Сант Фелиу де Гвиксолс

Поглед на манастирот Сант Фелиу де Гиксолс

Манастир Сант Фелиу де Гвиксолс

Сант Фелиу де Гвиксолс се наоѓа во срцето на убавото Коста Брава, со своите карпи, плажи и заливите. Во свое време тоа беше место на живеење на важната буржоазија посветена на индустријата за плута и тоа може да се види од многубројните величествени домови кои го сочинуваат неговото урбано јадро. На сличен начин, како и скоро целата провинција Герона, таа има една важна Романско наследство.

Вкусна гастрономија, прекрасни предели и многу туристички анимации го комплетираат она што Ви го нуди Сант Фелиу де Гиксолс. Ако сакате да ја запознаете, ќе ви кажеме малку повеќе за неа.

Што да видите и да направите во Сант Фелиу де Гиксолс

Покрај тоа што уживате во плажите капени од Медитеранот, имате многу што да видите во градот Долен Ампурдан и во однос на спомениците и природните траси.

Бенедиктински манастир Сант Фелиу де Гиксолс

Знаме на монументалното наследство на градот е импресивниот манастир Романеск изграден од Бенедиктинскиот поредок во XNUMX век. Сепак, комплексот има и други елементи од различни стилови. Исто така романски се Кули за пареа, полукружно растение и на пченката, правоаголна, но црквата е готска, т.н. Врата на Ферада Тоа е пред-романескна и лак на Сант Бене Тоа е барокно, како и друга зграда.

Куќа Patxot

Најдобар пример за палати за кои зборувавме е куќата Патсот, чудо на Ноуцентизам Каталонски поради архитектот Алберт Хуан и Торнер. Изградена е во 1917 година и нејзината фасада е украсена со секакви украсни мотиви во плочки, керамика и стакло.

Поглед на казиното Ла Констанција

Казино Ла Констанција

Казино Ла Констанција, амблем на модернизмот во Сант Фелиу де Гиксолс

Овој објект е пред претходниот и не заостанува според убавината. Одговори на модернизмот со одлично Моцарабички влијанија што може да се види, на пример, во сводовите на неговите прозорци. Кога ќе го видите, сигурно ќе го привлече вашето внимание.

Други величествени домови

Заедно со споменатите двајца, имате во Сант Фелиу де Гвиксолс многу други аристократски куќи. Меѓу нив, Газиел куќа, оној со Bвончето, на Куќа Печер, на Рибот О Куќа во Менегрер.

Градското собрание на Сант Фелиу де Гвиксолс

Уште една убава конструкција постара од претходната, бидејќи е од 1547 година. Како што можете да видите до овој датум, таа одговара на многу доцна готска а во XNUMX век е додадена кула.

Педралта

Една од најпознатите curубопитни работи за Сант Фелиу де Гвиксолс е оваа огромна рокер камен што се одржува во невозможна рамнотежа на тумба веќе во близина на општинскиот термин Санта Кристина де Харо и која се смета за најголема во Европа од ваков вид.

Кармен Тајсен Спејс

Во 2012 година, баронесата Тајсен го инсталираше овој привремен изложбен центар посветен на сликарството. Отворен е од јуни до октомври и нуди групни и индивидуални изложби.

Поглед на куќата Печер

Печер куќа

Плажи

Не можете да го посетите градот Girирона без да уживате во неговите прекрасни плажи. Во многу од нив, можете да вежбате и спортови на вода како нуркање, кајак или сурфање. Меѓу нив, имате Плажа Сант Фелиу, оној на Сант Пол, ла Делс Каниери и заливите Јонка, Моли, Порт Салви или Делс Мусолс.

Пат на гледиштата

Каталонскиот град е свртен кон морето, но исто така е опкружен со прекрасни природни предели како што се масивите на Лес Гаварес или де Арденија. Преку овие има пешачки и велосипедски правци кои обединуваат гледишта од кој имате прекрасен поглед кон Коста Брава. Најважна во оваа смисла е онаа што ги поврзува гледиштата како што се Кала Ургел, Лес Батериес, Сант Бене, Пјуг Грос и Ла испосница на Сант Елм, каде што имате и прекрасна капела.

Што да јадете во Сант Фелиу де Гиксолс

Гастрономијата на каталонскиот град комбинира свежа риба со производи од неговата градина. Резултат на ова се јадења како на пр сукет де пикс, која носи компири и карпести риби; треска што се подготвува на различни начини, но ја истакнува т.н. пиксопало, суво и несолено и, пред сè, на море и планина, што комбинира месо со риба и морски плодови, а понекогаш вклучува и ориз, уште една од класиците на кујната на Емпорда.

Други типични јадења што треба да ги пробате се силната супа ескудела и карн д`ола, На јагула конгер со грашок, на колбас со крв со грав, На скорпија ориз или патка со круши.

Сукет де пикс

Сукет де пикс

Што се однесува до десертите, гастрономијата на Сант Фелиу де Гвиксолс е исто така богата со нив. Многу типични се фритри, кои се продаваат дури и на улица. Но, исто така тортел, конец исполнет со крем или крем, и флона, слично на претходното, но кое исто така се прави со урда внатре.

Конечно, во врска со пијалоците, имате вина со ознака за потекло на Ампурдан како белата од Перелада или црвената од Капмани. И, за да го завршите оброкот, обидете се што изгоре, што е кафе со фламбиран рум.

Кога е подобро да се оди во Сант Фелиу де Гиксолс

Градот Girирона има типична клима Медитерански. Зимите се ладни, со температури кои ретко паѓаат под нулата степени. Од своја страна, летото е топло и пријатно, бидејќи скоро никогаш не надминува триесет.

Што се однесува до врнежите, тие не се во изобилство и се концентрирани, главно во есен. Затоа, најдобрите времиња за да одите на Сант Фелиу де Гвиксолс се пролет и лето.

Плажата на Каниерите

Плаја делс Каниери

Како да стигнете до каталонскиот град

Најблискиот аеродром до Сант Фелиу де Гиксолс е Girирона-Коста Брава, што е оддалечено околу триесетина километри. И истото се случува со најблиската станица АВЕ. Тоа е главен град на провинцијата и, оттаму, можете да се возите со приградски воз Калдас де Малавела, што е оддалечено дваесетина километри од Сант Фелиу.

Имате и неколку автобуски линии што го поврзуваат градот со Герона и со градови како Тоса де Мар, Паламос, па дури и Кадакеи. Конечно, ако патувате со сопствен автомобил, мора да го сторите тоа до Автопат Ц-31 и потоа земи го патот Ц-65.

Како заклучок, малото гратче Сант Фелиу де Гиксолс ви нуди сè што ви треба за да уживате во добар одмор: прекрасни пејзажи, прекрасни плажи и заливи, интересно монументално наследство што е повеќе типично за поголемите градови и извонредна гастрономија. Дали се осмелувате да го посетите?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*