Мечка Панда: помеѓу loveубовта и теророт

Мечка Панда се искачи на дрво

Најголемата земја во светот, Кина, има родно животно што се смета за скоро божественост: мечката Панда, месојаден цицач со потекло од оваа источна земја. Тие се многу посетени во зоолошките градини, не само во локалните, туку и во многу други меѓународни центри. Мечката Панда е толку популарна што е лого на светскиот фонд што ги штити животните, WWF.

Добро е познато дека ова животно во моментов е во опасност од истребување. Многу пати може да изгледа како мирно и невино животно, но други пати може да стане едно од најопасните што постојат на нашата планета земја.

Мечката панда

Мечка панда во зоолошка градина

Мечката панда е убаво, големо животно кое по својот изглед несомнено изгледа како џиновско плишано животно, но е многу повеќе од изглед. Мечката панда има незаситен апетит за бамбус, обично јаде половина ден: вкупно 12 часа јадење. Тој обично јаде 13 килограми бамбус за да ги задоволи своите дневни потреби во исхраната и ги кубла стеблата со коските на рачниот зглоб, кои се издолжени и функционираат како палци. Понекогаш пандите можат да јадат и птици или глодари.

Дивите панди често живеат во оддалечени, планински региони на централна Кина. Ова е така затоа што во овие области има највисоки шуми од бамбус и тие го имаат ова растение на свеж и влажен начин, нешто што тие го сакаат. Пандите можат да се искачуваат и искачуваат високо за да се хранат кога растенијата се оскудни, како на пример во лето. Тие обично јадат седнати, во опуштено држење и со испружени задни нозе. Иако изгледаат седечки, тие не се бидејќи се стручни алпинисти на дрвја и многу ефикасни пливачи.

Млада мечка панда

Мечки панди се осамени и имаат високо развиено чувство за мирис, особено кај мажјаците за да избегнат средби со други и на тој начин да можат да ги лоцираат женките и да можат да се парат во пролет.

Кога женките остануваат бремени, нивната бременост трае пет месеци и тие раѓаат младенче или две, иако не можат да се грижат за две одеднаш. Бебињата панда се слепи и се многу мали при раѓање. Бебињата панда не можат да ползат до три месеци, иако се раѓаат бели и честопати се развива црно-бела боја.

Денес има околу 1000 панди во дивината, околу 100 живеат во зоолошки градини. Сè што е познато денес за пандите е благодарение на оние што се во заробеништво бидејќи дивите панди се тешко достапни. Иако се разбира, најдоброто место за мечка панда, како и за секое животно, е во неговото живеалиште, а не во зоолошка градина.

Непријател на пандата

Мечка панда што оди

Тие обично немаат многу непријатели бидејќи обично нема предатори кои сакаат да ги јадат. Дури ако неговиот главен непријател е човекот. Постојат луѓе кои сакаат да ловат панди за нивните уникатни кожи и бои. Уништувањето на луѓето го загрозува нивното природно живеалиште и тоа е најголемата закана и ги довело до работ на истребување.

Друг непријател може да биде снежниот леопард. Тоа е предатор што може да убие младенчиња панда кога мајката е расеана да ги јаде. Но, кога мајката е таму, леопардот не се осмелува да нападне затоа што знае дека лесно би бил поразен.

Дали напаѓаат панди?

Мечка панда јаде бамбус

Нападите на панда се ретки бидејќи тие ги избегнуваат луѓето и местата каде што живеат. Дивата панда ретко има контакт со човечко суштество, иако лута панда затоа што е испровоцирана или затоа што нејзините млади биле вознемирени може да нападне за да се одбрани.

Во зоолошките градини, мечките панда се преслатки, но иако се ретки, тие можат да нападнат ако се чувствуваат нападнати или вознемирени. Дури и ако изгледаат како мече, тие треба да бидат почитувани како и секое друго диво животно.

Веста за пандата мечка Гу Гу

Мечка панда виси на дрво

Во неколку наврати веста што пристигнува за мечките Пандас е неверојатна. На многумина им е тешко да варат дека ова навидум безопасно животно е толку тврдо. Една таква вест е што се случи со 28-годишниот hangанг iaиао. Неговиот син ја испушти својата играчка таму каде што беше мечката Панда по име Гу Гу, и кога се обиде да го поврати, претрпе тежок напад од него.

Г-дин iaиао страдаше додека животното ја гризна ногата, но нај изненадувачки од сите е што тој не направи апсолутно ништо за да се спротивстави на штетата. Зошто? Па затоа што како и многу ориенталци, има голема почит кон мечката Панда, кого смета дека е национално богатство. Тој вели дека се слатки и дека му е драго што секогаш јадат бамбус под дрвјата. Каков став за повеќе изненадување!

Нај curубопитно од сите е што ако зоолошката градина сака, може да преземе правни мерки против hangанг iaиао за влегување во област ограничена за луѓе, како што е областа Пауда мечка.

Мечката панда Гу Гу

Мечка панда со бебе

Важно е да се спомене дека мечката Гу Гу веќе дојде со историја на напади врз човечки суштества. Една година пред овој болен инцидент со hangанг, предметното животно нападнало малолетник од само петнаесет години затоа што се искачил до границите на местото каде што се наоѓало животното. И неколку години пред тоа, тој нападна пијан странец затоа што го прегрна.

Дефинитивно животните се инстинктивни и не напаѓаат од задоволство туку затоа што се чувствуваат заплашени и тоа им е единствена форма на одбрана. Сепак, за сите оние кои сметаа дека Мечката Панда е еден вид плишано животно, мирно и слатко суштество, веќе видоа дека е подобро да останат будни и да ги почитуваат упатствата на зоолошките градини.

Дали знаевте дека за околу 100 американски долари можете да имате панда мечка одблизу и да комуницирате со неа? Да, се вели дека добро воспитани и обучени на резервно место, тие се многу пријателски расположени. Но, понекогаш е подобро оставете ги мирни и слободни да не претрпи еден од неговите напади, што може да заврши со пустош во текот на неговиот живот, или уште полошо, со смртни случаи.

Веќе сте предупредени, посетете ги, но ве молам, со големо внимание и приврзаност.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Со мојата кума dijo

    Одличен пост! Го прочитав со мојот 8-годишен внук затоа што се сомневавме дали пандата ќе напаѓа луѓе.
    Честитки за ваквата целосна публикација, таа ни помогна да научиме многу за пандите! Ви благодарам! 🙂

  2.   Тео dijo

    Многу добро пишување, многу добра вистина, исто така бев curубопитен дали пандите може да бидат непријателски расположени, иако очигледно тие можат да бидат од семејството урсиди, мечка со тежина поголема од 200 килограми може да направи голема штета со еден удар на нејзината шепа е вистината, патем Кина е земја со најголема територија окупирана од човекот, но не и најголема што би била Русија