Рурални куќи во Галиција, совети и идеи за престој

Галициска рурална куќа

El руралниот туризам во Галиција продолжува да растеНе е за ништо што сме во заедница која има многу добро чувана рурална област во која има прекрасни пејзажи и бесконечни традиции. Затоа, сè повеќе луѓе избираат да се повлечат во руралната Галиција за неколку дена, да уживаат во спокојството на овие области и да можат да остварат контакт со природата.

Toе ви дадеме некои совети кога барате рурална куќа а исто така и некои идеи за руралните куќи во Галиција кои можат да бидат добра опција. Во моментов постои голем рурален туризам, затоа нема да биде тешко за нас да најдеме сместување во овие рурални центри во куќи кои го задржуваат целиот свој шарм.

Совети за избор на рурална куќа

Квинта де Сан Амаро

Една од работите што треба да ја земете предвид од почеток е ако сакате копно или крајбрежје, бидејќи во Галиција се вклопуваат овие две можности. Постојат рурални куќи во близина на крајбрежјето, за да можат да уживаат во неверојатните плажи, но други што се наоѓаат во внатрешните места како што е Оренсе и кои исто така нудат неверојатни предели. Откако овој чекор е решен, треба да ја најдеме идеалната рурална куќа. Можностите во овој случај се бесконечни, бидејќи некои се дизајнирани за авантуристички туризам, други бараат тотална релаксација, има такви што се насочени кон парови, а други кон семеен туризам. Добра идеја е да го разгледаме типот на туризам што го бараме за да најдеме куќа што одговара на она што го сакаме.

Едно нешто што треба да се има на ум е дека некои куќи се наоѓаат во близина на големи центри или градови но другите се прилично далечни. Ако сакаме да посетиме други работи или да имаме град во близина, мора да ги ограничиме и избраните рурални куќи. Во Галиција нема проблем, бидејќи во многу наврати сме на неколку километри од градот во рурални и многу тивки места.

Кога резервирајте секогаш подобро е да го направите тоа однапред, особено на места кои се многу популарни, како што се оние во близина на градовите како Сантијаго де Компостела. Во лето има многу повеќе туризам, но секогаш мора да имате предвид дека окупацијата се зголемува за време на викендите и за долгите викенди.

Некои од најдобрите рурални куќи во Галиција

При избор исто така можеме да имаме малку инспирација. Постојат многу рурални куќи како што велиме, така што тука ќе видиме само некои кои имаат многу добри препораки и прегледи, но тоа не значи дека тие се единствените што вредат.

Квинта де Сан Амаро

Квинта де Сан Амаро

Започнуваме со една од руралните куќи кои имаат тенденција да маѓепсаат и за која се зборува многу. Ла Квинта де Сан Амаро е синоним за елеганција и квалитет, лоциран во Меањо, во срцето на познатиот Риас Баиксас. Оваа област опкружена со лозја е идеално место за одмор и вкус на познатите вина со назнака за потекло. Сместувањето има голем отворен базен со поглед на долината, па затоа се препорачува да го посетите во текот на летните месеци за да го искористите вашиот престој. Покрај тоа, ова сместување обично нуди посета на винарија во Албаришо, што е одлична додадена вредност. Типичната камена куќа не го губи својот шарм и можеме да најдеме места како што е голем двор од камен и стара реновирана житница.

Кабанас до Баранко

Шумски кабини

исто така, познат како Кабашитас дел БоскеСе соочуваме со прекрасен вид рурална куќа која нуди многу приватност, дизајнирана специјално за парови кои сакаат да го поминат викендот во спокој. Мали независни кабини лоцирани во градот Серу де Оут во Коруња, во близина на плажите Мурос на устието Ноја. Тие нудат неколку интересни услуги, како што се полн фрижидер и селски појадок, како и прием на домашни миленици.

Ректорален Fofe рурален дом

Fofe рурална куќа

Како што покажува и нејзиното име, оваа рурална куќа се наоѓа во стара галициска ректоратика, обновена прекрасна камена куќа, но во која се обидуваше да се зачува класичниот изглед на секогаш со сите моментални удобности. На куќата потекнува од XVII век и се истакнува по својата утврдена кула. Има големи градини за одмор и исто така ресторан каде служат посакувана галициска кујна. Сместено е во градот О Ковело во Понтеведра.

Рурална куќа А Фервенца

Рурална куќа А Фервенца

Оваа прекрасна рурална куќа Сместено е во провинцијата Луго, неколку километри од theиданиот град. Тоа е уште една стара куќа од XVII век која е реновирана и се наоѓа во многу тивка природна област. Се наоѓа во заштитена шума и неговото име потекнува од блискиот водопад што може да се посети, бидејќи на галициски јазик „фервенца“ значи водопад. Има прекрасен стил на земја со дрвен мебел внатре. Во неговата надворешност има и базен за да можете да уживате во текот на летото во добра бања опкружена со спокој.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*