Средновековни градови во Шпанија

Сантилана дел Мар

Има стотици средновековни градови во Шпанија. Тие се градови во кои времето изгледа како да застанало и кои, кога ги посетуваме, нè носат во нивното аристократско или херојско минато во кое биле имоти, гранични граници или големи економски центри.

Шетањето низ неговите тесни улички со калдрма, гледањето на неговите домови на предците и посетата на неговите прекрасни споменици прават да се чувствуваме како ликови од средниот век. И најдоброто нешто е што можете да ги најдете кај сите провинции на Шпанијаод Барселона до Касерес и од Cantabria до Малага. За сето ова предлагаме разглед на најубавите средновековни градови во Шпанија.

Сантилјана дел Мар, класика меѓу средновековните градови во Шпанија

Поглед на Сантиљана дел Мар

Сантилјана дел Мар, можеби најтипичниот средновековен град во Шпанија

Ја започнуваме нашата маршрута во она што е можеби најпознатиот средновековен град во нашата земја. Кога некој од нас би бил прашан за средновековен град во Шпанија, многумина од нас би одговориле на Сантиљана дел Мар.

Бидејќи, покрај тоа, таа е прекрасна вила во срцето на Cantabria. Не за џабе, ја држи категоријата на уметнички историски ансамбл и е дел од мрежата на Најубавите села во Шпанија. Всушност, би можеле да ви кажеме дека овој град не е залудно потрошен. Речиси сите нејзини згради имаат нешто интересно.

Но, има неколку што треба да ги видите. Тоа е случајот со спектакуларното колегијална црква Санта Јулијана, изградена во XNUMX век по романескните канони, иако повторно изградена во XNUMX-ти. Задолжително посетете го неговиот манастир, со четириесет и два главни града. Исто така, од суштинско значење е да го видите импозантното палата на песоците, скапоцен камен на раната ренесанса со мотиви на платформи.

Тоа не е единствената традиционална куќа што можете да ја видите во Сантиљана. Исто така, ве советуваме да ги посетите палатите Виведа, Мијарес или Валдивиесо, како и зградата на Градска сала, барокен стил. Накратко, како што кажавме, интерес се сите згради во овој кантабриски град. Со оглед на неможноста да ви кажеме за секоја од нив, ќе ве советуваме да ги видите и куќите на Кеведо и Косио, вилата, надвојвотката или кулите на дон Белтран де ла Куева, дел Мерино и дон Борха. Сето ова без да се заборави Музеј Алтамира, со репликата на неговите познати пештери.

Бесалу, импресивно романескно наследство

Бесаú

Поглед на Бесалу

Сега патуваме во регионот Ла Гароча, во провинцијата Герона, да ви кажам за Бесалу, уште еден импресивен средновековен град во Шпанија. Веќе истиот пристап до вилата, со својата мост од XNUMX век, тоа е спектакуларно. Должината е сто и пет метри и, сепак, во неколку наврати е обновена. Нејзините три кули се издвојуваат. Две се до ѕидот и трета, шестоаголна и висока триесет метри, во средината.

Бесалу е исто така уметнички историски ансамбл. И има интересна еврејска четвртина тесни улички каде сè уште можете да ги видите остатоците од старата синагога и миквех, место каде што се правеле обредните бањи. Од своја страна, на манастирот Сант Пере Изграден е во XNUMX век, иако денес останал само храмот. И, на истиот плоштад, ја имате куќата Корнела и старата Болница Сант Јулија, со фасада од XII.

La црква Сан Висенте Тоа е романескна скапоценост од XNUMX век и надвор од ѕидините можете да ги видите остатоците од замокот и црквата Сан Мартин. Но, сакаме да ве посоветуваме и за нешто што веројатно нема да се појави во многу вообичаени туристички водичи. Бидејќи сте во Бесалу, дојдете на Castellfullit de la Roca, прекрасно средновековно гратче уште помало и кое изгледа како да виси на вртоглава карпа.

Aínsa, во Хуеска Пиринеите

Аинса

Градоначалникот на Плаза на Аинса

Друг од најубавите средновековни градови во Шпанија е Аинса, кој се наоѓа во регионот Собрарбе во провинцијата Хуеска. На својот историски шарм додава привилегирана природа, бидејќи дел од неговата општинска област е вклучена во убавото Природен парк на Сиера и кањоните Гуара.

Толку средновековна можеме да ја сметаме Аинса дека легендата го става нејзиното основање во 724 година благодарение на чудото на огнениот крст. Според неа, поради појавата на овој натприроден елемент, христијанските трупи на Гарси Ксименез успеале да ги победат муслиманите. Веќе во XVII век била изградена храм со крст внатре за да се потсетиме на оваа приказна што сè уште можете да ја видите денес.

Но, големиот симбол на Аинса е негов замокот, изградена околу 1931 век. Тоа беше вистинското потекло на градот, бидејќи од него ѕидовите беа продолжени за да ги заштитат оние што се населиле во неговата околина. Од XNUMX година е Уметнички историски споменик.

Ние, исто така, ве советуваме да го видите во градот Хуеска црква Санта Марија, изградена помеѓу XNUMX и XNUMX век по романескните канони. Порталот со четири архиволти и еднокоработ покриен со полубарел свод се издвојуваат по својата едноставност, но, пред сè, кулата, со единствени димензии во арагонската романескна.

Не заборавајте да поминете и покрај нејзината прекрасна Главниот плоштад, отворена и со своите аркади, ниту да се видат куќите Арнал и Биелса, и двете од XNUMX век. Но, пред се, прошетајте низ неговите тесни улички со калдрма како да сте во средниот век.

Фриас, средновековен град во Бургос

Ладно

Поглед на Фријас, средновековен скапоцен камен во провинцијата Бургос

Со помалку од триста жители, ќе се изненадите кога ќе дознаете дека овој град во провинцијата на Бургос ја носи титулата на град доделена од кралот Јован II од Кастилја во 1435 година. Ова ќе ви даде идеја за важноста што ја имал во средниот век.

Еден од неговите големи симболи е спектакуларното романескен мост од XNUMX век, кој со своите речиси сто и педесет метри должина е меѓу најдолгите во Шпанија. Подоцнежните реформи додадоа готски елементи како што се некои од неговите сводови, кои се зашилени. Подоцна е и централната кула што ја краси.

Но, можеби главната атракција на Фриас е нејзината средновековни куќи. Некои од нив, како оние во Куенка, изгледаат како да висат од рид на патот што се спојува со црква Сан Висенте и замокот Веласко. Последниот го крунисува, поточно, ридот Ла Муела и е веќе регистриран во XNUMX век, иако сегашната сметка е од XNUMX. Неговата локација и големина му дадоа несомнен одбранбен карактер на областа.

Што се однесува до гореспоменатата црква Сан Висенте Мартир и Сан Себастијан, таа зачува само некои елементи од нејзината примитивна романескна форма. Таа претрпе разни несреќи поради кои многу негови делови беа обновени. Исто така, нејзината стара корица била однесена во музејот Cloisters во Њујорк.

Треба да видите и други верски споменици во Фриас, како што се манастирите во Сан Франциско и Санта Марија де Вадило, како и готска црква Сан Виторес. А, што се однесува до цивилите, ве советуваме да ја посетите касарната куќа и палатата на Салазар. Сето ова без да се заборави еврејскиот кварт, кој беше на сегашните улици на Конвенсион и Вирген де ла Кандонга.

Албарацин, уште еден од најубавите средновековни градови во Шпанија

Албарацин

Поглед на Албарацин

Се враќаме во автономната заедница на Арагон, конкретно во провинцијата Теруел, да ви кажам за Албарацин, чиешто основање се проценува околу XNUMX век, кога таму се населила група муслимани. За ова изградил импозантна алказар кој во моментов е Уметнички историски споменик.

Сепак, целиот град ја носи титулата на историски монументален комплекс. На муслиманската ера му припаѓа и на пешачка кула, кој бил дел од одбранбените ѕидини на градот. Симетрична на ова е кулата Доња Бланка, која се наоѓа на едниот крај од паркот.

И, веднаш до замокот, го имате Спасителската катедрала, изградена во XNUMX век на остатоци од стар романескен храм од XNUMX век. Комбинира готски, ренесансен и барокен стил. Исто така, внатре можете да видите интересна колекција на фламански таписерии.

До катедралата е Епископска палата, со интересна барокна фасада и, во таканаречениот Портал де Молина, куќата Јулијанета, типична популарна градба. Конечно, на Градска сала Тоа е од XNUMX век.

Монтефрио, средновековен андалузиски

Монтефрио

Монтефрио, еден од најубавите средновековни градови во Шпанија

Се наоѓа во провинцијата Гренада, Монтефрио имал огромно значење во средниот век на Ал Андалус. Всушност, во неговиот замок бил сместен дворот на Насридскиот крал Исмаил III. Ова утврдување се наоѓа на импозантен рид каде што се наоѓа и црквата на селото, изградена во XNUMX век од Диего од Силоам.

Но, тоа не е единственото нешто што можете да го видите во Монтефрио. Освен што ќе се шетате низ неговите улици и ќе ги видите неговите бели куќи, треба да го посетите и импресивниот пејзаж на Серо де лос Гитанос, каде што има неколку археолошки локалитети, па дури и римски град и мост. А во Barranco de los Molinos ќе видите водопади и, поточно, мелници од латинската ера.

Исто така, треба да го посетите Монтефрио, кој исто така е прогласен уметнички историски ансамбл, црквите Сан Себастијан и Сан Антонио, првата ренесанса и втората барокна. Од друга страна, онаа на Воплотувањето е неокласично. Од своја страна, на Куќа на занаети и Болница Сан Хуан де Диос тие се од XNUMX век, а Градското собрание е замок од XNUMX век.

Како заклучок, ви прикажавме некои од највпечатливите средновековни градови во Шпанија. Сепак, неизбежно, оставивме многумина во план. Само да споменеме неколку, ќе ве цитираме Алкезар во Хуеска, Ператалада во Жирона, Ронда во Малага или Олита во Навара. Повелете и посетете ги, нема да зажалите.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)