Банкноти на светот

Постојат многу земји и затоа многу валути. И покрај тоа што денес некои европски земји го делат еврото како валута и лирата, марката или пезетата се веќе дел од историјата, бројот на различни валути е сè уште голем.

И секоја паричка, пак, има збир на законски парични записи и монети. Размислував долго време и да го напишам овој пост на светски банкноти Се прашував кои критериуми за избор да ги користам и се одлучив валутите кои најмногу се користат за меѓународна трговија: el Американски долар, На евра, На јенот и фунта. Да ги знаеме вашите билети!

Сметките

 

Знаеме дека Римјаните и Грците користеле парички, но кога се појавија книжните пари? Според специјалисти, пари на хартија се појави во античка Кина во XNUMX век y во Европа околу XVII век, во Шведска. Се чини дека тие пристигнале во Шпанија на крајот на XNUMX век.

Вистината е дека хартиените пари станаа популарни брзо затоа што беа лесни за транспорт и беа многу лесни, иако како што добро знаеме тие никогаш не ги заменуваа целосно монетите, но на крајот живееја со нив.

Најстарата валута во светот што сè уште е во легална употреба е британската фунта и тоа е исто така четврта најчесто користена валута во меѓународната трговија по американскиот долар, еврото и јапонскиот јен. Па ајде прво да разговараме за англиската фунта.

Фунтата фунта

неговото потекло Тие датираат од времето на римската окупација. Всушност, зборот фунти произлегува од латинскиот јазик фундус, Тежина. Првиот крал на Англија ја прифати британската фунта како прва национална валута. Тогаш една фунта можеше да купи околу 15 крави, па тоа беше многу пари.

На први банкноти беа издадени од Банката на Англија и беа документи рачно напишано. До 1785 година тие веќе биле отпечатени со различни апоени. Денес има неколку серии на банкноти во оптек и четири вредности: 5, 10, 20 и 50 фунти.

На Банкноти од 5 фунти Направени се од полимери во тиркизна и сина боја и го носат портретот на Черчил, Палатата Бленхајм и кулата Елизабета, плус извадок од говорот на премиерот во 1940 година. Тој е првиот отпечатена на полимер и влезе во оптек во 2016 година.

На Банкноти од 10 фунти тие исто така се од полимери и тие се портокалови. Тие носат портрет на Џејн Остин (автор на „Гордост и предрасуда“), и извадок од овој роман со илустрација на неговиот протагонист и прекрасен поглед на паркот Годмершан, замок во Кент. Некогаш го носеше Дарвин, но не беше во оптек на почетокот на минатата година.

На Сметки од 20 фунти нејзините од хартија и виолетова. Тие го носат портретот на Адам Смит (првиот шкотски што се појави на англиска банкнота), а следната година ќе биде заменет од полимер со JMW Тарнер. Од своја страна, Белешка од 50 фунти Направен е и од хартија, црвена боја и носи генијалци од технологијата на пареа, Бултон и ејмс Ват.

Од 1945 година нема сметки поголеми од 50 фунти.

Американскиот долар

Конгресот на Соединетите држави го создаде доларот во 1792 година. Терминот долар потекнува од саксонскиот збор талер, широко користена европска сребрена паричка. Денес е една од најсилните валути во светот, се печати како бонбони, не е предмет на стандардот на доларот пред повеќе од четириесет години и постои силен обид од земји како Русија и Кина да го тргнат од својот трон за меѓународни трговски размени.

Банкнотите во оптек се 1, 2, 5, 10, 20, 50 и 100 долари. На сметки за долар тие го носат портретот на Џорџ Вашингтон и тие се широко циркулирани. Обичајот да се носи долар како среќен шарм е дури и популарен. На сметки од два долара води до Томас Џеферсон и нема толку многу во оптек.

На банкноти од пет долари води до Линколн од едната и од другата страна Меморијалот на Линколн. На сметки од десет долари тие имаат Александар Хамилтон и оние од САД долар 20 a Ендрју Џексон. Од нивна страна Записи од 50 долари тие имаат Грант и конечно Записи од 100 долари води до Бенџамин Френклин.

Од 1946 година, не се печатени банкноти над 100 долари.

Еврото

Еврото постои од 1993 година кога Договорот за Европската унија стапи на сила создавајќи прецизно економска и монетарна унија. Земјите што го сочинуваат договорот треба да исполнат одредени услови и оттогаш многу земји кои првично не го потпишаа се интегрирани.

Во 1999 година, неколку независни монетарни системи престанаа да постојат од оние единаесет оригинални членки на ЕУ, вклучувајќи ги Германија, Шпанија, Франција, Ирска, Италија. Сепак, воведувањето на еврото траеше неколку години додека не беа направени новите банкноти и монети. А) Да, влезе во оптек во 2002 година во вредност од неколку центи помалку од американскиот долар.

Белешките од евро ги имаат следниве апоени: 5, 10, 20, 50, 100 и 500 евра. За разлика од валутите на ЕУ имаат уникатен дизајн и тие се печатат во разни држави. се прават со чист памук и тие имаат различни бои и безбедносни мерки што го отежнуваат нивното фалсификување. Додека монетите имаат национална страна, потеклото на банкнотите се идентификува со првата буква од серискиот број.

El сметка од пет евра е најмал, е сиво и има цртеж на класична архитектура. На Сметка од 10 евра малку е поголем, тоа е црвена а цртежот е од романска архитектура. Оној од 20 евра уште е поголем, обоен сина, и со цртање на Готска архитектура.

El Сметка од 50 евра мери 140мм на 77мм, е обоен портокалова и архитектурата тука е Ренесанса. На Сметка од 100 евра е поголем, од зелена боја и со цртеж на барокна и рококо архитектура. Конечно, тоа на 200 евра е уште поголем, 153 на 82 мм, жолта и со дизајн модернистички и тоа од 500 евра мери 160 на 82 мм, е виолетова а цртежот е од модерна архитектура.

Надвор од цртежите од различни архитектонски стилови, има цртежи кои се однесуваат на најоддалечените региони на ЕУ, како што се Гваделупе, Азорски Острови или Канарските острови, на пример.

Јапонскиот јен

Неговото потекло датира од периодот на модернизација на Јапонија во ерата на Меиџи, следејќи го европскиот пример. Така, земјата се откажа од средновековната валута Хансатсу, виеn 1871 година го донесе јенот. Две години подоцна се појавија банкнотите, во моментов со три апоени, бидејќи Јапонија е земја каде широко и популарно се шират монети.

El 1000 јена сметка Има сина боја и носи портрет на Хидео Ногучи, планината Фуџи, езерото Мотоцу и цветови на цреша. На 5000 јена сметка Малку е поголем, има виолетова боја и има портрет на Ихијо Хигучи и класична слика; и 10.000 јена сметка Тој е кафеав, има димензии 160 на 76 мм и има портрет на Фукузава Јукичи и будистички феникс.

Јапонската влада многу интервенира во вредноста на нејзината валута што воопшто се определува со надворешната трговија и понудата и побарувачката. Во моментов, доволно е да се земат две цифри за да се донесе до доларот. Точно е дека со јапонското општество се управува претежно со готовина, но јас, кој патував во последните три години, мора да кажам дека во денешно време кредитните и дебитните картички се многу прифатени да плаќаат за сè.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*