Плажите на Пуерто де Санта Марија

Плажата Пунтила

на плажите на Пуерто де Санта Марија Тие се меѓу најдобрите во Шпанија. Не за џабе се вклучени во драгоценото Заливот Кадиз веднаш до оние на Сан Фернандо, Чиклана де ла Фронтера или Кралското пристаниште. Сите тие имаат фин златен песок со кристално чисти води.

Севкупно, има шеснаесет километри плажи кои ги капе атлантски океан кои ви ги нудат сите удобности и услуги. Ако на сето ова се додаде климата на областа, секогаш пријатна и со многу часови сонце, ги имате сите состојки за да уживате на плажите на Пуерто де Санта Марија. За да можете да го изберете оној кој најмногу ви се допаѓа, ние ќе ги разгледаме со вас.

Плажата Пунтила

Плажата Пунтила

Кломоводот од плажата Пунтила

Врамени со устата на Река Гвадалета и Колора плажа, е долг речиси деветстотини метри и просечна ширина од околу деведесет. Бидејќи е блиску до градот, тој е многу популарен. Но, исто така е блиску до борови шуми и дини на Сан Антон, каде што ќе најдете камп.

Исто така, нејзиниот карактер на урбана плажа значи дека ги има сите услуги. Има тим за надзор и спасување со чамци, па дури и амбулантно возило за време на викендите. Ви нуди и тоалети и тушеви, спортски области и комплет за прва помош. Конечно, има приспособени пристапи за лицата со посебни потреби, па дури и специјални столчиња за капење.

Плажата Ел Акуладеро

Плажата Акуладеро

Плажата Акуладеро

Тоа е, точно, веднаш до претходниот, како што е познат и како Колора. Затоа, тоа е помеѓу Чипка y Порто Шери, прекрасната спортска и туристичка марина на Пуерто де Санта Марија. Можете да пристапите до оваа песочна област преку Avenida de la Libertad.

Има речиси осумстотини метри во должина и просечна ширина од четиринаесет. Исто така, ви ги нуди сите санитарни услуги и тушеви. Ќе ве интересира и да знаете дека во него се сместени a археолошки локалитет Архаичен долен палеолит. Ако сакате да ги видите парчињата пронајдени во него, ќе ги најдете во Општински музео од Пуерто де Санта Марија.

Санта Каталина, една од плажите на Пуерто де Санта Марија совршена за Сурфање на ветер

Плажата Санта Каталина

Плажата Санта Каталина

Тоа е, заедно со оние на Леванте и Валделаграна, за кои ќе зборуваме подоцна, најголемата плажа меѓу оние на овој андалузиски град. Долга е околу три илјади и сто метри, а ширина четириесет. Покрај тоа, тој вклучува неколку помали песочни брегови. Поточно оние на Vistahermosa, Red Rab, El Buzo, El Ancla и Las Redes.

Ги има и сите услуги што можеби ќе ви требаат. Меѓу нив, спасувачи со чамци и караули, комплет за прва помош, тоалети и тушеви. Плажата е во форма на кордон и до неа се пристапува и од патот Рота и од урбанизациите во околината.

Како куриозитет, ќе ви кажеме дека неговите води се нешто поладни од оние на останатите плажи на заливот Кадиз. Но, пред сè, ако ви се допаѓа Сурфање на ветер или змејот, Санта Каталина е совршена за вежбање и поради климата и поради брановите.

Плажа Леванте

Околината на плажата Леванте

Импресивната природа на плажата Леванте

Меѓу плажите на Пуерто де Санта Марија, ова го претставува природна изобилство, бидејќи се наоѓа во срцето на паркот Баија де Кадиз. Всушност, тој ги комбинира областите на мочуриштата во делот на устието на реката Сан Педро со други дини.

Со околу четири илјади квадратни метри должина и речиси стотина просечна ширина, има мала натуристичка област. Совршен е и за вежбање спортови на вода како сурфање. Од друга страна, кога сте во природен парк, до него ќе треба да одите пешки или со велосипед (има простор да ги паркирате).

Исто така, од плажа неколку пешачки патеки како онаа што ја користи старата железничка линија од Херез до Трокадеро, која, патем, беше прва во Андалузија. Неколку обиколки на историски места во областа. Меѓу овие средновековните солени станови на Ла Алгаида, местото каде што војската на Наполеан за време на војната за независност или тунелите на старата компанија за челик Андалузија.

Конечно, плажата Леванте има здравствени, спасувачки и спасувачки служби, како и тушеви. Но, уште поважно, тоалетите се прилагодени за луѓе со функционална различност.

Плажата Фуентебравија

Плажата Фуентебравија

Плажата Фуентебравија,

Долг е речиси петстотини метри и широк околу четириесет. Но, има простор за одмор од пет илјади квадратни метри. Се наоѓа во подножјето на карпа, помеѓу Поморската база Рота и урбанизацијата што го добила своето име.

Можете да пристапите до него со одење по шеталиштето и е прилагоден за луѓе со функционална различност. Има и тоалети и тушеви, спасувачи, простор за паркирање велосипеди, па дури и чирингито. Сето ова го прави високо ценет и од националниот туризам и од оние кои пристигнуваат надвор од Шпанија.

Плажата Валделаграна

Плажата Валделаграна

Валделаграна, една од најдобрите плажи во Пуерто де Санта Марија

Се наоѓа помеѓу устата на Река Гвадалета и Плажата Леванте, за што веќе ви кажавме. Има должина од приближно две илјади метри и ширина од околу седумдесет. Таа е обликувана како школка и поминува низ неа. шеталиште од речиси илјада и петстотини метри каде покрај пешачењето можете да уживате и во бројни барови и ресторани.

Сепак, исто така има велосипедски патеки кои ве водат низ спектакуларен пејзаж од солени станови. Совршен е за одмор, но и за вежбање Сурфање на ветер и змејот. Исто така ви овозможува да уживате во прекрасниот поглед на градот Кадиз.

Што се однесува до опуштањето, треба да знаете дека има хамаки и чадори за изнајмување. Исто така, има столчиња за капење прилагодени за луѓе со функционална разновидност и услуги за спасување и изнајмување на педалинки. Можете да пристапите до плажата Валделаграна и пеш и со велосипед или по патот CA-32, ако доаѓате со автомобил.

Ѕидот и Ла Ков

Вол Бич

Ѕидната плажа

Овие две плажи ги ставивме заедно бидејќи ги делат само урнатините на замокот Санта Каталина, крајбрежна тврдина од XNUMX век која им дава необичен воздух и ќе ги потсети песочните плажи на Карибите. Доколку сакате фотографирање, дополнително, на овие плажи ќе добиете прекрасни зајдисонца.

Ѕидот е долг едвај триста и педесет метри, а широк педесет метри. Сепак, има тоалети и тушеви. Исто така, се издвојува по постоењето еден од најзаштитените на целиот залив Кадиз. Можете да стигнете до него пеш преку Avenida de la Libertad или со велосипед по патека за велосипеди. Имате дури и простор за паркирање.

Од своја страна, Ла Калита, лоцирана од другата страна на замокот, е долга околу петстотини метри и широка приближно петнаесет метри. Сепак, најдобриот начин да се дојде до тоа е преку пат кој оди од Пуерто де Санта Марија до Рота. Мора да заобиколите по главната улица на Урбанизација на Вистахермоза а потоа свртете лево. Како и претходната, ви нуди тоалети и тушеви.

Од друга страна, оваа област на провинцијата Кадиз има уште една плажа. Станува збор за Алмаранте. Сепак, нема да можете да уживате, бидејќи е вклучена во гореспоменатата поморска база Рота.

Дали е добро време за уживање на плажите на Пуерто де Санта Марија?

заливот

Плажата Ла Калита

Климатологијата во оваа област на Заливот на Cádiz тоа е бенигно. Затоа, можете да уживате во неговите прекрасни плажи речиси цела година. Поточно, климата е суптропско-медитерански. Зимите се многу благи, а летата топли, но без да бидат премногу топли. Последново се должи на ветровите од Атлантскиот Океан.

Но, пред сè, областа се издвојува по големиот број сончеви часови: повеќе од три илјади годишно. Според ова, врнежите се ретки (околу 400 mm). Не заборавајте дека областа на влијание на Кадиз се нарекува Коста де ла Луз.

За се што ви објаснивме, и крајот на пролетта и почетокот на есента важат за уживање на плажите на Пуерто де Санта Марија. Но, најдобро време за тоа е, логично, летото. Тоа е и време кога ќе се поклопите со повеќе туристи, иако за тоа нема да престанете да уживате во овие прекрасни плажи.

Што да се види во Пуерто де Санта Марија?

Замокот Сан Маркос

Кастиљо де Сан Маркос, еден од главните споменици на Пуерто де Санта Марија

Не можеме да ја завршиме оваа обиколка на плажите во оваа област на Кадиз, а притоа да не споменеме некои од спомениците што можете да ги посетите таму. Двајца се издвојуваат многу во Пуерто де Санта Марија. Тоа е импозантното замокот Сан Маркос, утврден храм изграден во XNUMX век на стара арапска џамија и на Голема приорска црква, изградена на крајот на XNUMX век, иако повторно изградена во XNUMX-ти (оттука и неговите непогрешливи барокни елементи).

Но, можете да посетите и други верски и граѓански споменици во градот Кадиз. Меѓу првите, на победничкиот манастир, манастирите на Светиот Дух и Безгрешното зачнување или испосникот Санта Клара. А, што се однесува до секундите, на куќа Визарон, палатите на Аранибар, Chargers to Indies и Álvarez-Cuevas или Старата Lonja del Puerto.

Како заклучок, ви го претставивме најдоброто плажите на Пуерто де Санта Марија. Сите тие се прекрасни и ги имаат повеќето услуги. Но, искористете ја вашата посета на градот Кадиз за да уживате и во неговите споменици. Зарем не сакате да ја знаете оваа привилегирана област на Шпанија?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)