Типична храна од Хондурас

застрелан

La типична храна за Хондурас Тоа е резултат на синтетизирање на автохтоната компонента на Маите и Ацтеките со шпанското влијание. Од една страна има состојки и рецепти од тие предколумбиски народи. И, од друга, употребата на производи и јадења од Шпанија.

Овие две компоненти подоцна беа споени од страна на африканско влијание. Како резултат на тоа, гастрономијата на Хондурас е силна и многу разновидна, но секогаш деликиоза. За да ги знаете неговите највкусни јадења, ќе разговараме со вас во оваа статија за типичната храна на Хондурас.

Состојките

чуко атол

Чико атол чинија

Како што штотуку ви објаснивме, гастрономијата на оваа централноамериканска земја се заснова на состојки кои веќе ги користеле предхиспанците. Овие народи се населиле во Хондурас користеле многу зеленчук. Меѓу нив, маниоката, тиквата, доматот, компирот или слаткиот компир. Но, пред сè, гравот и, уште повеќе, пченката. Ова беше дел од повеќето нивни јадења. Всушност, дури и тогаш се правеа тортиљи и тамали за полнење.

Тие исто така консумирале овошје како што се ананас, гуава, авокадо или папаја. А, што се однесува до пијалоците, неговите омилени беа кафе, чоколадо и атол. Ова име е дадено на течност која се добива со готвење пченка, а потоа засладена со шеќер, ванила, цимет или други видови.

Со доаѓањето на Шпанците, производите како свинско и пилешко, мешунки како наут и овошје како портокали и лимони. Тие донесоа и ориз, пченица и маслиново масло на Новиот континент. Дури и грозјето и, според тоа, виното, пристигнале во Америка со Хиспанците.

Сите овие состојки и производи ја обликуваа типичната храна на Хондурас. Логично, секој регион во земјата има свои јадења. Но, сега ќе разговараме со вас за оние што се консумираат низ целата земја.

Супа од полжави и други чорби

Супа од полжави

Симбол во типичната храна на Хондурас: супа од полжави

La супа од полжави Тоа е едно од националните јадења на Хондурас. И покрај неговото име, не се прави со копнени полжави, туку со средни или големи морски полжави. Исто така, и покрај тоа што се нарекува така, тоа не е самата супа, туку цела чорба.

Ако ги спомнеме неговите состојки, ќе разберете. Бидејќи, покрај полжави, содржи кромид, кокосово млеко, бела јука, зелен хлебните, слатко чили, коријандер, лук, ахиот, целер, бибер и ким. Во секој случај, тоа е вкусно јадење. Сосема личи на супа од морска храна Хондурас стил. Овој има ракчиња, риба, ракови, но и јука, банана и кокосово млеко.

Заедно со овие два рецепти, централноамериканската земја има многу други рецепти за супи. Меѓу другото, ве советуваме да се обидете онаа со шкембе, кој се прави со стомак и нога од крава; на супа од капиротада, што наликува на кромидот и сирењето од Франција; на консоме од рогач О супа од грав со свинско ребра.

Од друга страна, иако тоа не е ниту супа, туку обилна чорба, сакаме да разговараме со вас за покриени со кокосово млеко. Има говедско и свинско месо, хоризо и јука, домат, зелени хлебни, кромид или чили. Но и морска храна како што се ракчиња и ракови. Сето ова се готви во вода и логично во кокосово млеко.

Балеадата и другите тортиљи и тамали

истрел

Балеада, уште едно од националните јадења на Хондурас

La застрелан Тоа е уште едно од суштинските јадења на Хондурас. Се работи за тортиља од пченично брашно која се полни и се превиткува на половина. Неговиот дијаметар е околу дваесет сантиметри, а внатре во основа содржи црвен грав и рендано сирење. Сепак, обично се додаваат банани, авокадо, некое месо, па дури и пржено јајце.

Толку популарен е овој рецепт во Хондурас што од 2018 година Националниот ден на Балеада. И дури има своја легенда. Ова кажува дека во Сан Педро Сула имаше една жена која ги продаваше овие тортиљи. Тој преживеал пукање и луѓето кога отишле да ги купат, рекле „ајде да одиме на пукање“.

Но, тоа не е единствениот рецепт од овој тип кој се прави во централноамериканската земја. На nacatamales се во сопственост на Никарагва, но се усвоени од Хондурас. Се подготвуваат така што тестото направено со пченка, ориз, месо и разновиден зеленчук се завиткува во листови банана.

Слични се и планини, кои исто така имаат тесто, иако во овој случај од свинско месо, млеко, зеленчук, зрели чили и домати. Се завиткува и во листови банана. Конечно, на грав катрачи Тоа се пченкарни тортиљи во кои се додава грав и рендано сирење.

Чуко пилешко и друго месо

американски раженчиња

Американски ражничи: уште еден рецепт за пилешко од хондурасската кујна

Сега ја пренесуваме нашата обиколка на типичната храна на Хондурас на месото. Тој е многу популарен во централноамериканската земја покриен оланкано, од која дури се вади супа. Носи неколку видови месо, поточно свинско, говедско и различни колбаси. Овие состојки се посолуваат претходната вечер. Потоа се готват во вода за да се отстрани вишокот сол. А садот се подготвува во фонтана со додавање јука, хлебните, чили кромид, цилинтро, лук и кокосово млеко, меѓу другите состојки.

Подеднакво широко се консумира во Хондурас е пилешко чуко или со кришки. Тоа е маринирано, набрашнето и пржено месо од живина во кое се додаваат кромид, цилинтро, слатко чили и пржени зелени хлебни. Името тајадас се должи на второто, бидејќи е поделено на издолжени парчиња.

Како што можете да видите, касавата е една од основните состојки на хондурасската кујна. Се комбинира и со чичарон. Последново е пржење на маснотијата и кожата на свињата или другите животни. На јука со свинска кора Ги има и двете состојки, но и кромид, разни видови чили, домати и оцет или лимон.

Лебови и слични полнети рецепти

Пупусас

пупусите

Во Хондурас се консумираат различни видови леб. Некои се како во Шпанија, а во други случаи се автохтони креации. На пример, тој коко тава y онаа банана, маркезотот, крофните или колачите. Но, можеби најтипичното е маниока маниока. Станува збор за бесквасен леб кој се прави, повторно, со брашно од маниока, кој се пече на решетка или решетка. Овој рецепт е од предколумбиско потекло.

Од друга страна, иако не е самиот леб, туку тортиљи од пченка или ориз, овде зборуваме за пупки. Бидејќи на прв поглед изгледаат како полнета пунџа, поточно со сирење, свински кори, тиквички, лороко и грав. Тоа е и рецепт на Маите и како куриозитет ќе ви кажеме дека е уште подлабоко вкоренет во Ел Салвадор дека во Хондурас. Всушност, Салвадорците го сметаат за нивно национално јадење, а ако ја посетите земјата, нема долго да видите pupuserías.

Риба и морска храна

Ceviche

Цевиче од ракчиња

Рибите исто така имаат фундаментална улога во типичната кујна на Хондурас. На пржена мојара со кришки ја носи рибата со ова име придружена со зелени банани, ротквици, моркови, краставица, слатко чили или зелка. Од своја страна, на завиткана риба Така се нарекува затоа што се става во листови од банана, а потоа се пече. Потоа се служи во придружба на бел ориз, грав, па дури и наут.

Тоа е исто така вкусно Пржена риба во стилот на езерото Јохоа. Се прави многу едноставно, бидејќи е доволно да се пржи рибата премачкана во брашно. Зелениот хлебните потоа се сече и се пржи за да служи како прилог.

Нема недостиг, како и во другите земји на Латинска Америка, На цевичи во Хондурас. Еден од највкусните е ракчињата. Се прави со оваа школка искапена во сок од лимон и придружена со чили пиперки, кромид, мелен лук и коријандер. Потоа се завиткува во тортилја и се вкусува. Тоа е вкусно.

Со истите школки на Креолски ракчиња. Овој рецепт се подготвува со додавање путер, лук, сос од домати, кромид, ахиот, зелено чили и коријандер. Сето ова се пржи во тава и се остава прекрасно јадење. Пржени се и кокосови ракчиња, во овој случај претходно премачкан во ова рендано овошје.

Конечно, курил коктел Станува збор за ладен рецепт кој се подготвува со таканаречениот бивалвен мекотел. Се додаваат кромид, лук, луто чили, домати, бибер и сос наречен англиски.

Десерти и колачи

Тотополи

неколку столбови

Ја завршуваме нашата обиколка на типична храна од Хондурас со тоа што ќе ви кажеме за некои десерти. На тустака Тоа е вкусна торта направена со пченкарно брашно, путер и сол и прелиена со мед или карамела. Обично се зема со кафе за појадок или ужина.

El тотопост Се прави и со пченкарно брашно, но повеќе наликува на колаче. Толку е едноставно да се направи што треба да додадете само путер и рендана панела. Од своја страна, на немири Тие ги фасцинираат децата бидејќи се пуканки врзани заедно со стврднат мед. Подетално е слатка саподила, кој се подготвува со ова овошје, но има и лимони, сок од портокал, каранфилче, кафеав шеќер, ванила, цимет, вода и малку рум. Слични се и којоли во мед, бидејќи овие се исто така вообичаен вид на овошје во Хондурас.

Пред да ви кажеме дека маниоката е широко користена во кујната во Хондурас. Истото можеме да ви го кажеме и за бананата. Ова се користи за сè, дури и за создавање вкусни десерти. Тоа е случај со пита со банана, на леб од банана или од банани во слава.

Како заклучок, ви покажавме некои од највкусните рецепти кои го сочинуваат типична храна за Хондурас. Многумина се споделени со нивните соседи Ел Салвадор, Никарагва o Гватемала, но многу други се чисто автохтони. Немате желба да ги пробате овие деликатеси?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*