Прекрасни градови Кастелон

Морела

Да се ​​открие прекрасните села на Кастелон Тоа е еден од најдобрите планови што можете да ги направите за патување. Оваа провинција на шпански Леванте комбинира прекрасни крајбрежни градови каде што имате прекрасни плажи со други градови во внатрешноста кои ви нудат импресивно монументално наследство.

Кастелон е опкружен со провинции на Тарагона на север, Теруел запад и Валенсија на југ. И има крајбрежје од соништата со прекрасни плажи во него Брегот на цветот на портокал, кој го добива ова име од цветот на портокаловото дрво, толку вообичаено во областа. Но, исто така, спектакуларни планински пејзажи лоцирани во Планинските венци Ирта и Еспадан. И некои места и други се дом на прекрасните села на Кастелон. Ајде да ги запознаеме.

Морела, патување во минатото

Аквадукт Морела

Аквадукт на Санта Лусија, во Морела

Токму во Мајсторство го имате градот Морела. Посетата ќе ве натера да помислите дека сте патувале во Средновековен. За таа идеја придонесува само визијата за неговите импозантни ѕидини и неговиот замок на врвот на градот. Последново е арапско утврдување од XNUMX век кое подоцна било реформирано. Има парада, палата на гувернерот и други, кулата Пардалеа, цистерни, кули за почит, павилјони и одморалишта, а сето тоа ќе ви даде идеја за нејзините големи димензии.

Од своја страна, на аквадукт на Санта Лусија Изградена е во XNUMX век и на Градска сала Станува збор за готска градба од XV. Но, ова не е единствената величествена палата во Морела. Исто така, ве советуваме да ја посетите Куќата на кардиналот Рам, моментално хотел; на на Братство на земјоделцина Студии и Consell О утврдена куќа на Бруска и Креисел. Од друга страна, во праисториските пештери на Морела ла Вела има слики прогласена за светско наследство.

Што се однесува до верските споменици на градот Леванте, ви препорачуваме да ги видите протоерејска црква Санта Марија, готска зграда. Во него се истакнуваат впечатливите двери на Девиците и Апостолите. Но, не пропуштајте ги неговите спектакуларни прозорци од рози со витражи од XNUMX век и, откако ќе влезете внатре, неговите спирални скалила, извајаниот хор, главниот олтар и оргулите на Френсис Турул.

Заедно со него, треба да го посетите и црквите Сан Хуан, Сан Мигел и Сан Николас. И, исто така, манастирот во Сан Франциско, јасен пример за валенсиската готика, и испосникот Санта Лусија, изграден во XNUMX век. Конечно, на дваесетина километри од Морела го имате спектакуларното Манастир Богородица Валивана, чија резба од XIV е заштитник на градот.

Villafamés, пејзаж од соништата

Црква на Успение

Црквата Успение во Вилафамес, едно од прекрасните села во Кастелон

Сместен на рид од кој можете да ја видите градината на овоштарникот Кастељон, во малиот град Вилафамес доминира и замокот со ѕидови. За да стигнете до ова, ќе мора да одите низ тесните и кривулести улички на кварта, кои го сочинуваат неговиот прекрасен стар кварт со муслиманско потекло.

El замокот и тој е арапски и е комплетиран со неколку одбранбени кули, меѓу кои се издвојува импозантната поклонска кула, како и други градби. Подеднакво спектакуларно е и Палатата Батле, зграда од XNUMX век испишана во валенсиската граѓанска готика. Во ова можете да ја посетите Музеј на современа уметност Висенте Агилера.

Но, Villafamés се издвојува и по своите археолошки остатоци. Меѓу нив, оние на Tossal de la Font, од периодот на неандерталците; оние на Пештерата Матутано, од горниот палеолит; оние на Замок палто, со пештерски слики, и оние на гр Теснецот - Аголот на стаорец, од Пиринејскиот период.

Што се однесува до религиозното наследство на градот Кастелон, посетете го црквите на крвта, средновековна градба реформирана во барокот, и на Успение, XNUMX век. И исто така, на Ермитажи на Сан Рамон, изградена во осумнаесеттиот, и на Сан Мигел, кој дури имаше и хостел за пустиникот и за земјоделците. Како сето ова да не е доволно, Вилафамес е многу блиску до прекрасните плажи на Беникасим.

Алкала де Чиверт, уште еден скапоцен камен меѓу прекрасните градови Кастелон

Замокот на Чиверт

Замокот Чиверт

Се наоѓа во регионот на Под мајсторство, територија на транзиција помеѓу Коста дел Азахар и планините во внатрешноста, Алкала е опкружен со полиња со маслинки и портокалови дрвја. На него, во овој случај, гледа и замок одозгора Чиверт. Се состои од арапски ѕиден ограден простор од XNUMX век и темпларска тврдина од XNUMX век.

Но, ова не е единствениот извонреден споменик во градот Леванте. Вистинскиот Дом на културата Се наоѓа во ренесансна зграда. И на Кулите Cap y Corb и Ebrí тие биле изградени, соодветно, во XNUMX и XNUMX век за одбранбени цели. Од своја страна, на Приго на кралот Станува збор за обелиск поставен по повод преминот на Карло IV низ градот на пат за Барселона во 1802 година.

Не помалку е религиозното наследство на Алкала. На црква Сан Хуан Баутиста Станува збор за прекрасна валенсиска барокна зграда изградена во XNUMX век. Неговата фасада има четири портали и задна камбанарија со октагонален план на подот. Ви препорачуваме и да ја посетите Црквата Сан Кристобал и Ермитажи на Калварио и Сан Антонио, и двајцата исто така од XVIII. Од своја страна, онаа на Света Луси и Свети Бенедикт Тоа е од седумнаесеттиот и Капела на Богородица на Оставените Има еднокораб и купола.

Ares del Maestre, град со разгледници

Арес на мајсторот

Поглед на мајсторот за Арес

Сега пристигнуваме во овој мал град кој се наоѓа во срцето на Високо мајсторство висока над илјада метри. Чистата панорамска глетка на Арес вреди затоа што изгледа како разгледница, со огромната мола или кружна планина што се чини дека излегува од самите нејзини темели. И, над ова, импозантното темпларски замок изградена на друга од римско време. Дополнително, ја има единственоста што дел од нејзините објекти се ископани во карпата.

Зачувани се и некои од старите портали на ѕидините и многу куќи од средновековно потекло. Ова е случај со примитивното затвор, датиран во тринаесеттиот век. Од своја страна, Градскиот совет стар рибен пазар Станува збор за граѓанска готска градба во која се издвојуваат сводовите на Мудејар од XNUMX век и Каптер Куќата.

На периферијата на вилата го имате Торе Белтранс утврдена фарма, за која се верува дека била изградена во XNUMX век на стара муслиманска фарма. и во Долината Лос Молинос можете да видите збир од пет конструкции од овој тип кои датираат од XVII или XVIII со нивните езерца за собирање вода и нивниот систем за цевки.

Од друга страна, меѓу религиозните градби на Арес, на Црква Успение на Богородица, изградена во XNUMX век. Тој е во барокен стил, иако е изграден на урнатините на друг претходен романескен храм. И покрај неа, на испосници на Санта Барбара и Санта Елена, вториот се наоѓа во истоимената фарма. Конечно, во општина Арес има неколку локалитети со пештерски слики. Меѓу нив, на Гасула Равинна Пештерата Ремигиус или онаа на Грб на мелницата Дарер.

Пењискола, плажи и историја

Замокот Пешискола

Замокот на Папа Луна виден од морето

Ја завршуваме нашата обиколка на прекрасните градови Кастелон во историската Пењискола, која, поточно, е дел од мрежата на Најубавите градови во Шпанија. Засекогаш поврзан со Папа Мун, кој починал во својот замок, се издвојува и по својата природна убавина, бидејќи се наоѓа на томболо или истмус што води кон Медитеранот. Следствено, ви нуди прекрасно плажи како што се урбаните Север и Југ, но и Виудас, Русо или Кала Пуерто Азул.

Сепак, веќе го спомнавме големиот симбол на Пењискола. Тоа е за Замокот на папата Луна, сместен на карпата што го дели градот. Во романескен стил, таа била изградена од темпларите на крајот на XNUMX век. Токму во комплетот што го сочинува овој објект се издвојуваат и други, како што е таканаречената базилика на темпларите или стражарницата.

За да стигнете до замокот, ќе мора да поминете низ историски шлем на вилата, која е пред вашите нозе и е исто така многу убава. Тие се тесни и стрмни улички каде што ќе најдете бели куќи украсени со цвеќиња и светлини како што се порталите на Сант Пере и Фоск. Ќе го најдете многу љубопитно Куќа на школките, чија фасада е покриена со нив. И многу различен карактер има Снукер, голем јаз меѓу карпи низ кои излегува морето во бурните денови.

Од друга страна, ви препорачуваме да ја посетите Музеј на морето, каде од прва рака ќе дознаете како изгледал животот на рибарите во градот уште од античко време. И во општината Пењискола имате два еколошки накит: Природен парк Сиера де Ирта и Марш. Во првиот од нив, исто така можете да го видите кулата бадум, кој бдееше над морето, и на Ермитаж на Сан Антонио, изградена во XNUMX век и каде секоја Велигденска недела се одржува аџилак.

Токму, комплетирањето на религиозното наследство на овој град во Кастелон е испосник на Богородица де ла Ермитана, во која се наоѓа ликот на заштитникот на градот. И на парохиска црква Санта Марија, кој ги комбинира готски и барокни стилови бидејќи бил изграден во XNUMX век, а зголемен во XNUMX-ти век.

Како заклучок, ви кажавме за пет прекрасните села на Кастелон. Но, можеме да ви покажеме многу други. На пример, Монтанехос, во регионот на Алто Мијарес; Море Оропеса со своите прекрасни плажи; Сегорбе, со својот спектакуларен стар град, или Јерика, со својата кула Мудејар на ѕвона. Сето ова без да се заборави самиот главен град, Кастелин де ла Плана, полн со интересни споменици. Осмели се да ги знаеш сите овие прекрасни градови Comunidad Valenciana.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*