Римската култура

Ромите тоа е еден од најневеројатните градови во Европа. За amубен сум во овој град, не може да биде поубав, покултурен, поинтересен ... Невозможно е да се досадуваш, невозможно да имаш лошо време, невозможно да не се чудиш на секој чекор.

Рим е фантастичен и денес ќе зборуваме за Римската култура, да знаете нешто пред да патувате.

Ромите

Градот е главен град на регионот Лацио и Италија и тоа е трет најнаселен град во Европската унија. Тоа е град со три илјадигодишна историја и бил првата голема метропола на човештвото, покрај срцето на една од најважните и највлијателните древни цивилизации.

Историјата произлегува од секоја улица, секој плоштад, секоја зграда. Тоа е градот со најголемите архитектонски и историски богатства во светот и од 1980 година е на листата на Светско наследство на УНЕСКО.

Мислам дека пред да одите во посета на земја или град треба да прочитате, да истражувате, да впиете информации за дестинацијата. Така, можеме да изградиме интерпретативна рамка за она што ќе го видиме или доживееме. Тоа не го откажува изненадувањето, ниту iosубопитноста, ниту задоволството. Напротив, тоа го прави огромен, бидејќи нема ништо поубаво од тоа да го видиме во прво лице она што го знаеме само преку книги или социјални мрежи.

Римската култура

Модерен Рим е а еклектичен град, фантастична комбинација на традиционалното со современото. На социјално ниво, животот се врти околу семејството и пријателите и тоа се гледа кај луѓето и во секојдневниот живот. И покрај тоа што е главен град, постои одреден воздух од голем град што останува, особено во населбите и нивните пазари и покрај постојаното доаѓање и заминување на туристи.

Рим и храна одат рака под рака. Не е ништо ново. Римската гастрономија е едноставна, но богата и со многу вкус. Социјалниот живот се врти околу храната, состаноците, пазарењето, после вечера. Римјаните обично јадат заедно, со семејството и пријателите, и тоа време околу масата е вредно. И ако сакате да видите нешто од ова, подобро е да избегате од туристичките ресторани или навистина популарните области.

За да добиете квалитетна и поавтентична римска храна, мора да тргнете од побегнатиот пат. Најдобрите места за јадење и пиење како локалното население се обично оние без туристи. Еве неколку препорачани места: за појадок можете да го пробате Caffé Sab't Eustachio, во близина на плоштадот Навона, што работи од 30 -тите. За ручек, La Taverna dei Fori Imperiali, семеен ресторан недалеку од Колосеум, на Виа дела Мадона деи Монти, 9.

Ако сакате да пазарувате и да јадете на плоштад или пеш, тогаш можете да пазарувате во Фа-био, во близина на Ватикан, на Виша Германико, 43. За вечера, Ла Карбонара, традиционален италијански ресторан во Монти, на Виња Паниспема, 214. Ако е пица, Густо, на плоштадот Аугусто Императоре, 9. За добар сладолед, Чампини, помеѓу Пјаца Навона и Шпанските скали.

Во однос на прослави и забави во РимВистината е дека постојат традиции кои се многу значајни за Римјаните. На пример, постои Карнавал, што се слави и во остатокот од земјата. Карневал во Рим трае осум дена и ќе видите музичари, театарски претстави, разни концерти на улица. Добро време е да шетате по улиците и да уживате весела атмосфера.

Божиќ и Велигден се најважните христијански празници во градот, во прилог на тоа тие го означуваат почетокот на празниците. Покрај тоа, за овие две забави се готват специјални јадења како што се панетоне и панфорте за Божиќ или колбас Котечино, на Велигден Минестра ди Паскеа, јагнето Анџело, велигденскиот леб Губана ... С Everything среде Преку крстот, која оди од Колосеум до Римскиот форум на Велики петок, благословот на Папата на плоштадот Свети Петар и божиќната миса ноќе во црквите украсени со јасли ...

Покрај христијанските празници, исто така Рим живее национални празници, кои овде во Италија се неколку. Секој град, исто така, го слави своето светои во случајот на Рим се Свети Петар и Свети Павле. Забавата паѓа 29 јуни и има маси во црквите, па дури и огномет од Кастел Сант Анџело.

Храна, забави, луѓе ... но исто така е вистина дека друго поглавје е составено од историско и архитектонско наследство На повикот Вечен градНа Отсекогаш сум шетал по Рим, вистината е дека само во неколку наврати се возев со јавен превоз. Не затоа што е незгодно, туку затоа што ако времето е добро и имате удобни чевли, нема начин да се изгубите на неговите улици. Го правиш секое откритие!

Тоа е или да, класиците не можат и не треба да недостасуваат: посетете го Пантеон, изградена од Адријан во 118 п.н.е., дозволете да се искапите во светлина или дожд што продира низ дупката на покривот, искачете се на Капитолин Хил и размислете за Форумот, седнете на скалите на Шпански чекори и видете ја Фонтана дела Баркачија или станот на поетот hон Китс, возете велосипед или прошетајте по Преку Антика, прошетај попладне Пјаца Навона, стави ја раката во Бока дела Верита, посета на Колосеумот, ако е можно на зајдисонце, посетете го Пазар Кампо де Фиори, влезете во Ватикан, одете до музеи, на Крипта Капучин, истражете го Еврејско гето во Трастевере, фрлете паричка во Фонтана ди Треви.

Запомнете дека Рим има 3 илјади години историја, од антиката, до првите години на христијанството, средниот век, ренесансата или барокното поглавје на градот до модерното време. Секоја зграда, секој плоштад, секоја фонтана, има своја историја и дава навистина уникатен отпечаток на римската култура.

Секако, едно патување не е доволно. Мора да се вратите во Рим неколку пати, во различни периоди од годината. Секогаш ќе откриете нешто ново или ќе се заубите во нешто што веќе го знаете. Таа мешавина на чувства помеѓу знаење и препознавање е најдобра.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*