Кубански обичаи

Како резултат на мешавината на култури, во процес кој траеше неколку векови, се роди уникатна култура на големо богатство што покажува шпански, абориџински и африкански карактеристики како во уметноста, музиката, гастрономијата и начинот на гледање на животот. Со цел малку подобро да го запознаете кубанскиот народ, во следниот пост прегледуваме некои од најистакнатите кубански обичаи.

Традиционални фестивали на Куба

На Божиќ традиција е семејството да се собере заедно за да ужива во вкусен банкет, кој обично го има свињата како starвездено јадење и разни десерти како завршна обработка. Сепак, во Куба обично не се повикува на Дедо Мраз и затоа размената на подароци не е типична.

Во врска со Новата година, во Куба е вообичаено симболично да се ослободи од сè што е лошо од претходната година, претставувајќи го на кукла што е запалена во пресрет на новата година. Друг начин да привлечете среќа и просперитет е да фрлите вода на рамената. Исто така, вообичаено е во Куба да се слави доаѓањето на Новата година со одличен огномет.

Од друга страна, други популарни кубански фестивали се карневали, дувачки оркестри, парранди, фестивали на селани и фестивали на патроните. Меѓу најистакнатите се карневалите во Хавана и оние на Сантијаго де Куба, Бандос де Мајагва де Сиего де Авила, Харанга де Бежукал во провинцијата Мјабека или Ромериа де Мајо славени во градот Холгин.

Поздрав во Куба

Вообичаено е мажите да се поздравуваат со ракување, а жените со бакнеж во образ. Тие се многу приврзани и никогаш нема вишок на самодоверба бидејќи е дел од нивниот ритуал на комуникација.

Слика | Пиксабеј

Спорт

Кубанците имаат посебен талент за вежбање спорт, така што кубанската делегација обично добива многу медали на Олимписките игри. Покрај тоа, кога станува збор за комбинацијата на слободно време и спорт, бејзболот е едно од неговите омилени хобија до тој степен што многу од најдобрите бејзбол играчи во американската лига доаѓаат од Куба. Други популарни спортови се велосипедизам, пливање, бокс, одбојка и кошарка.

Свадби во Куба

Многу curубопитен кубански обичај на свадби е дека оние што сакаат да танцуваат со невестата, прво мора да стават пари на нејзиниот фустан. Мал симболичен подарок на кој невестата и младоженецот им се заблагодаруваат на своите гости.

Традиционален кубански фустан

Што се однесува до традиционалната кубанска облека, наоѓаме облека како што е гуајабера (парче од вообичаена употреба и гала), капа од јареја (типичен додаток на кубански селанец) и кубанска наметка, традиционална женска облека што датира од XNUMX век.

Гастрономија на Куба

Кујната на Куба е резултат на комбинацијата на шпанска, абориџинска, африканска, јукатеканска, па дури и азиска гастрономија. Меѓу најпопуларните јадења се печено свинско месо, ајајако, конгре, бужуелос, тамалес, касабе и тостоне. Што се однесува до типичните пијалоци, овие се карактеризираат со производство на шеќерна трска и тропска клима на островот, што резултира со слатки и ледени пијалоци како мохито, пиња колада, даикири, куба либре, шампола, ориентален пру, гварапо и кафето.

Точност пред се

Освен ако не се случи некој итен непредвиден настан во последен момент, Кубанците имаат навика да не доцнат на ниту едно место, било да е на состанок, состанок или забава. Тие можат да напредуваат, но никогаш не доцнат. Точноста е длабоко вкоренет обичај.

Грип со свое име

Во Куба вообичаено е да се нарекуваат најсилните настинки и грип со името негативец во сапуница. Кубанците не ја губат својата креативност дури и кога се болни и секогаш ја извлекуваат среќната страна на сè.

Дајте подарок за ништо

Кубанецот е дарежлив по природа, затоа секогаш дава подароци без да очекува ништо за возврат. Тие навистина сакаат да ги изненадуваат пријателите и семејството со неочекуван подарок што им оживува насмевка.

Слика | Куба во Мајами

Сладолед во секое време

Без разлика дали е во нафора или во чинии, овој вкусен десерт е секогаш присутен во животот на Кубанците. Тие не се откажуваат од тоа за светот.

Музиката

Кубанската музика не може да отсуствува и од почетокот на XNUMX век музиката на оваа земја е интернационализирана. Ритами кои ја идентификуваат Куба како „син кубано“, што многумина го истакнуваат како претходник на „салса“ и „ча ча ча“. Постојат и експоненти на неговата музика како Бени Море, Селија Круз или Ла Лупе.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*