Сапоро, на крајниот север од Јапонија

Кога ќе видите мапа на Јапонија откривате островска земја во основа составена од четири острови и десет големи региони: Канто, Кансаи, Хокаидо, Кјушу, Окинава, Шикоку, Чугоку, Тохоку и Чубу. Јапонската култура се развива преференцијално во околината на Токио и кон југ, оставајќи леден и строг север кој забележал само одржлив развој од втората половина на XNUMX век.

Еве го Сапоро, петтиот по големина град во земјата и еден од најбрзо развиваните од деветнаесеттиот век, во кој живееле само седум луѓе. Седум! Денес приказната е поинаква, но во исто време не прима толку многу туристи колку што е далеку од сите најпопуларни јапонски атракции. Срамота, па ако размислувате да патувате во Јапонија во 2020 година, на Олимпијадата, ве оставам информации за Сапоро и неговите привлечности.

Сапоро

Хокаидо е еден од четирите јапонски острови и најмалку развиен. Има многу сурови зими и неговите лета не се толку жешки и влажни како оние во остатокот од земјата. Но, тоа е шарм  за loversубителите на природата.

Како го поврзувате Токио со Сапоро? Најбрзиот е авион и рутата е многу активна, така што има неколку летови на час управувани од разни компании, вклучувајќи JAL или ANA и ефтината Vanilla Air или Jetstar, на пример. Општо, тие го поврзуваат аеродромот Ханеда со Новиот Читосе во Сапоро и летот трае само 90 минути.

Заеднички лет може да чини 400 евра, но не плашете се дека може да поевтините со ниски цени компании, па дури и да купите специјален билет JAL / ANA, што е како Railелезничка шина за Јапонија, но за авиони.

Можеш Одете со воз? Ако тој ЈР Тохоку / Хокаидо Шинкансен (возот куршум), го поврзува Токио со Шин Хакодате за четири часа и оттаму одите експресен воз до Сапоро за кој ви требаат околу три и пол часа повеќе. Пресметајте околу 270 евра во еден правец и други назад и патување од осум часа. Тука сè е покриено со Јапонски железнички премин. Исто така, ако барате нешто поразлично, можете да одите со траект заминувајќи од Нагоја, Сендаи и други градови.

Траектите ги поврзуваат пристаништата помеѓу Хоншу и Хокаидо и генерално пристигнуваат во градот наречен Отару на половина час од Сапоро или Томакомаи на околу еден час. Еднаш во градот, многу е лесно да се заобиколи, бидејќи, како што е ново, има дизајн на американски град, со правоаголен и едноставен распоред. Имаат три метро линии, еден трамвај и многу автобуси. Во автобусите можете да користите JRP.

Што да видам и да направам во Сапоро

Прво нешто: Фестивал на снегот Сапоро. Јас би рекол дека само овој фестивал вреди да се патува во Сапоро во зима. Трае една недела во февруари и се слави од 50-тите. Денес има три локации во градот и ќе видите снежни скулптури кои лесно можат да измерат ширина од 25 метри или висока 15 метри. И до 10 навечер имаат светла, па погледот е уште поубав. Има повеќе од сто скулптури, настани и концерти, а влезот чини 11 евра и трае 24 часа.

Вториот е Музеј на пиво. Јапонците се в inубија во пиво и има многу локални брендови, но без сомнение фасцинацијата е родена тука во Сапоро. Самиот бренд, Сапоро, е најстариот во земјата, датира од 1877 година. Музејот е отворен во '87 година и можете да научите историја, да пробате различни сорти и многу повеќе. Во близина е а градина за пиво со ресторани.

Областа на барови, простории за караоке, продавници, пачинко и ресторани е сама по себе Сусукино. На само три постојки е од станицата Сапоро во метрото Нанбоку и специјалитетот што мора да го пробате е Јокочо рамен, разновидноста на локалните рамени. Друго идеално место за да го пробате овој специјалитет е Република Сапоро Рамен, на 10-ти кат во трговскиот центар Еста. Станица Сапоро: Постојат осум мали ресторани.

Говорејќи за станицата, мора да се каже дека е опкружена со многу продавници и е стара, иако сегашната зграда датира од 2003 година. Вреди да се посети бидејќи има тераса на терасата на станицата или палуба за набудување, На T38 (на 38 кат), на 160 метри над земјата. Погледите се одлични и можете да ги додадете во опсерваторијата на ТВ кула од паркот Одори. Т38 е отворен од 10 до 11 часот и чини 720 јени.

El Парк Одори Станува збор за широк булевар што го зафаќа центарот на градот и се протега од север кон југ на километар и половина. Тоа е прекрасен зелен простор и овде се собрани снежни скулптури, а тука е и ТВ-кулата висока 150 метри. До паркот стигнувате на десет минути пешачење од станицата ЈР Сапоро. Влезот во кулата чини 720 јени и е отворен од 9 до 10 часот.

За да имате подобар или поцелосен панорамски поглед на градот, тогаш можете да одите во Планината моива. Се качувате во мини жичарница и на врвот има платформа и ресторан. Погледот е прекрасен и има дури и планетариум и театар. Во зима има и мал ски центар.

На почетокот рековме дека Сапоро и неговата околина беа рај за loversубителите на природата, така во ден патувања можете целосно да уживате: постои Ски-центар Нисеко, Русутсу, Термичко одморалиште Ноборибетсу и тоа на Јозанкеи и езерата Шикотсу и Тоја. Бисер во лето е полињата со лаванда на Фурано, мориња со јоргована, жолта, розова, црвена и зелена боја насекаде.

Добар план може да биде да стигнете до Токио, да останете околу три дена, а потоа да фатите авион за Сапоро. Враќањето во Токио може да биде и со авион или воз, за ​​да уживате во шинкансенот на овие северни места.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*