Полиња со лаванда Брихуега

Слика | Пиксабеј

Долго време, полињата со лаванда во Прованса се многу важна туристичка дестинација за loversубителите на руралниот туризам, природата и фотографијата. Секоја година тие привлекуваат илјадници посетители во потрага по најдобрите пурпурни зајдисонца, како и најдобрите искуства во шармантните села во регионот.

Но, со години не е потребно да патувате во Франција за да уживате во полињата со лаванда. Во Шпанија ги имитиравме соседите со одгледување на ова прекрасно ароматично растение со смирувачки својства. Нешто повеќе од 45 минути од Мадрид се наоѓа Брихуега, прекрасно алкарско село што во текот на месец јули може да изгледа како само уште еден град во Француска Прованса.

Во текот на летото, се случува моментот на максимално цветање за скоро илјада хектари насади со лаванда што го опкружуваат градот и неговиот регион, што нуди уникатен пејзаж со пурпурни и синкави тонови во срцето на Гвадалахара. Брихуега не е Прованса, но стана симбол што дури доведе до културен фестивал. Чудо!

Како да стигнете до Брихуега?

Брихуега се наоѓа во западниот дел на провинцијата Гвадалахара, сместен на долната падина од рамнината Алкарења до долината на реката Таџуа. Се наоѓа на 33 километри од Гвадалахара, 90 од Мадрид и 12 километри од автопатот N-II. На југо-запад од провинцијата Гвадалахара и на левиот брег на реката Хенарес, се наоѓа регионот Ла Алкарија, за многумина неговиот главен град Брихуега.

Слика | Пиксабеј

Потекло на полињата со лаванда во Брихуега

Брихуега отсекогаш бил град на земјоделци и сточари, кој исто така имал одредена индустрија, бидејќи бил седиште на Кралската фабрика за платно, која била активна сè до Шпанската граѓанска војна. Како одминувале годините, економската состојба започнала да се распаѓа и многу Алкари се иселиле во потрага по подобри можности за работа.

Тогаш, еден локален земјоделец по име Андрес Корал се одмори во Француска Прованса и ги откри полињата со лаванда и нивните можности. Поради карактеристиките на растението, тој разбра дека е идеално да се одгледува во Брихуега и тој започна со авантурата за нејзино одгледување заедно со неговите роднини и парфемерот. Тие исто така изградија фабрика за дестилација за суштина од лаванда која произведува 10% од светското производство и се смета за најдобро опремена во Европа.

Овој проект создаде многу работни места во регионот и резултираше со ревитализација на регионот кој почнуваше да оди во рецесија.

Слика | Пиксабеј

Фестивал на лаванда Брихуега

Она што започна како настан помеѓу пријателите, стана настан за уживање во уникатно гастрономско и музичко искуство во неспоредлив амбиент. Се слави на почетокот на бербата на лаванда и трае два дена. Градскиот совет на Брихуега организира тури со водич кои вклучуваат автобуски превоз од градскиот парк Марија Кристина, секој викенд во јули.

Откако ќе заврши фестивалот Лаванда, милиони цвеќиња се собираат и потоа се минуваат низ фотографиите, вадејќи ја нивната суштина и станувајќи дел од најексклузивните парфеми и есенции на пазарот.

Слика | Википедија

Што да видите во Брихуега?

Брихуега се наоѓа во долината на реката Тажуа каде зеленилото на долината и го донесе прекарот Jардин де ла Алкарија благодарение на неговите богати овоштарници и прекрасните градини. Заградениот град Брихуега беше прогласен за историско-уметничко место заради неговото културно наследство.

Неговиот wallид датира од XNUMX век и пред многу векови, неговите wallsидови целосно го бранеле градот. Неговиот сегашен комплет е огромен, долг скоро два километри. Неговите врати, онаа на Балскиот терен, онаа на Синџирот или Сводот на Козагон, се отвораат за нејзините тајни и историјата на градот.

Кастиloо де ла Пиедра Бермеја се наоѓа на југот на градот. На врвот на оригиналната муслиманска тврдина, соби се додадени во романски стил во XNUMX век, а подоцна била изградена и преодната капела во готски стил.

Неговите верски споменици нè внесуваат во деталите за доцната романескна и разликите на готската во текот на неговото патување: тоа го илустрираат Санта Марија де ла Пења, Сан Мигел или Сан Фелипе. Остатоците од Сан Симон се мудејар накит кој се крие зад повеќе згради.

Меѓу граѓанските згради, градското собрание и затворот, се издвојуваат ренесансните куќи како оние на Гомез и другите во новите квартови и Сан Хуан. Но, без сомнение, граѓанскиот споменик како врвен е Реал Фабрика де Пањос, центар на индустриската активност на Брихуега и чии градини од 1810 година го почитуваат прекарот на овој град.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*