Прошетка низ Рио Мундо во Албасете

Слика | sierradelsegura.com

Помеѓу Сиера дел Сегура и Сиера де Алкараз, во Албасете, се наоѓа Каларес дел Рио Мундо и природниот парк Ла Сима. Природна област полна со лешници, борови и дабови каде што се роди реката Мундо, која по својата патека помеѓу карстни пештери и галерии го прави патот да падне во форма на импресивни водопади високи над 100 метри.

Ако наскоро планирате да патувате во Албасете за да ги знаете богатствата на оваа провинција Кастилијан-Ла Манча, Запишете на списокот со места за посета на Каларес дел Рио Мундо и природниот парк Ла Сима.

Започнете ја посетата

Добар начин да ја започнете посетата на Рио Мундо во Албасете е прво да отидете во Центарот за интерпретација на природниот парк лоциран во градот Јесте. Тука посетителот може да направи краток пристап кон флората, фауната и живеалиштата, што ќе се види подоцна за време на екскурзијата, преку информативни и аудиовизуелни панели, модели, витрини за плакати итн.

Во овој центар за толкување на природниот парк Каларес дел Рио Мундо и Сима постои област посветена на геоморфологијата во која е пресоздадено една од пештерите со сталагмити и сталактити. Во главната просторија има област посветена на различни екосистеми и два терариума со влекачи и водоземци.

Покрај тоа, на ова место посетителот ќе може да собере информации за сите активности што можат да се направат во овој природен простор. За ова, тие обезбедуваат мапи со маршрути, ги означуваат рекреативните области, правилата што треба да се усогласат за време на посетата и неколку корисни совети.

Светска река

Слика | Booking.com

Во случај да претпочитате да одите директно до изворот на Рио Мундо без да поминете низ Центарот за толкување, ќе мора да одите во општината Риопар во Албасете. Откако ќе стигнете таму, одете по патот CM-3204 додека не наидете на знакот што го означува изворот на Рио Мундо.

Постои мрежа од патеки што минуваат низ Каларес дел Рио Мундо, но главната патека е онаа што води до изворот на Рио Мундо, до која може да се стигне пеш за неколку минути. Трасата се одвива преку патека помеѓу борови, тополи и дабов даб што ни овозможува да ја видиме големата разновидност на растителни видови кои постојат во овој природен парк, но исто така и на животните, поради птиците, влекачите или инсектите што можеме да ги најдеме на нашиот пат .

Во Парае де лос Хорос е местото каде што е роден. Водата тече низ неколку пештери и внатрешни галерии сè додека не излезе од Куева де Лос Хорос, каде течноста паѓа по вертикалните карпести wallsидови во серија водопади и скока многу метри високи, формирајќи нови и мали. Паѓа додека не се појави реката Мундо собрани во базени на помала надморска височина.

Слика | Од Солеа

Протокот може да биде многу променлив, така што за да ја видите реката Мундо во целиот нејзин раскош треба добро да го изберете моментот на посетата. Најмногу препорачливо време е пролетта, со топење на планините и сезоната на дождови. И, исто така, кога ќе се појави феноменот Ел Ревентон, што се случува неколку пати годишно кога потекнува необична експлозија на вода (50 литри во секунда), станувајќи спектакл на импресивен шум и сила.

Друга можност во природниот парк Каларес дел Рио Мундо и де ла Сима е да ја посетите Куева де Лос Хорос, на надморска височина поголема од 1500 метри, од каде потекнува речното корито. Патека што има некои потешкотии и за која е потребно да се добие специјална дозвола од Делегацијата за животна средина Албасете.

Но, ова не е сè. Друга рута што може да се направи во овој природен парк нè води до Мирадор дел Коро. Оваа рута има ограничен пристап за да се избегне нејзиното пренатрупаност, не поради неговата тешкотија. За да можете да го направите тоа, мора да одите со овластен водич. Во туристичката канцеларија Риопар можно е да најмите еден.

Што да донесете за посетата?

За да направите екскурзија на овие карактеристики во природата, погодно е да носите удобна облека и обувки, како и мапа со маршрута, ранец со вода, храна, капа и крема за сончање и дополнителна батерија за вашиот мобилен телефон.

Што да видам повеќе на патувањето?

Јесте | Слика | Википедија

Риопар

Градот е поделен на Риопар нуево и Риопар виехо, на ова последно место можете да ги видите урнатините на неговиот замок и црквата Вирген де лос Долорес.

И ова

Во случај на започнување на посетата на Рио Мундо со одење во Центарот за толкување на природниот парк Каларес дел Рио Мундо и де ла Сима, Можете исто така да го искористите патувањето за да го запознаете Јесте, средновековен град кој има замок, манастир Францискански, Успение на црквата и скитот на Сантијаго.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*