоѓа Во Андалузија. Минатата година сними 578.460 XNUMX жители. Е 100 километри од Гибралтарскиот теснец, во центарот на заливот, поминат од две реки.

Малага Основан е од Феничаните, па затоа е и еден од најстарите градови во Европа. е прогласена Историски комплекс и неговото вековно постоење го гледате на улиците, во феникиските, римските, арапските, пунските остатоци...

Прошетка низ Историскиот центар на Малага и историскиот комплекс никого не разочара.

Мурсија

Мурсија порасна во бројот на жители помеѓу 2020 и 2021 година. Се чини дека Основана е од Абдераман II во 825 година, на римска населба и има а богато историско-уметничко наследство минува низ својата муслиманска и христијанска фаза.

Во Мурсија не можете да ја пропуштите катедралата Санта Марија, на Плаза де Белуга, улиците на неговиот прекрасен Стар град со повеќе религиозни и цивилни згради, неговите мостови, многу, неговите паркови и градини...

Палма

Палмата е главен град на Балеарските Острови и бил основан со тоа име од римскиот конзул Квинто Сесилио Метело Балеарико во 123 година п.н.е.. Бил окупиран од вандалите и арапите додека не бил повторно освоен од Хаиме I од Арагон во 1229 година.

Палма е западно од островот Мајорка. Својот најголем урбан развој го имаше во XNUMX век и ужива во прекрасна суптропска медитеранска клима што го прави одлична дестинација за одмор. Всушност, тоа е главната економска активност на островот, сè се врти околу сонцето и плажите.

Лас Палмас

Тоа е главен град на Гран Канарија, провинција Лас Палмас. Ја зазема позицијата 9 на листата на најнаселени градови во Шпанија, со 378.675 XNUMX жители. Основана е во 1478 година и според како што велат Тој е град со најдобра клима во светот.

Лас Палмас има пет плажи, многу зелени површини и населби по кои треба да пешачите за да добиете најдобри впечатоци. Зборувам за Вегета и Тријана, основачките населби, кои во исто време се оние во кои е сместено големото културно, уметничко и историско наследство на Лас Палмас.

Билбао

Денес Билбао има 346.405 жители. Тој е главен град на провинцијата и историска територија на Вискаја, во Пас Васко. Основан е на крајот на 14 век и е на околу XNUMX километри од Бискајскиот залив.

Од отворањето на Музеј Гугенхајм туризмот е во пораст и денес неговите посетители доаѓаат да ги посетат другите негови атракции, вклучително и верски и цивилни градби.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*