Патување до Карпестите Планини

Тие не се толку познати како Андите или Алпите, ниту толку величествени, но сигурно светот на кино и ТВ ги направи популарни. Јас зборувам за карпести планини кои се во Северна Америка.

на Карпести планини Тие припаѓаат на Соединетите држави и Канада и се многу популарна дестинација за пешачење и контакт со природата во овој дел од светот. Денес тие се дел од Национален парк Карпести планини, во државата Колорадо.

карпести планини

Тоа е систем на планински масиви што се одвива паралелно со западниот брег и има Планината Елберт како највисока точка, висока 4401 метарра Тие беа формирани пред милиони години, тоа беше под влијание на глацијацијата на квартерната ера и од ерозијата на атмосферата и вулканската активност.

Пред доаѓањето на европскиот колонист тие беа и сè уште се дом на американските индиски народие како чејан, На апаши o los даx, само да именувам неколку. Тука ловеле бизони и мамути. Пристигнувањето на европските истражувачи со оружје, животни како коњи и разни заразни болести, во голема мера ја трансформираше реалноста на овие народи.

Карпестите планини сериозно биле изучувани научно помеѓу крајот на XNUMX и почетокот на XNUMX век. Кожата и минералите, главно златото, ги мотивирале, а истото важи и за различните населби што започнале да се случуваат оттогаш.

Национален парк Карпеста планина

Ова заштитено подрачје е основано во 1915 година и има продолжение на 1.076 квадратни километри. Има источниот и западниот дел и двата дела се различни. Додека првиот е прилично сув со многу глечери, вториот е прилично дождлив и влажен, што овозможи раст на многу густи шуми.

Внатре во паркот има околу 60 врвови над 3.700 метри високи и 150 водни тела со различна големина. Најниските сектори во надморска височина ги имаат ливади и шуми со борови и елки, но како што се искачуваме на субалпска шума И, ако веќе зборуваме за повеќе од 3500 метри високи, тогаш нема дрвја и алпска ливада.

Најдобро време за посета на паркот е во лето, помеѓу јули и август, бидејќи е скоро 30 степени Целзиусови, иако ноќите сè уште се ладни. Снежи меѓу октомври и крајот на мај. Паркот отворено 24 часа на ден во текот на целата година, освен за одредени посебни датуми што треба да се проверат на веб-страницата и постојат различни видови билети за посетителот:

  • 1 дневно поминување по лице: 15 УСД
  • 7 дена поминување по лице: 20 УСД

Постојат и билети за возила со помалку од 16 лица или за лица кои пристигнуваат со мотор. На Центар за алпски посетители Тоа е добро место за почеток, на највисоката точка во паркот со висина од 3.595 метри, со одличен поглед на ледничките долини и врвови. Покрај тоа, таа обезбедува многу информации за местото. Има друго место како тоа, Центар за посети на Бивер Медоус каде што е прикажан филм од 20 минути и има топографска карта на паркот, плус продавница за подароци и бесплатна WiFi.

Друг центар за посетители е Река Фаун во центарот на градот и исто така постои историско место наречено Холцварт што не враќа во 20-тите години на минатиот век, за да видиме како живееле луѓето во тоа време. Зградите тука се отворени во текот на летото, но во зима можете да ги видите однадвор. На Центар за посети на Каваниче, северно од селото Гранд Лејк, нуди мапи, дозволи за кампување и прикази за паркот. На Центар за откривање на Мореин парк Се наоѓа на патот Беар Лејк и нуди свои експонати и природна патека што овозможува прекрасен поглед на паркот Мореин.

Покрај овие центри за посетители распоредени низ внатрешноста на паркот, патникот може да следи и различни сценски правци. Ако сакате планини, постои Трага Риџ Пат, асфалтиран пат на најголема надморска височина во земјата, кој го преминува преминот Милнер. Тука е и Патот на реката Стара есен, на копно, отворен тогаш од почетокот на јули до крајот на септември, бидејќи има многу кривини.

исто така, има многу места за излети и многу можности на одете на планинарење, јавање или излезете од камп и спијте под theвездите. Долината Кавуниче е прекрасно место за планинарење и е местото каде што се наоѓа Историско место Холцварт и патеката „Којоти“. Сето ова е на западната страна од паркот. За жал, многу од овие патеки беа уништени од поплавите во 2013 година, па сè треба да се провери претходно во центрите за посетители и со ренџери.

На источната страна од паркот се наоѓа Мечка на езерото, со многу убави излетнички места, патеки и глетки. Во летните и есенските месеци има бесплатен автобус. Тука е и езерото Лили со прекрасен поглед на Пингс Лонгс, езерско риболовско пристаниште и лесна патека одлична за семејствата.

Значи, во основа Националниот парк Карпести планини нуди опции за пешачење, денови на пикник, starвездени ноќи во пет зони за кампувањеили што може да се резервира до шест месеци однапред, дозволени се и повеќе груби кампови, јавање на коњ во две штали отворени од мај и исто толку надвор од паркот, риболовни патувања во 50 езера и многу повеќе потоци, гледање птици и животински свет, центри за посетители со информации за човечката окупација на овие земји и многу програми што ги диктираат ренџери или ренџер.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*