7 шокантни светски танци

Слика | Како да се биде киви

Фолклорот е збир на културни традиции на еден народ што го формира неговиот идентитет и се пренесува од колено на колено. Опфаќа различни манифестации на уметнички, гастрономски, јазичен, музички тип… Танцот е исто така дел од фолклорот и може да прикаже многу интересни информации за културата и обичаите на една заедница. Во следниот пост откриваме 7 танци на светот кои сигурно ќе сакате да ги вежбате во одреден момент. Ние почнавме!

Хака

Хака е еден вид маорски воен танц кој традиционално се практикува на бојното поле за да му ја покаже на противникот својата жестокост, храброст и единството на племето. Денес, сцената во која се игра овој танц е сосема поинаква, бидејќи демонстрациите обично се прават за време на прослави и церемонии во чест на гостите. Исто така, вообичаено е рагби екипите да го практикуваат за да го предизвикаат противникот за време на натпревар.

Тоа е дел од кореографијата на хака да се удри силно со стапалата, да се извади јазикот со гримаса и ритмички шлаканици по телото за да се придружува силен пев што зборува за историјата на племето и неговите предци. Зарем тоа не е една од светските танци што би сакале да ја вежбате некогаш?

Слика | Хералд

Cumbia

Кумбија стана најраспространетиот иберо-американски ритам, што покажува колку и се допаѓа на јавноста и колку е жив. Тоа е музички израз на народ чие потекло продолжува да биде мистерија, иако колумбиските градови како што се Картагена или Баранкила ја оспоруваат честа да бидат лулка на кумбија.

Сепак, за што се согласуваат скоро сите научници е дека неговите корени лежат во мешавината на фолклорот од заедниците подеднакво различни како америндијскиот, африканскиот и шпанскиот.

Кумбијата е сензуален танц на додворување, во кој жената изведува движења на колкот додека ги крева краевите на здолништето и прави мали чекори без тешко да ги крева нозете од земја додека нејзиниот партнер танцува околу неа изведувајќи движења на навивачите.

Слика | Баријанија

Хопак

За танцување на националниот танц на Украина потребно е да имате силни нозе затоа што мора многу да скокате. Терминот хопатски значи скок и Хопакот потекнува од XNUMX век кога војниците ги славеле своите победи на бојното поле преку акробатски скокови.

Денес жените исто така учествуваат танцувајќи хопак едногласно додека мажите скокаат со раширени нозе и прават сквотови. Сите носат шарени традиционални носии и ги носат своите карактеристични цветни круни.

Слика | Викимедија комонс

Адуму

И од европски скок на африкански, бидејќи племето Масаи во Кенија и Танзанија вклучува и скокање како дел од нивните традиционални танци. Најпознатото е наречено адуму (танц на скок) и е дел од церемонијата на која се изведува преминот од детството до зрелоста на мажите од заедницата. Една од најзначајните танци во светот.

Овој танц се одвива за време на Евното и се состои во скокање се повеќе и повисоко без потпетиците да ја допираат земјата додека се зголемува обемот на скандирањата на групата. Наредени во полукруг, учесниците кои ќе успеат ќе се сметаат за посилни и попривлечни за да добијат жена. Адому танцот е комплетиран со носење на нивната карактеристична црвена облека и ѓердани со монистра.

Слика | Добредојде тахити

Отеа

Традиционалниот танц на Тахити се вика Отеа и се карактеризира со пренесување огромна енергија и сила благодарение на движењата на колковите што ги прават танчерите со голема брзина следејќи го ритамот на ударните удари. Тоа е кореографија што импресионира и се изведува на места близу до морето и природата за да слават религиозни настани или важни општествени настани.

Природата е исто така важен дел од облеката за танцување Отеа, бидејќи се користат здолништа од растителни влакна, како и ѓердани и цветни украси за украсување на телото.

Овој тахитски танц се практикува и од жени („Отеа Вахин“) и од мажи („Отеа Тане“), па дури и во мешани групи („Отеа Амуи“) со различни чекори и движења, но секогаш под ритамот на тапаните.

Слика | Пиксабеј

Катакали

По потекло од Керала, Јужна Индија, Катакали е претстава што комбинира театар со танц за да раскаже приказна без употреба на зборови. Само ударни инструменти се користат за обележување на развојот на танцот и елаборатната шминка со која изведуваат повеќе изрази на лицето за да предизвикаат гнев, страв, радост или тага.

Порано овој индиски танц се изведуваше ноќе и го осветлуваше со светлина на свеќа додека не се потрошеа целосно. Денес, можете да уживате во пократка верзија на танцот Катакали, но исто толку моќна.

Слика | Мислењето

Самот

Една од најпопуларните танци што се практикуваат во Израел е Самот, групен танц каде учесниците формираат круг додека се држат за раце и ги тапкаат стапалата во ритамот на едноставна и лежерна мелодија.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*