Викенд одмор со деца

Слика | Пиксабеј

Викендите се совршена можност да се одморите со деца. Не е важно кое време е во годината. Всушност, дури и не мора да одите предалеку или да правите дополнителни трошоци бидејќи на Пиринејскиот полуостров наоѓаме многу смешни опции за одмор за викенд со деца.

Еве неколку многу уникатни дестинации за посета за време на викенд-одмор со деца. Дали не придружувате?

Динополис во Теруел

Диносаурусите постоеле и Теруел добро го знае тоа. Динополис е единствен тематски парк во Европа посветен на палеонтологијата и диносаурусите, од кои се пронајдени важни остатоци во оваа арагонска провинција.

Откако влеговме во Динополис Теруел, се чини дека се преселивме во паркот Јура. Авантурата ја започнуваме во монтажата „Патувај во времето“, каде што се прави тематска турнеја полна со специјални ефекти со аниматронски диносауруси кои даваат необична страв.

Од друга страна, Динополис исто така има Палеонтолошки музеј кој изложува оригинални фосили, реплики, игри и аудиовизуелни комбинации кои нудат исклучителна прошетка низ палеонтологијата. Исто така е можно да се види како работат научници и палеонтолози.

Посетите на Музејот обично се водат и во секоја просторија детално ќе ги објаснат тајните што ги крие Динополис. Најдоброто нешто е што има различни атракции и активности што ќе ги воодушеват децата, како што е хипер-реалистичен анимиран Т-Рекс или патување до потеклото на човечкото суштество.

Океанографот во Валенсија

Слика | Википедија

Океанографскиот град на уметностите и науките на Валенсија е најголемиот аквариум во Европа и ги претставува главните морски екосистеми на планетата. Поради својата големина и дизајн, како и поради важната биолошка колекција, ние сме соочени со уникатен аквариум во светот каде што, покрај другите животни, делфини, ајкули, фоки, морски лавови или видови curубопитни како белугите и моржовите, единствениот примероци што можат да се видат во шпански аквариум.

Секоја зграда на Океанограф е идентификувана со следниве водни средини: Средоземје, мочуришта, умерено и тропско море, океани, Антарктик, Арктик, Острови и Црвено море, покрај Делфинариумот.

Идејата зад овој уникатен простор е посетителите на Океанографски јазик да ги научат главните карактеристики на морската флора и фауна од пораката за почитување на зачувувањето на животната средина.

Куќата на Ратонцито Перез во Мадрид

Слика | Добар дневник

Легендата за самовилата раскажува дека овој привлечен глодар се грижи за собирање на малите млечни заби на децата кога ќе испаднат, за да им остави паричка во замена под перницата.

Ел Ратонсито Перез потекнува од имагинацијата на религиозниот Луис Колома кој измисли приказна со глувчето како главен јунак за да го смири кралот Алфонсо XIII како дете откако изгубил еден од млечните заби. Според легендата, глушецот живеел во зграда на улицата Аренал во Мадрид, веднаш до Пуерта дел Сол и многу близу до Паласио де Ориенте.

Денес, на првиот кат на бројот 8 на оваа улица, се наоѓа Куќа-музеј на Ратончито Перез, кој може да се посети секој ден, освен недела.

Скијање во Гранада

Слика | Пиксабеј

Скијачко-планинското одморалиште Сиера Невада се наоѓа во природниот парк Сиера Невада, во општините Монахил и Дилар и на само 27 км од градот Гранада. Основана е во 1964 година и има 108 подвижни километри распоредени на 115 падини (16 зелени, 40 сини, 50 црвени, 9 црни). Има 350 топови за вештачки снег, петнаесет училишта од сите нивоа и два снежни паркови ски-ски скијачки кругови меѓу другите услуги.

Сиера Невада е најјужната станица во Европа и највисока во Шпанија. Квалитетот на снегот, исклучителниот третман на падините и комплементарната понуда за слободно време се најголемите побарувања за скијачите.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*