Типични носии на Колумбија

Слика | Еврејски дневник

Типичните носии на една земја се културен и историски примерок од истата. Во случајот на Колумбија, фолклорот поврзан со облеката зборува за разновидноста на нејзините луѓе, климата и олеснувањето на нејзините народи. Тоа е мешавина помеѓу домородните култури, шпанската и африканската култура кои биле увезени за време на колонијалната ера.

Општо земено, жената носи дводелен костум. Моноколорно здолниште (обично црно) на кое се рефлектираат различни и шарени дизајни, иако најчесто е да се постават три жолти, сини и црвени ленти на последниот крај од здолништето, постигнувајќи прекрасен контраст. Блузата што ја надополнува е со исвиркан деколте и без деколте, со долги ракави. Како додатоци, се користат чевли со иста боја како панделките на здолништето и црвена или каки капа или шал.

Од друга страна, машката гардероба е конституирана да се прилагоди на женската. Обично се состои од црни панталони и кошула со долги ракави, надополнета со црвена марама околу вратот. Обувките и капа е слична на онаа што ја носи жената.

Сепак, Регионите што ја сочинуваат Република Колумбија ги дизајнираа своите типични носии, разликувајќи ги облеките помеѓу мажи и жени за да постигнат тимови што совршено се надополнуваат. а тоа се многу привлечни визуелно. Ги среќаваме, подолу.

Андски регион

Типичниот костум за жени во колумбискиот регион Андите се состои од бела, блуза исечена на лента, направена од тантела и ленти, украсена со апликации за палети. На задната страна е опремен со патент. Здолништето е направено од сатен со светли бои, а неговата должина е средно теле. Под него, е петир со три тркала. Здолништето е украсено со цветни мотиви, или обоени или жигосани од свила.

Како додаток, жените од оваа област носат капа на главата која им е ставена на косата собрана во плетенка или пунџа или се носи како шема на десната страна од главата.

Што се однесува до машкиот костум, неговиот изглед е поедноставен Составен е од кошула со отворен врат, панел со копчиња центриран на градите и црни или бели панталони што се вклопуваат во преса. Како додатоци, се користат опашката на петелот или свилената шамија и кожниот ремен.

Слика | TravelJet

Антиохија

Типичниот костум на Антиокија има корени во колонизирање на маuleари на паиси од XIX век, за мажи и дами за берење кафе за жени.

Во машки случај, костумот се состои од типична капа Antioqueño, бела со црна панделка, пончо или руана (во зависност од тоа дали времето е студено или топло) и мачета, еспадрилите и карилот. Во женски случај, костумот се состои од црно здолниште со шарени отпечатоци и бела блуза украсена со везови и капа.

Костимот на Лаланеро

Составен е од капа со широк раб, изработен од бовер или филц, ликвиликви, панталони и еспадрили изработени од конец и штавец кожен ѓон. Во некои области, облеката „ланеро“ сè уште има широк појас за носење на револверот и ножот, како и внатрешен дел за држење пари.

Амазон

Во оваа област на Колумбија, типичната женска носија се состои од цветно здолниште со должина на коленото и бела блуза украсена со автохтони ѓердани и ремени. Мажите носат бели панталони и кошули украсени со ѓердани од ист стил. Бидејќи се во тропска клима, жителите на овој регион носат едноставни типични носии, без многу облека, но многу впечатливи.

Регион Оринокија

Lената lanанера сака да носи широко здолниште до глуждот, украсувајќи го секој кат со панделки и цвеќиња. Блузата е бела со деколте и кратки ракави. Косата не е собрана, но изгледа лабава. Што се однесува до човекот, неговиот типичен костум се состоеше од бели или црни панталони навивани до средината за да ја премине реката и бела или црвена кошула. Како додаток, капа со широк раб, што е најпосакувана егуама за црна коса.

Слика | TravelJet

Карипски регион

Со оглед на врелата и влажна клима на Карибите, гардеробата што се носи вообичаено е мека и ладна. На пример, во машки случај, ленот е широко користен за панталони и кошули, кои се изработени во светли бои. Комбреро «велтиао» се користи како додаток, многу популарен во одделите на Боливар, Магдалена, Сукре или Кордоба.

Во женски случај, можеме да зборуваме за тимови како што е Картагена, каде влијанието на африканската култура се издвојува во шарените фустани и во различните ткаенини. Пример е паленкерата, која ја покрива главата со крпа каде носат сливи со тропско овошје, типични слатки и бухти од пченка.

Пацифички регион

На колумбискиот пацифички брег наоѓаме поголемо присуство на афро-колумбиската заедница. Типичниот костум на овој регион за жени се состои од долго здолниште до глуждот и блуза изработена од меки ткаенини во светли бои кои го истакнуваат тонот на ногата. Што се однесува до мажите, нивната гардероба е составена од бели свилени кошули со долги ракави, бели тексас панталони и еспадрили изработени од кабуја, фикета или густа ткаенина во иста боја.

Овие типични колумбиски носии ја покажуваат разновидноста на една земја на култури втемелени во нејзините корени кои истовремено се мешаат природно, што резултира во голема разновидност на многу впечатливи облеки и додатоци.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*