Седумте чуда на светот

Од 2007 година има 7 нови чуда на современиот свет избрани во глобално истражување од повеќе од 90 милиони луѓе. Разновидни беа градовите и спомениците на сите континенти кои учествуваа, како што се Операта во Сиднеј, Статуата на слободата, Ајфеловата кула или Алхамбра во Гранада. Сепак, само седум успеаја да победат и ќе ги откриеме подолу.

Petra

Сместен во пустината на југозападен Јордан, познатиот град Петра е основан околу 312 година п.н.е. како главен град на Набатејското кралство. Во античко време, тој имал голема важност кога ги поврзувал Патот на свилата и патот на зачините, но минувањето на вековите го натерало да падне во заборав, сè додека во XNUMX век не го открил Jeanан Луис Буркхард. Денес, тоа е познато археолошко наоѓалиште кое стана една од главните туристички атракции во Јордан и симбол.

Петра е достапна само преку тесниот кањон наречен Ал Сик, пат кој кулминира со поглед на Ел Тесоро, храм висок 45 метри со украсена фасада во хеленистички стил. Други многу посетени места во Петра се улицата на Фасадите (прошетка опкружена со големи гробници ископани во камен), Манастирот, Светилиштето, Театарот или Олтарот на жртвата (еден од просторите од каде што можете најдобро да се воодушевувате на погледите )

Најдобро време да се види ова чудо на современиот свет е пролетта и есента. Во лето времето е многу топло, но бидејќи е мала сезона, цените се поевтини.

Слика | Пиксабеј

Таџ Махал

Сместен во државата Утар Прадеш, еден од најинтересните градови што може да се види во Индија е Агра и нејзината голема икона е Таџ Махал, кој исто така е дел од списокот на 7-те чуда на современиот свет.

Иако е планирана романтична приказна над овој споменик, тоа е погребен споменик што императорот Шах Јахан нареди да го подигнат во XNUMX век во чест на омилената сопруга Мумтаз Махал. Од Таџ Махал сме навикнати да ја гледаме сликата на мавзолејот со купола од бел мермер, но комплет зафаќа 17 хектари и вклучува џамија, куќа за гости и градини.

Најдобро време за посета на Таџ Махал е од октомври до март, бидејќи во овој период температурите не се толку високи во регионот, бидејќи летото се врел.

Мачу Пикчу

Се наоѓа на 112 километри северозападно од Куско, во провинцијата Урубамба, Мачу Пикчу град во Инките опкружен со канали за вода, храмови и платформи чие име значи стара планина и ја носи од локацијата во која се наоѓа.

Се верува дека архитектонскиот комплекс бил изграден во 1911 век од страна на Инките Пачачутек. Мачу Пикчу беше откриен во XNUMX година благодарение на истражувачот Хирам Бингам III кој ја бараше последната престолнина на Инките Вилкабамба.

Во свое време тој бил важен административен, религиозен и политички центар. Денес нејзините урнатини се сметаат за културно наследство на човештвото од страна на Унеско и како едно од 7-те чуда на современиот свет. Може да се посетува во текот на целата година, иако најдобро време е помеѓу април и октомври, што е сушна сезона.

Чичен Ица

На полуостровот Јукатан се наоѓа Чичен Ица, антички град на Маите кој се смета за едно од 7-те чуда на современиот свет. Кон 50 век од нашата ера го доживеала својот најубав период, што се рефлектира во зградите што го сочинуваат археолошкиот локалитет бидејќи се издвојувал како важен политички и економски центар околу кој живееле околу XNUMX илјади луѓе. По вековниот суверенитет, сушите предизвикаа крај на оваа претколумбиска култура и доведоа до нејзино исчезнување.

Структурите како што се топчестиот терен, Храмот на воините, Замокот и познатата скала пирамида Кукулкан, меѓу другите споменици, се во толку добра состојба што посетата на Чичен Ица е како да се патува назад во времето.

Најдобро време за посета на Канкун е од декември до април. Месеците септември и октомври треба да се избегнуваат затоа што има урагани.

Фотографија од Колосеумот во Рим

Колосеум во Рим

Колисеумот

Колосеумот е симбол на вечноста на Рим. Импозантен амфитеатар за кој царот Веспасијан нареди да се изгради во 72 г. н.е. и кој беше место за најкрвавите спектакли толку популарни во тоа време: борби меѓу диви животни, затвореници проголтани од astверови, гладијаторски борби ... дури и наумахија!!, тоа е да се каже, поморска битка за која Колосеумот мораше да биде поплавен.

Колосеумот бил активен повеќе од 500 години се додека не се одржале последните игри во историјата во XNUMX век. Заедно со Ватикан, тоа е најголемата туристичка атракција во Рим денес. Секоја година го посетуваат 6 милиони луѓе, а во 2007 година беше вклучен во списокот на 7-те чуда на современиот свет.

Препорачливо е да го посетите Рим во пролет или есен, кога температурите се благи, а се избегнуваат екстремни горештини или обилни дождови.

Кинескиот Wallид

Пекинг, главниот град на Кина, има долга историја што се претвора во широк спектар на туристички места за посета. Сепак, најпопуларниот од сите нив и оној што се смета за едно од 7-те чуда на современиот свет е иконскиот кинески Wallид.

Станува збор за низа утврдувања од тули, земја, камен и овековечено дрво кои се протегаат на 21.196 километри преку северните граници на Кина за да ја заштитат земјата од нападите на номадските групи од Монголија и Манџурија. Изградена е помеѓу XNUMX век п.н.е. Ц и XVI.

Крајот на пролетта (април-мај) и почетокот на есента (септември-октомври) е најдобро време да го посетите Пекинг и да го видите Кинескиот Wallид.

Христос Откупителот

Христос од Корковадо

Колосалната статуа на Христос Искупителот висока 30 метри се смета за едно од 7-те чуда на современиот свет. Една од главните цели на секој турист што го посетува Рио де Janeанеиро е да се восхитува од неговиот пиедестал на погледите на главните плажи на градот како што се Ботафого, Ипанема и Копакабана, најпознатите од сите.

Инаугурирано во 1931 година, ова дело е родено од рацете на бразилскиот инженер Хајтор да Силва Коста и француско-полскиот скулптор Пол Ландовски, кои имаа помош од францускиот инженер Алберт Какот и романскиот уметник heорџ Леонида, кој го дизајнираше лицето на Христос .

Тропската клима во Рио де Janeанеиро значи дека овој град може да се посети во кое било време од годината.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*