Пералехос на пастрмките

Пералехос на пастрмките

Во Шпанија, во рамките на природниот парк Алто Тахо, постои мал град наречен Пералехос на пастрмките. Тоа е планинско место, опкружено со три прекрасни реки, со излети од карпи и шармантна флора и фауна.

Да го видиме денес Peralejos de las Truchas и понудата на пешачење, набљудување птици, лов и риболов и берење печурки, историја и култура што нуди..

Пералехос на пастрмките

пералехос

Некои се откриени во областа. предримски населби која траела до средниот век, па се претпоставува дека била населена долго време. отсекогаш била поврзана со Кралскиот Манор на Молина, основана како независно господарство од Манрике Перез де Лара, помеѓу кралствата Кастилја и Арагон. Титулата најпрво била поврзана со кралот на Кастилја, а потоа и со кралот на Шпанија, и траела се додека не била укината во 1813 година.

пералехос

Оваа ситуација меѓу Арагон и Кастилја настанала по повторното освојување на христијаните, бидејќи иако тајфата Молина била освоена од Алфонсо I од Арагон, областа била повторно населена од Кастилја, така што земјите биле во некаков спор. Истото го решил Манрике Перез де Лара, гроф и господар на Лара, кој добро се сложувал со двајцата суверени, во 1138 година. некои трансфери во рамките на благородништвото и на тој начин, на крајот, тој беше поврзан со кралот на Шпанија.

Вистината е дека тоа треба да го имате на ум овие земји биле многу важни во XNUMX и XNUMX век бидејќи таа била граница со арапскиот свет, но и подоцна, како граница меѓу две важни христијански кралства како на пр Кастилја и Арагон. Кога двете круни ќе се спојат, областа бега и станува побогата, што значи голем урбан развој.

пералехос

Но, внатрешните конфликти, Триесетгодишната војна и војната за шпанското наследство ги претворија овие земји повторно во боишта. Ова, плус болестите што ја погодија Шпанија во XNUMX век, предизвикаа земјиштето на Реал Сењорио де Молина да го изгубат богатството и луѓето. Во конкретниот случај на градот Peralejos de las Truchas го имаше својот најдобар момент во XNUMX век, кога нејзиното население достигна речиси илјада жители.

Колку луѓе живеат овде денес? Околу А. сто и пол (барем така вели пописот од 2015 година), но бројките варираат во зависност од тоа дали е зима или одмор, лето или долги викенди кога ќе пристигне туризмот.

Што да се види и направи во Peralejos de las Truchas

пералехос

Можеме прво да почнеме со самиот град и нејзиниот урбанизам. Овде има два важни плоштади. Ние го имаме Плоштад фонтана, срцето на градските служби, односно каде се црквата, докторот и градското собрание.

Изворот на кој се однесува е цевката за вода за пиење што ја има во центарот. На највисокиот дел од плоштадот има курва, како да бдее над него, со фраза која му оддава почит на Хозе Луис Сампедро: «Реката што не носи„. Другиот плоштад е Плаза градоначалник која е сцена на сите популарни фестивали и главното место за состаноци.

La Црква во Сан Матео Се наоѓа на Плаза де ла Фуенте, а изграден е во век XVI но има некои модификации во 1652 век. Порталот, лак со големи вусоари, датира од XNUMX година. Содржи три кораби во романескен стил распоредени во четири дела со ребрести сводови на врвот.

Црквата Сан Матео, во Пералехос

Во главниот наос има слики во масло од Рибера школа кои претставуваат единаесет апостоли, бидејќи недостасува Свети Андреј, а Исус, неколку олтари, барокен олтар, дрворез на Богородица од Рибагорда, меѓу другото и дрвен орган од XNUMX век. Сè е доста добро сочувано. Црквата има и прекрасна градина и а камбанарија со две дупки чекајќи трето ѕвоно. Ѕвоната служат како часовник за целиот град.

пералехос

Покрај црквата, градот има и некои историски куќи кои го следат традиционалниот стил на овие места. Конструкцијата е изведена од варовнички ѕидар со бел варов малтер кој речиси целосно го покрива каменот, понекогаш туфен камен од Таг. Старите куќи тука се претежно високи меѓу еден и три ката и не многу големи. Најголемите и најквалитетните им припаѓале на најбогатите фармери од тоа време.

Црквата, плоштадите и куќите лесно се наоѓаат на пешачка тура низ улиците на Пералехос де лас Трухас. Ќе ги видите и областите за играње на населението и училиштата. Сега, време е да го напуштите урбаниот центар и да излезете во околината, каде што се кријат природните убавини кои привлекуваат посетители во текот на целата година.

Риболов на пастрмка во Пералехос

Прво, луѓето доаѓаат до лов и риба. Градот има прекрасна средина за овие две активности, секогаш во рамките на законот. Овде, како што покажува името на градот, рибите пастрмка, но ако зборуваме за лов, областа Алто Тајо има Лов на пиринејски елен, лопатар или дива свиња како алтернативи.

Продолжувајќи со трендот на фауната, областа има и прекрасно небо прекрстено со птици. Има многу птици грабавци, како што се златни орли, голема колонија на белоглави мршојадци и исто така диви соколи.

Ако сакаш печурки и тартуфи овде во peralejos de Truchas можете да ги соберете. Секако, прво мора да поминете низ градското собрание и тоа мора да го направите на есен, која е најдобрата сезона за собирање печурки и тартуфи. И во пролет можете, но оние во есен се подобри. Какви видови тартуфи има овде? Имаат црни и бели тартуфи.

пешачење во Пералехос

И, конечно, многу патници доаѓаат до планинарење да уживате во пејзажите. Има многу правци и за сите нивоа затоа не грижете се, не мора да сте специјалист за да си поминете убаво и да уживате. Најпознати правци се оние на Лагуната Таравила и тоа од Долината Хоркахо, но вистината е дека доволно е малку да го напуштите урбаниот центар за да се чувствувате целосно во природниот парк Алто Тахо.

Можете да ја направите рутата пешачењена планински велосипедна турнеја низ велосипедина сите терени, на моторна шина, на велосипед, на прошетка, на автомобил, пакување велосипеди, трчање, на кањонирање, на чакал велосипед, на електричен велосипед, јавање коњи, спелеолошки пат, на кајак/кану, на планинарење, на качување, на каникрос или дури и пат на камилаили. Оној кој најмногу ви се допаѓа!

Пешачење во Пералехос

Овде реката минува низ канали кои прават илјада кривини, проѕирни и силни, а можете да ја гледате од која било карпа во областа. Можете да ја запознаете лагуната Таравила која, иако всушност припаѓа на Таравила, луѓето од Пералехос исто така ја сметаат за дел од нивната околина, или патот до Мартинет, прекрасните погледи или потокот hoz seca, „сувост„. тука е и бездна Ел Чапарал и Сима де лас Гробјас.

Конечно, областа е исто така популарна за историјата на курви, професија која иако исчезна од почетокот на XNUMX век, знаеше да трае пет века. Ганчеросите, пред изградба на патишта и тежок транспорт, Тие беа задолжени за влечење трупци од Пералехос де лас Трухас до Аранхуез по коритото на реката Таџ.или. Опасна работа ако има, трупците беа одврзани и мажите си помагаа со куката наречена Бичеро.

куки

Ганчеросите тогаш биле силни луѓе, со големо познавање на реката и во три групи (предна, средна и задна) успешно ја поминале тешката рута. Професијата умре, но градот се сеќава на неа со гордост, исто како и другите градови во областа Алто Тахо, поради оваа причина фестивалот што ги почестува се смета за регионален туристички интерес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*