Типичен костим на Чиапас

Мексико е мултикултурна земја со вековни традиции. Еден од неговите најубави региони е Чијапас, југозападно од нацијатаНа Има половина од руралното население и е водечки национален производител на кафе и банани. Олмеците, Маите и културата Чиапас беа тука, така што нивната култура е прекрасна.

И како што секогаш велиме, типичните носии ни кажуваат точно за таа култура, нејзината историја, нејзините обичаи, традиции, танци, јазици ... Денес, тогаш, во Актуелидад Вијајас, типичен костим на Чијапас.

Чиапас

Таа е една од државите што го сочинуваат Мексико и нејзиниот главен град е градот Тукс ГутиерезНа Во времето на колониите, тој бил дел од генералниот капетан на Гватемала и одржувал врски со таа територија до 1824 година.

Тој немал тивок живот. Како резултат на економското занемарување и занемарување на централната власт, а востание во 90 -тите години на XNUMX век, од раката на Армијата на национално ослободување Запатишта. За жал, основните прашања што го предизвикаа тој конфликт тогаш се далеку од решавање, дури и денес.

Во Чиапас е едно од најважните археолошки локалитети во Мексико, Паленке, светско наследство на човештвото. Планините исто така изобилуваат и на тој начин, има голема биолошка и климатска разновидност што ги обојува своите пејзажи во најубавите бои. И да, тие бои ми се чини дека многу добро се појавуваат во неговиот типичен костим.

Типичен костим на Чиапас

Како што обично се случува кога еден регион е толку стар и културно богат не постои ниту еден типичен костим, туку неколку, но сепак е можно да се идентификуваат најпознатите и најпопуларните: Чиапа де Корзо познат под името на „Чиапанека“. Чиапа де Корзо е мал град, основан од Шпанците во 1528 година на предхиспанското населби. Се наоѓа на бреговите на Рио Гранде де Чиапа, на само 15 километри од главниот град на државата.

Тука се одржуваат многу забави во текот на целата година иако првиот од сите започнува со годината како што се случува во јануари со таканаречениот голем саем. Потоа следуваат саемот Сан Мигел, Сан Себастијан, Богородица од Гвадалупе, Санто Доминго, фестивалот Маримба, Топада де ла Флор, Сенор дел Калварио, денот на Корпус Кристи ...

Womanената Чијапас се облекува со радост: таа носи а многу лабаво здолниште што достигнува до глуждовите и вградена блуза што ги обележува нејзините гради. Двете парчиња се направени со црн сатен, ткаенина која има движење и мекост и која на крајот му дава течно движење на целата облека. Покрај тоа, таа е совршена позадина за боите што се додаваат со раката на превезите.

На шарени превези Направени се со про transparentирен тул, за возврат извезени цвеќиња со многу бои и големи димензии, и во блуза и во здолниште, генерирајќи еден вид разнобојна таписерија. А мажите?

Мажите од Чиапас носат костум наречен „парачико“, составен од црни панталони и кошула со иста боја. Тие носат црвен појас на половината и шамиче со јазли околу вратот. Додадено на второто е и серапе, исто така, со многу бои.

Се чини дека потеклото на типичниот костим на Чијапас е поврзано со краткото растојание помеѓу Чиапа де Корзо и главниот град на државата, Туксла Гитериерез. Во градот, светителите -светители секогаш се одржуваа, така што облеката што се користеше во нив се рашири низ целата земја и затоа овој костим се толкува како типичен за Чијапас.

Токму за време на верските фестивали, како што видовме многу поедноставно од женскиот, машкиот костим се додава со обоени везови на нозете, тркалезна шапка направена со влакна од ixtle, капа, дрвена маска и шинчин, штракаат трска, исто така украсени со многу обоени панделки. Во овие прилики, на жените им се вика рачно лакирана тиква jicalpextle.

Лак со рака е еден од најценетите локални занаети Има предхиспанско потекло, иако има и европско влијание. Домородните народи ја користеле кората на овошјето како домашен или верски прибор, а некои од нив биле насликани со техника наречена лак или лак. Со контакт со Шпанците, оваа техника имаше некои варијации и на тој начин, веќе во XNUMX век, оваа техника на украсување заврши како заедница помеѓу две култури.

Везот на типичниот костим Чиапас е исто така регионален ракотворби. Рачно е изработена со свилени нишки и со текот на времето скокна од фустани и блузи до други парчиња ткаенина како на пр. марами, чаршафи, ќебиња, килими, и така натаму. Во случај на регионална носија, тулот, кој е ткаенина каде што е извезен, се сече, цртежот е дизајниран, тулот се лепи за примерокот што е дизајниран и започнува напорната работа, цртање со цртање, цвет цвет, топка по топка додека не се заврши со лисја и семиња.

Какво значење има типичната носија на Чиапас? Во случај на жени во целина, костимот е толку шарен и весел и жив што се вели дека претставува од една страна на сите етнички групи што живеат во територија (меѓу другите Тојолобалес, Лакандоните, Целталес), а од друга на голема ботаничка разновидност кои ги даваат сите екосистеми што ги има државата. Од своја страна, машкиот костум се однесува на дожд и сонце, основни елементи за плодноста на земјата, а исто така се сеќаваат на белите освојувачи, со русокосата глава што ја носат на глава.

Легендата вели дека регионалната носија Чиапас е создадена на почетокот на 20 век, во XNUMX -тите, од раката на централноамериканската театарска компанија која била на турнеја. Пејачката, пред многубројната публика, отпеа песна што ја крсти Чијапанеките, во чест на јавноста. Оттогаш, костимот се разви и доби популарност на забави и саеми, носејќи жени и девојки.

Ако планирате да го посетите Мексико, можете да ги видите типичните костими на Чиапас во живо и директно да присуствуваат Fiesta Grande de Chiapa de Corzo што се одржува секоја година помеѓу 8 и 23 јануариНа На овој фестивал мажите и жените танцуваат во чест на Господарот на Ескипулите, Сан Антонио Абад и Сан Себастијан Мартир, последниот светец -заштитник на Парахикосите (мажите).

Тоа го кажавме на почетокот не постои ниту еден типичен костим на Чиапас и така е. На најпопуларните што штотуку ги разгледавме се додава типична облека на Сан Хуан Шамула носени од мажи: панталони и ќебе со бела или црна волнена пончо над кошула која е врзана со црвен појас. На главите носат сламена капа со многу обоени панделки што висат на работ и во раце кожна торба украсена на ист начин.

Од своја страна, жените носат долго волнено здолниште, некогаш тесно, некогаш не, со бел вез, шарени хуипели и блуза што обично е исто така обоена, сина, бела, зелена или златна, извезена однапред. Исто така постојат и типични носии на Сан Андрес Ларринзар и костимот на Венустиано Каранза, со извезени слики за чие изработка може да бидат потребни месеци.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*