Романтични празници во Париз

Париз е романтичен град пар екселанс и има многу парови кои доаѓаат со надеж дека ќе живеат неколку романтични денови шетајќи низ нејзините улици, нејзините популарни споменици и неговите извонредни ресторани.

Ако размислувате да одите во Париз со вашата подобра половина, напишете ги овие совети за да го претворите патувањето во нешто добро, но добро романтика: места за посета, ресторани за јадење и јадења по вкус. Се со loveубов, многу убов.

Романтични посети во Париз

Un мало крстарење по водите на Сена не треба да недостасува. Особено кога бродот за крстарење поминува под Понт Мари а традицијата укажува на бакнување. Фотографија и меморија врежани засекогаш.

Во однос на музеите, прекрасната Делата на Моне се наоѓаат во Музејот на оранжеријата И, ако и двајцата делат Impубов кон импресионизмот, убаво е да застанете пред овие дела полни со боја и светкави светла.

Се искачи на Ајфеловата кула Тоа е уште еден врв, особено ако можете да вечерате во еден од неговите ресторани за да уживате во луксузната услуга со најдобар поглед кон француската престолнина. Најдобар начин да избегате од долгите редови што се формираат, особено во екот на сезоната, е да резервирате вечера, затоа имајте го тоа на ум.

Ако толку многу елеганција не оди со вас и повеќе ви се допаѓа опуштената работа, можете да се одлучите за прошетка и вечера во латинскиот кварт. Тесните улички на овој дел од Париз се шармантни, има мали места, скали, улички, кафулиња и скриени тераси.

El Парк на Бут-Шомон Таа е една од најубавите во Париз бидејќи има карпи, храмови и водопади. Тоа е во околија 19 и исто така е една од најголемите во градот. Ако се сомневате во живеење или не посета на парк, изберете го овој. Може да се шетате рака под рака по нејзините патеки, да јадете нешто и да уживате на отворено. Истото во најпопуларните Градина Тјулери, најголемиот и најстариот јавен парк во Париз.

El Градина на туилери Дизајниран е од истиот човек кој ги дизајнираше огромните и убави градини на Версај, па ако не ја посетувате палатата, можете добро да го замислите тука. Како дополнителна информација, УНЕРСКО ги прогласи Светско наследство во 1991.

Оскар Вајлд е еден од најромантичните писатели во историјата и неговиот гроб е на популарните гробишта Пер Лашеис. Шест години веќе постои Wallид за бакнежи што ја одделува гробницата бидејќи обичај беше да се остави трагата на карминот на неа. Напиша Оскар Вајлд Бакнежот може да го уништи човечкиот живот, па оттука и обичајот.

Во тоа време има дел од Париз, а киното стана популарно кај париските парови кога станува збор за фотографирање на венчавки: тоа е Понт де Бир-Хакеим, западно од градот. Се појави во филмот Почеток y Последното танго во Париз, на пример, и ја има Ајфеловата кула како позадина. Друг познат мост е Понт де Артс со нивните катанци. Неодамна беше исчистен од катанци бидејќи неговата тежина го загрози мостот.

Мојот омилен мост е сепак Понт Неф со своите „приватни ќошиња“ со клупи совршени за пар да седи, да има романтичен поглед и да се фотографира. Прошетка по Галерија Вивиен Исто така, има свој шарм бидејќи галериите се прекрасни со мозаични подови и стаклени тавани. Тоа е многу романтично место и има продавници, кафулиња и барови за да изгубите неколку минути.

И ако ви се допаѓаат погледите, тогаш можете да одите на зајдисонце на Тура во Монпарнас, висока 210 метри и тоа е вистински облакодер.

Романтични оброци во Париз

Веб-страница која е многу популарна благодарение на телевизијата е Kong. Тоа е а ресторан со стаклен покрив што се појави во серијата Секс во градот. Погледот на реката Сена е одличен. Ги отвори вратите во 2003 година и има многу модерен воздух со стаклен таван и акрилни столици, создавање на престижниот декоратор Филип Старк. Има одлична атмосфера, добро снабден коктел бар и одлична кујна.

Е на петтиот кат од зградата Хаусман и секој прозорец има различен поглед на Париз: Понт Неуф, самарјанската зграда со својот стил Арт-Деко, Сиена, седиштето на Луј Витон. Има зона за пушење на отворено, многу шик со својата златна декорација во стилот Луј XVI, и мени што, иако не е ефтино, не го уништува вашиот џеб.

Повеќе, ако вашиот план е романтично излетување. Почетните јадења се околу 20 или 25 евра, главните меѓу 30 и 50 евра и десертите од 13 до 15 евра. Менито за ручек започнува од 35 евра и исто така можете да уживате во бранч за слични цени.

Типично слатко на Франција се макарони И иако се купени насекаде, има некои подобри од другите: Керет е продавница со многу вкусови во близина на Ајфеловата кула, на Елисејските полиња е Ладура а исто така и оние од Jeanан-Пол Евин, но ако сакате егзотични вкусови има макарони од Садахару Аоки, Јапонски стил.

Во романтичен појадок не можете да пропуштите зголемување а меѓу петте најдобри места за купување се Ерик Кајзер (на улицата Монж и само 1 евро), Гонтран Шериер (на улицата Калаинкур) или РДТ на улицата Турен.

Така, ако патувате во Париз во романтичен план, комбинирајте некоја од екскурзиите што ви ја препорачуваме со елегантна вечера, со постмаратонски loveубовен појадок со кроасани и добро кафе. Никогаш нема да го заборавите Париз.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*